Trwa remont zabytkowej dzwonnicy we wsi Krzywe

We wsi Krzywe trwają prace nad remontem dzwonnicy. Była ona do niedawna w fatalnym stanie, każdy kolejny rok mógł być jej ostatnim, bowiem trzymała się… już tylko siłą woli. Niedługo koniec prac. Inwestorem tutaj jest Gmina Horyniec-Zdrój, która korzysta z dofinansowania ministerialnego. Niedługo więcej szczegółów.

fot. Krystian Kłysewicz

34 odpowiedzi na “Trwa remont zabytkowej dzwonnicy we wsi Krzywe”

  1. i tu też można by się trochę zastanowić, od czego zależy to,że niektóre obiekty są remontowane i co ma do tego opcja polityczna , która jest w danej gminie, powiecie , województwie, a może i wyżej i u nas w Polsce jak na razie chyba nie ma manifestacji, które protestują, kiedy są remontowane różne obiekty i na Ukrainie też chyba nie słychać takich manifestacji i płyną pieniądze na Ukrainę, bo gdyby nie płynęły to byłaby tam jeszcze większa bieda niż jest i jeszcze jedno co można by powiedzieć o Polsce i o Ukrainie, że mamy wspólną historię pod panowaniem dawnego Związku Republik Radzieckich i powtórzę jeszcze raz, że naiwność to myślenie, że Rosja nie ma wpływu na to co dzieje się na Ukrainie, czy w innych państwach dawnego bloku demoludów i to chyba dopiero początek tego, co potrafi wielkie mocarstwo ze swoimi dawnymi przyjaciółmi w ramach istnienia Towarzystwa przyjaźni polsko -radzieckiej już od szkół podstawowych i niektórzy łudzą się, że wszystko jest ok i nic takiego się nie dzieje, bo w telewizji jeszcze o tym nie było, ani w gazetach też jeszcze nie było i w radiu jeszcze o tym nie mówili, że Rosja to mały kraj , który zawrze sojusz z każdym, kto wyremontuje im dawne dziedzictwo kulturowe

 1. Tak pięknie za pieniądze Polskiego Podatnika finansuje się zabytki kultury i religii ukraińskiej, czego po drugiej stronie granicy nie ma. Tam Ukraina niszczy wszelakie ślady polskości i zabrania w cywilizowany sposób pochować i ekshumować szczątki tysięcy Polaków zamordowanych przez zbrodnicze faszystowskie ksenofobiczne i szowinistyczne organizacje jak OUN i jej zbrojne ramię czyli bandytów z UPA.
  Nie wiem czy wszyscy mieszkańcy gminy i powiatu wiedzą że wczoraj na Ukrainie świętowano na poziomie państwowym tzw wypędzenia z ziem Chełmszczyzny, Południowego Podlasia, Lubaczowszczyzny, Łemkowszczyzny i zachodniej Bojkowszczyzny oraz Nadsania. Te ziemie szowinistyczne dzisiejsze państwo ukraińskie nazywa ziemiami etnicznymi ukraińskimi a ich mieszkańców ukraińskich autochtonami. My Polacy jesteśmy tu określani jako kolonizatorzy. Tak wygląda przyjaźń PL-UA. Ziemie nasze, państwo ukraińskie uważa za swoje i często to akceptuje na poziomie państwowym. Nazywa je zakierzoniem. Dodatkowo czas załatwić raz na zawsze sprawę pomników postawionych bandytom w Radrużu, Wierzbicy, Werchracie i Monasterzu na wzór Hruszowic (tam wójt gminy Stubno ma jaja). Nie ma zgody Polski na czczenie morderców faszystowskich. Apeluję do ludzi typu Weteran, bo mają dużo wolnego czasu. Zadbajcie o pamięć historyczną i zajmijcie się bandyckimi pomnikami na Naszej Ziemi.

 2. i taki remont takiej dzwonnicy gdzieś tam na jakimś Krzywym to raczej dowód na to, że są karty z przeszłości, o których warto pamiętać i które warto ocalić, bo są symbolami tego, że zarówno Ukraińcy jak i Polacy żyli tu razem na tych ziemiach i każdy dla swojej wspólnoty i dla dobra całej społeczności tych ziem tu mieszkał, pracował zakładał swoją rodzinę i kultywował swoje wyznanie religijne i tak jest nadal, bowiem po obu stronach granicy mieszkają i Polacy I Ukraińcy , działają szkoły i różne przedsięwzięcia na zasadzie mniejszości etnicznych i może nie wszyscy wiedzą, ale we Lwowie powstaje ogromy gmach, w którym będzie skupiona działalność mniejszości polskiej tak też na zasadzie wzajemności działa też u nas wspólnota ukraińska i oczywiście są karty z przeszłości, które nas dzielą, tak podzieliły nas traktaty pokojowe po drugiej wojnie światowej i do dzisiaj wielu z nas trudno zrozumieć wszystkie karty historyczne tych ziem może lepiej powiedzieć, że nie rozumiemy wielkiej polityki, która bezlitośnie potrafi zniszczyć wiele wieków wspólnej pracy narodów, które tu miały swoje cerkwie, swoje szkoły swoje domy, tak jak i my mieliśmy tam swoje rodziny, swoje kościoły i życie, które z dnia na dzień trzeba było porzucić i wyjechać, i zacząć wszystko od początku i może warto tu przypomnieć Festiwal Dziedzictwa Kresów, który w jakiś sposób może pomoże nam uporządkować przeszłość

