Walka z pomnikami UPA

Radny Horyńca – Zdroju Przemysław Zaremba wywołał istną burzę informacją o planowanej uchwale gminy Horyniec – Zdrój którą chce zobowiązać wójta do zajęcia się nielegalnymi pomnikami UPA na terenie naszej gminy. Sprawą zainteresowały się nie tylko lokalne media ale i ogólnopolskie. Pan Przemek realizuje tym samym swój program wyborczy w którym deklarował zająć się tą dosyć problematyczną sprawą. Sesja Rady Gminy już 3 grudnia, transmisja na żywo na kanale YouTube, ciekawe jak zakończy się ta sprawa i jak będą głosować pozostali radni. Jedno jest pewne, usunięcie tych pomników nie jest takie łatwe jak się wydaje i same władze gminy nie mają tutaj wiele do powiedzenia gdyż jest to sprawa bardziej międzynarodowa.

24 odpowiedzi na “Walka z pomnikami UPA”

 1. Pan radny to niech się zajmie gminnymi działkami porośniętymi chwastami ,których nasiona rozsiewa wiatr na zagospodarowanie działki a pomniki UPA zostawi historykom .W kampanii wyborczej obiecywał zająć się gminnymi nieużytkami a teraz szuka taniej sensacji o której wie cała Polska bo to jest problem od czasów zakończenia 2 wojny swiatowej !

  1. Co prawda to prawda – wspominane w kampani „chaszcze” psują wizerunek naszej miejscowości. Na UPOwców trzeba armi – ale nie urzędniczej.

  2. Temat dotyczy nielegalnych pomników, więc trzymajmy się tematu a nie na boczne dróżki. O gminnych nieużytkach podyskutujemy przy innym temacie. Historycy nie są od zajmowania się pomnikami, lecz gminne władze i to one powinny uporządkować tą sprawę, czyli usunąć pomniki. Jeżeli okaże się po ekshumacjach że pod pomnikami leżą zwłoki, należny im się pochówek ale nie z tablicami o treści gloryfikującej zbrodniczą organizację OUN-UPA, czy godłem obcego państwa. Na tych tablicach mogą być nazwiska i daty i nic więcej, dodatkowo gmina powinna umieścić tablice turystyczne informujące że na tutejszym terenie działały faszystowskie bojówki mordujące polską i ukraińską ludność, które zostały zlikwidowane przez: i tu podać czy AK, czy BCh, czy Wp, czy KBW, czy NKWD. Tak samo są niedozwolone napisy w stylu: „walczyli za wolną Ukrainę”. Dlatego że te tereny były i są Polskie i nigdy w historii nie należały do państwa ukraińskiego.

 2. primo zająć się chwastami musi mieć wolę włodarz i jego ekipa, niestety są one im potrzebne pod zastaw na kolejne kredyty więc nic nie chcą zmienić (może to też jest kwestia międzynarodowa?)
  secundo z tego co wiem to Pan Radny Zaremba jest historykiem i to niezłym bo widziałem parę jego publikacji naukowych. Tertio poza dawnym przemyskim ludzie nie mają pojęcia o tych pomnikach i zazwyczaj myślą, że one są po drugiej stronie granicy i robią ogromne oczy ze zdziwienia (cyt. „ale to chyba nie w Polsce”) Quatro Na Upa nie trzeba żadnej armii, polecam poszukać artykuły o burmistrzu ze Stubna. Pomniki rozebrali i wszystko legalnie bo to są kompetencje samorządu. A Pana Przemka serdecznie pozdrawiam choć ja to bym takich ładnych i grzecznych słów nie używał w takiej deklaracji bo na chamstwo trzeba równie mocno odpowiadać!

  1. Argon a nie pomyślałeś że ten twój historyk może doprowadzić do poważnego konfliktu międzynarodowego .Nie pomyślałeś że ten naród wychowany bez kultury może ramach rewanzyzmu wysadzić w powietrze nasz cmentarz orląt we Lwowie .Nie tak dawno jak znasz historię to już dochodziło do takich sytuacji .I jak wtedy będzie się czuł ten twój zbawca narodu ?

   1. Nie ma co trząść gaciami ze strachu. Im więcej im włazimy w du** tym oni biorą więcej. Na wschodzie nie rozumieją innego języka. Im jak dasz palec to wejdą na głowę i zatańczą kazaka. Kolejne kadencje samorządów siedzą cicho od lat i co mamy? dyktę na Lwach na Łyczakowie, zakazy badań w archiwach i zakazy ekshumacji ulice i tablice Bandery, pomniki upa rozwożone na całym podkarpaciu. Do nich polityka miłości po prostu nie trafia a jest odbierana nawet jako wyraz słabości. Wiem co mówię bo pośrednio działam w dyplomacji. I jeszcze raz pozdrawiam Cię i życzę cierpliwości!

