Wybory samorządowe za dwa miesiące, jaki rozkład sił w województwie?

Rozpoczyna się gorączka wyborcza, komitety wyborcze intensywnie poszukują kandydatów na listy wyborcze do rad gmin i powiatu, powstają plotki o tym kto myśli o urzędzie wójta czy burmistrza. Na stronie horyniec.info będą się pojawiać do wyborów różne artykuły polityczne, prognozy i sondaże wyborcze dla województwa, a także informacje z powiatu i gminy Horyniec-Zdrój. Powoli rozpoczynamy batalię o swoich ludzi w powiecie, jako horyniecka społeczność.

W poprzednich wyborach najważniejszym czynnikiem, który spowodował, że w powiecie lubaczowskim zmieniła się władza PSL i starosty Józefa Michalika na ekipę PiS, a także w gminach: Stary Dzików, Wielkie Oczy, Narol – PSL utracił władzę, było to, że PiS był u władzy w rządzie i samorządzie wojewódzkim. Teraz wiemy, że PiS władzę stracił. Co będzie z sejmikiem wojewódzkim?

Najnowsze prognozy wyników wyborczych dla województwa Podkarpackiego wykazują, że mimo iż PiS straci władzę we wszystkich innych sejmikach, utrzyma się na Podkarpaciu, nazywanym bastionem PiS. W pozostałych sejmikach władzę przejmie koalicja KO + Trzecia Droga.

W przypadku Podkarpacia mamy na obecną chwilę prognozę 18 mandatów dla PiS, 8 dla Trzeciej Drogi i 7 dla KO. W poprzednich wyborach w 2018 roku było to 25 dla PiS, 5 dla KO i 3 dla PSL. Oznacza to, że o ile przedtem był wynik 25 do 8 i był to pogrom, to teraz PiS traci znacząco przewagę i jest już 18 do 15.

Pozostały 2 miesiące do wyborów i od listopada 2023 roku, kiedy to prognozy były na poziomie 30% poparcia dla PiS w wyborach samorządowych dobiły do 27,6%. Jest to stały trend charakterystyczny dla partii, która utraciła władzę. Jeżeli ten trend się utrzyma, to istnieje możliwość, że poparcie będzie dalej spadać. Jeżeli KO na dodatek stworzy koalicję na wybory samorządowe z Lewicą, to prawdopodobnie utraci władzę też w swoim bastionie podkarpackim.

Jest to praktycznie pewne, że w powiecie lubaczowskim także sytuacja ulegnie zmianie. Na obecną chwilę można przypuszczać tylko, czy będzie to przegrana nieznaczna, czy będzie to pogrom, ale utrzymanie się PiS w Radzie Powiatu jest mało prawdopodobne. Trwa już proces odpływu poparcia dla PiS.

mapki z prognozami: @PatrickDollart portal X

G

Jedna odpowiedź do “Wybory samorządowe za dwa miesiące, jaki rozkład sił w województwie?”

Możliwość komentowania została wyłączona.