 3. i może z punktu widzenia zwykłego człowieka to wygląda trochę nie tak, jak popatrzeć na to tylko, co widzimy tak wprost, jak na obiekt, który odbudowuje się nie wiadomo po co i nie wiadomo dla kogo i cała kwestia nabiera znaczenia dopiero wtedy, gdy popatrzymy na to w szerszym kontekście współpracy transgranicznej, bowiem jeden obiekt jako taki nie ma znaczenia i dopiero cały kontekst nadaje temu wszystkiemu sens, który może nam pomóc w budowaniu przyjaźni między narodami i tak chyba należy na to patrzeć, że spodziewamy się ze strony naszych sąsiadów docenienia naszego wysiłku w ratowanie przeszłości i ich materialnego wyrazu w krajobrazie tych ziem i dlatego warto kontynuować ten kierunek i w ten sposób zobaczyć, że nikomu nie zależy na wszczynaniu nieporozumień i czasami pojedynczy głos może nas zmylić i nas zupełnie niepotrzebnie martwić tym, że są ludzie, którym do tej pory trudno się pogodzić z przeszłością i czasem trudno znaleźć argumenty, żeby zażegnać nieporozumienia, tyle w niektórych z nas ciemnych kart historii i tylko, ze pojedyncze głosy nie powinny nadawać tonu w relacjach i to tylko incydenty, które trzeba wyjaśnić, żeby każdemu zależało na dobrych relacjach gwarantujących nam wszystkim dalszy harmonijny rozwój tych terenów

  1. Skończ pitolić te giedrojciowe brednie. Ja piszę o zasadzie wzajemności a takiej po drugiej stronie nie ma. Gmach we Lwowie powstaje z polskich pieniędzy a nie ukraińskich. Ukraińska dzwonnica jest remontowana z polskich pieniędzy a nie ukraińskich. Polskie kościoły w ruinie stoją po tamtej stronie granicy i państwo ukraińskie nie robi nic. Nie chcą nasi tzw przyjaciele co tylko wyciągają łapy po cudze odbudować świadectw dziedzictwa polskiego na tamtych ziemiach. W ich zamysłach te ślady trzeba zatrzeć, a zakaz ekshumacji ma zamazać przerażający obraz zbrodnia na Polakach, Czechach, Ormianach i Żydach. Nikt w Polsce nie chce zakazywać działalności grup mniejszości narodowych ani niszczyć ich kultury. Chodzi o to aby mieć twarz i honor i dopominać się o swoje na zasadzie wzajemności której nie ma w relacjach z sąsiadem, zarówno jeżeli chodzi o zabytki kultury materialnej, na oświacie skończywszy. Dobitnym przykładem jest sprawa zwrotów kościołów KK przez Ukraińców we Lwowie i innych miastach. Poza tym widzę że Tobie wisi czy nasza ziemia będzie nazywana Polską czy Ukrainą. I wisi Ci w jakich granicach będziesz mieszkać. To jedź za miedzę i poczuj ten syf. Nie musisz wracać. Możesz tam świeczki palić ale upowcom i odziać się w malinowo czarne szmaty którymi się obnoszą dzisiejsi Ukraińcy. Ten kolor jest symbolem blut und erde. Mówi Ci to coś, czy też będziesz majaczyć że to bez znaczenia? Można zbudować relacje z Ukrainą, ale tylko na prawdzie i wzajemnym szanowaniu. Tymczasem to my szanujemy ich a oni na nas plują. Taka jest prawda i nie pisz więcej głupot i nie nazywaj incydentem wysadzenia w powietrze pomnika w Hucie Pieniackiej, wystrzelenia z granatnika w polską szkołę. I nie nazywaj incydentem ofiar ludobójstwa, bo hańbisz ich i ich rodziny.

 4. Jak mówi twój nick, z cieemnogrodu jesteś. Ta dzwonnica nie jest ukraińska, tylko greckokatolicka, czyli zwierzchnikiem jest papież Franciszek, a nie Żełeński. Stąd jest to obiekt sakralny, a nie nacjonalny. To tak samo, jakby uważać, że kościół jako budynek jest hitlerowski, bo Hitler do kościoła chodził i katolicy go popierali. Napisałeś historyjkę z luźnych faktów, które trzyma w kupie twoja etniczna nienawiść.