   2. Czyli co Panie Żołnierzu? Sramy w gacie ze strachu? Jaki konflikt międzynarodowy, o czym Ty mówisz? Czy wiesz że w Polsce są groby niemieckie i na nich leżą członkowie np SS? Ale nie ma nigdzie napisów że polegli w walce o wolne Niemcy i nikt ich nie wymienia z nazwy (SS, Wehrmacht, NSDAP, czy Gestapo) ich przynależności do bandyckich organizacji. Czujesz różnicę? Niestety ale wschodni sąsiad nastawiony jest do nas roszczeniowo i bezczelnie żąda aby to ich wizja i ich historia tworzona przez pseudo historyków (Wiatrowycz) była akceptowana poza swoimi granicami. Żadne Państwo nie może sobie na to pozwolić. A jak trzeba to i Polki Żołnierz powinien stanąć w obronie godności swojej Ojczyzny i Rodaków a nie kalkulować czy będzie konflikt dyplomatyczny czy nie. Zbyt długo Polskie władze przymykały oczy i tolerowały poczynania ludzi którym droga jest ideologia OUN i UPA. Tak samo jak pozwoliliśmy na to aby na szkole polskiej im. Św. M.Magdaleny we Lwowie umieszczono popiersie kata Polaków – Szuchewycza. Jakoś skandalu międzynarodowego nie ma. Lwy w pudłach – też skandalu nie ma. My mamy siedzieć cicho, a sąsiad może robić w Polsce co chce?

    1. Jak jesteś takim patriota to dlaczego nie zadasz odszkodowań za np. zbrodnie Wołyńska tylko chcesz burzyć kamienne nic nie znaczące pomniki Do boju patrioto z mordercami a nie głupawka banderowska !

    2. Ciemnogrodzianin my już pokazaliśmy swój patriotyzm w 1939 i1945 i co z tego mieliśmy? Miliony zabitych i bezgraniczne cierpienie .Niestety przez błędy polityków ,którzy jak tchórze zwiali za granicę musieliśmy brać udział w beznadziejnej walce oszukani przez sojuszników .W razie konfliktu zbrojnego z Ukrainą nie mamy żadnych szans bo pseudo sojusznicy Zeusa piersi zwieja a my patrioci będziemy umierać za garstkę obłąkanych .Żołnierz jest narzędziem w rękach polityka i to jego rozkazy musi wykonywać bo inaczej doszłoby do anarchii .Nie ucz mnie zachowania w obronie ojczyzny bo ja w razie rozkazu będę walczył z przeciwnikiem a Ty walczysz z pomnikami .Czy o takie bohaterstwo ci chodzi ?

     1. Ja o czym innym a Ty jak zwykle bez zrozumienia. Już się przyzwyczaiłem. Odszkodowania powinny być i jest to sprawa na szczeblu międzynarodowym. Tu dyskutujemy o szczeblu lokalnym. Pojął różnice? Te kamienne pomniki są solą w oku wielu ludzi i skandalem, ale nie pojąłeś co pisałem o grobach niemieckich. Przeczytaj jeszcze raz. To się dotyczy wszystkich. Co do szans w starciu z Ukrainą nie srał bym w gacie jak Ty, bo to co widać w Donbasie nie świadczy o Twoich kolegach z UA najlepiej. Każdy mężczyzna w razie co pójdzie w kamasze, nie tylko Ty. A pomniki muszą być usunięte i tyle w temacie.

 3. Dokładnie, skoro coś jest nielegalne to się to rozbiera a nie udaje ze tego nie ma. Tutaj nawet nakazów żadnych nie trzeba tylko silnej ręki i dobrej woli. Te pomniki są solą w oku ludzi którzy jeszcze żyją i pamiętają.

 4. parking przed cmentarzem rozp……ny,kostkami granitowymi przed Sanacją można grać w piłkę,budynek remizy obskurny i w środku 30 letni jelcz :w gminie uzdrowiskowej to wstyd. a wam w głowie pomniki. Panie Zaremba szkoda że na pana głosowałem

  1. Wielokrotnie na tym forum pisałem do ciemnogrodu żeby pogonić rodzinne klany nierobów w gminie to uznano mnie za wichrzyciela .Jeżeli czegoś nie zrobimy w najbliższym czasie to kamienny krąg nierobów będzie w dalszym ciągu dbał o interesy rodziny a nas mieszkańców miał w d…e !

