Zabytkowa chata z Wólki Horynieckiej uratowana

Powstała pod koniec XIX wieku, a dziś jest już ostatnią w powiecie lubaczowskim drewnianą chatą, krytą strzechą. Dlatego gmina Horyniec, starostwo lubaczowskie i Muzeum Kresów w Lubaczowie chcą ją koniecznie uratować. Plan jest taki, by zabytkowy obiekt przenieść z Wólki Horynieckiej do Nowego Brusna i obok cerkwi utworzyć zagrodę kamieniarską. Ta okolica do drugiej wojny światowej słynęła z kamieniarki bruśnieńskiej.

To już ostatni moment, by uratować jedyną chatę krytą strzechą na tym terenie. Jej dach jest już w połowie zawalony, ale to się da odtworzyć, natomiast większość belek drewnianych, z których jest zbudowana, jest jeszcze w dość dobrym stanie. Szkoda byłoby stracić ją bezpowrotnie. Dlatego miejscowa gmina Horyniec, starosto w Lubaczowie i Muzeum Kresów w Lubaczowie maja plan rozebrać chatę i przenieść oraz odtworzyć w innej wsi, a tym samym tchnąć w nią drugie życie.

Staruszka chatka odrestaurowana wejdzie w skład obiektu cerkiewnego i będzie jednym z budynków nowo powstającej zagrody kamieniarskiej, a każdy turysta, który tu zajrzy będzie mógł podpatrzeć jak w przeszłości w Nowym i Starym Bruśnie oraz w posadzie Dojczbach powstawały charakterystyczne kamienne krzyże, które do dziś zdobią okoliczne cmentarze i rozstaje dróg.

więcej na stronie: TVP RZESZÓW