Za nami Folkowisko 9 i 1/2

Fizycznie w Gorajcu, w ambasadach Folkowiska oraz przed ekranami komputerów na całym świecie. 120 000 widzów śledziło wydarzenia we wsi Gorajec w internecie, a 150 osób miało okazję uczestniczyć w nim na żywo.

Za nami dziesiąta edycja Folkowiska, która ze względu na reżim sanitarny odbyła się w okrojonej formie. Jubileuszowa edycja została przeniesiona wehikułem czasu na rok 2021, a ta która się odbyła otrzymała numer 9 i ½.

Dzięki zapewnieniu norm bezpieczeństwa, higieny i dystansu Festiwal dostosował się do wymagań czasów pandemii. Świetnym pomysłem okazały się kocyki rozłożone na trawie, które wskazywały strefy bezpieczeństwa dla uczestników. Innowacją na „reżimowym Folkowisku” była transmisja wydarzenia na żywo, które przyciągnęło przed ekrany aż 120 000 widzów. Kolejną grupą odbiorców byli słuchacze audycji na żywo w Radio Rzeszów i Radio Biwak, gdzie w tym roku transmitowane były dwa koncerty: Boleo i Tadirindum. Trzeci koncert: Tęgich Chłopów będzie można wysłuchać w ramach retransmisji 16 lipca 2020.

Oprócz tego na wydarzeniu odbyła się seria koncertów zespołów o ogólnopolskiej rozpoznawalności oraz lokalnych, a także debiutujących grup. Wystąpili Syn Tadeusza, Alena-Julia-i-Łukasz, Tadirindum, Jacek Hałas, Tęgie Chłopy, Sviatyj, Boleo & Follow The Riddim, Cyrk Deriglasoffa, DJ Krzaku, DJ Bisurman, Niezapominajki i Kapela nad Brusienką.

Podczas trwania Festiwalu, ci którzy nie mogli przejechać tworzyli małe wydarzenia w swojej okolicy, które nazwane zostały Ambasadami Folkowiska. W Ambasadach organizowano warsztaty dla dzieci i dorosłych związane z folklorem, palono ogniska, śpiewano. Jedną z nich symbolicznie założył w swojej jurcie w Wołowcu Andrzej Stasiuk.

Innowacyjną formę miała również Gra Wiejska, którą organizatorzy przygotowali również on line w formie interaktywnej. Gra wiejska jak zwykle odnosiła się do guseł, dawnych wierzeń i przekazów z terenów Roztocza i Kresów. Grę nadal można śledzić na profilu Folkowiska: https://www.facebook.com/festiwalfolkowisko/videos/659454954667215/

Folkowisko to również warsztaty, a tych odbyło się w tym roku aż trzydzieści. Uczestnicy mieli możliwość między innymi nauki śpiewu białego, gry na didgeridoo, drzeworytu, ceramiki, orientacji w terenie i wielu, wielu innych. Nie obyło się bez wycieczek i rajdów razem ze słynnym już wypadem o trzeciej nad ranem – Powitaniem Słońca. Dla dzieci atrakcje przygotowano jak zwykle w Dzieciowiosce. Animatorzy zapewnili mnóstwo zajęć, gier i zabaw.

Mimo okrojonej formy Folkowisko nadal miało charakter festiwalu rodzinnego, festiwalu przyjaciół, którzy chcą się spotkać ze sobą i z szeroko pojętym folklorem. W przyszłym roku na pewno

będzie kontynuowana wersja wydarzenia on-line, ale mamy nadzieję, że zagrożenie epidemiologiczne minie i festiwal odwiedzi jak w poprzednich latach kilka tysięcy osób.fot. Anna Serkis Wojtowicz, Łukasz Kopeć i Karolina Migurska

2 odpowiedzi na “Za nami Folkowisko 9 i 1/2”

  1. 120 tyś śledzących? to jakieś chyba marzenia. Aż sprawdziłam transmisje na facebooku – jedna 15tyś wyświetleń druga 25 tyś – więc jeśli było w sumie 60 to maks, a i to nie wszyscy obejrzeli całość. Od dawna wiadomo że w Gorajcu mieszkają mistrzowie pijaru którzy teraz jeszcze CRF rozłożyli na łopatki. A taki fajny festiwal był.

  2. Ale ty pierd..lisz farmazony aż żal czytać tych chorych wywodów…

Możliwość komentowania została wyłączona.