 5. Panie radny Zaremba najpierw niech pan wybuduje strzelnicę o której kiedyś pan wspominał.Potrenujemy strzelanie i pójdziemy rozbierać pomniki.

  1. Panie Załamany. Akcja rodzi reakcję. Pan Zaremba zajął się tym tematem albowiem ostatnio miały miejsce prowokacje pewnych organizacji związanych z tymi miejscami. Pan Zaremba jest historykiem i znawcą tematu, dlatego ważne jest to co robi i to w tym momencie a nie wtedy kiedy nam tu łuk tryumfalny ku czci Stiacha czy innego bandyty postawią.

 6. Ot masz jakie silne w naszej gminie jest lobby bandzierowskie.
  A ponoć wywieźli wszystkich , wysiedlili biedactwa.
  Wypierdzielic te pseudo pomniki – dla mało zorientowanych pomnik pomordowanych przez UPA w Radrużu starostwo bez niczewo uznało za samowole budowlaną i nakazało rozbiórkę a te cudeńka naszych wschodnich braci niekoniecznie.
  pozd.Tytus

  1. O ile jestem za zrobieniem porządku z pomnikami UPA, to to granitowe dziwadło, które jako samowola została postawiona przez panią Jadwigę na zabytkowym cmentarzu przy zabytkowej świątyni aspirującej wtedy do zabytku UNESCO, to był koszmar estetyczny. Obecny kamienny krzyż jako pomnik prezentuje się super, ale to to coś co było kiedyś, czyli betonowy postument z różowym krzyżykiem i do tego jeszcze betonowe korytko z chodnikowych progów … masakra, sami zobaczcie – https://nowiny24.pl/zamieszanie-wokol-upamietnienia-ofiar-upa-w-radruzu/ga/6065103/zd/9463167
   to samo robią Ukraińcy, zero estetyki ze swoimi betoniakami, zero chęci zgłębienia aspektów historycznych, które często nie pasują do ich z góry inaczej wymyślonej historii.

   1. Bo ten koszmar ta pani zbudowała za własne pieniadze aby uczcic pomordowanych.Nieco szacunku dla czyjejś inicjatywy.

   2. Gość (Rysiu) Ty nic oprócz flaszki jeszcze nie postawiłeś w tym temacie. Po prostu zamilcz to nikt nie będzie się ciebie czepiać

   3. Najpierw był ten mały drewniany z metalową tabliczką. To prawie trzy lata zbierania przeze mnie informacji o pomordowanych i wertowania wszelkich dostępnych dokumentów. Potem był ten krytykowany może nie najpiękniejszy ale trwalszy od drewnianego, to rok straszenia mnie i mojego nieżyjącego już ojca, wówczas staruszka nadzorem budowlanym, prokuraturą i policją.Ten ostatni kamienny krzyż to dwa lata moich starań ,spotkań z IPN, rozmów z Radą Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i walki z „polskimi” urzędnikami. No i w końcu jest pomnik w Radrużu, na którym prawie połowa pomordowanych przez UPA to Rusini. Nigdzie o tym nie mówiłam, bo nie ja jestem w tym wszystkim ważna ale pamięć o niewinnych ofiarach. Tylko teraz proszę pomyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie czy to nie polska władza obojętnie na jakim szczeblu powinna nad takimi sprawami popracować , zrealizować je albo przynajmniej pomóc i udzielić wsparcia, a w najgorszym wypadku przynajmniej nie szkodzić.

 7. Parking, remizy itd. to sprawy na które trzeba pieniędzy a gmina pieniądze wydała zadłużyła się po uszy i piniędzy już nie bedzie w najbliższych latach. Ale to nie zasługa Zaremby tylko pozostałych radnych i wójta. Proszę sobie sprawdzić głosowanie w sprawie deptaka bo to tam poszły gigantyczne pieniądze plus ogromne kredyty. Sprawdzałem to głosowanie i tylko właśnie Zaremba, Maksymiec, Urban i Mazurkiewicz nie poparli tych milionów na deptak. Jak się inwestuje ponad możliwości w coś co nie przynosi dochodu a generuje duże koszty to nie ma się co dziwić że potem jeżdzi się Jelczem z lat 60-tych.

 8. tych 4 zostawić resztę wywieźć na taczkach na ten ich deptak, po drodze niech wezmą Panią Prezes z Uzdrowiska

Możliwość komentowania została wyłączona.