  1. A Ty za to banderofil jesteś i zanim mnie zaatakujesz najpierw sprawdź swoją wiedzę. Tzw kościół Unicki nazywa się obecnie kościół Bizantyjsko-Ukraiński. A tacy z nich katolicy że KRK na Ukrainie traktują z buta, za to bardzo blisko im do prawosławnych i jak tylko nadejdzie ta chwila pędem do nich wrócą. Prezydent Ukrainy to Zełenski a nie Żełeński. Po za tym inteligencie ja nie neguję samej zasady odbudowy, lecz uzmysławiam takim wykształciuchom jak Ty jak wyglądają relacje PL-UA i jaka jest wzajemność w relacjach. Przeczytaj najpierw książkę Włodzimierza Osadczego Unia Triplex lub Władyka Świetojurski Edwarda Prusa a potem odezwij się. Na koniec poczytaj Dwa Królestwa błogosławionego greckokatolickiego biskupa Chomyszyna a potem się odzywaj jak będziesz miał choć szczątkową wiedzę. Domyślam się że mieszkasz na Lubaczowszczyźnie, to wiedz że ZUWP nazywa Twoją małą ojczyznę Ukraińską Ziemią Etniczną. A Ciebie-kolonizatorem. I rozumiem że Ci to nie przeszkadza.

  2. A teraz proszę o podanie konkretów na poparcie tezy że historyjka jak to powiadasz składa się z luźnych faktów. A etniczną nienawiść znajdziesz za miedzą a nie u mnie.

  3. Hitler nie był katolikiem i nie chodził do kościoła. Widać znów Twoją niewiedzę. Tak katolicy popierali Hitlera, katolicy Bawarscy, Austriaccy, oraz katolicy z odłamu unickiego czyli Ukraińscy. Ich hierarchowie święcili nawet sztandary ze swastykami, oraz służyli w dywizjach SS Galizien Hałczyna, batalionach Roland i Nachtigall. Wiesz coś o tym, czy nawet nie chcesz ruszyć myszką na biedne strony wikipedii skoro książek czytać nie lubisz.

 5. Nadal uważam że są to brednie. Unici są pod władzą papieża Franciszka, kiedyś JPII. Więc jak masz coś do wyznawców… to wina papieży, że na to pozwolili. Twoje słabe politykierstwo aż razi w oczy, nie bierzesz pod uwagę wieloetnicznosci Ukrainy, Rosjan, dzikich i najemników ze stepow Kozaków i innych. Zgłębiasz obraz Ukrainy pod takim samym pryzmatem, jakby nas Anglicy widzieli pod kątem Korwina Mikke, bo głupoty gada. To ta sama rzeczywistość, jakby Konfederacja np weszła w koalicję z PiS i miała by ministerstwo spraw zagranicznych, i przez paru przeszczepów Polska była by kojarzona jako zbiór durni, do których dla sensacji media układał by rzec czywistosc np wszystkich szlak trafi, bo ułom z IQ poniżej zera z bazooki do szkoły strzelił.

  1. Gdzie napisałem brednie. Tylko konkret a nie jakieś lanie wody. Co do Watykanu, to tak, jest on winny temu że flirt grekokatolików z banderowcami nadal kwitnie. Co ma wieloetniczność Ukrainy to nienawiści do Polski i Polaków, jaka jest tam krzewiona (gównie na zachodniej części)? Korwin Mikke to 1% w Polsce, natomiast obecne ukraińskie państwo jest antypolskie w 90%. Zrozum że na Ukrainie nie tylko garstka ma antypolskie poglądy, tylko większość. Tam gloryfikuje się bandytów i nazistów na poziomie państwowym? Pojmujesz różnicę? Władze Lwowa 2019 rok nazwały rokiem Bandery. 9 września Państwo Ukraińskie obchodziło dzień wypędzenia jak to oni nazywają swoich obywateli z ich etnicznych ziem które nadal uważają za swoje. To tak jakby dziś PIS czy POKO mówili że na Ukrainie znajdują się Polskie ziemie a Lwów to jest Polskie miasto i trzeba dążyć do zmiany granic!!! Nawet jeżeli są tam tacy co tak myślą te nie mówią tego na poziomie państwowym, dyplomatycznym. Tymczasem na Ukrainie ludzie z Batkiwszczyzny i od Juszczenki i Poroszenki oraz ze Swobody uważają że my nadal okupujemy 19 powiatów obecnej Polski, w tym Chełmszczyznę, Podlasie, Łemkowszczyznę, Bieszczady, Nadsanie, Lubaczowszczyznę, Zamojszczyznę i część Lubelszczyzny. A Kraków to staroruskie miasto.
   Powiadasz że ułom z IQ poniżej zera (nie może IQ być poniżej zera albowiem rozkład przedstawia krzywa gaussa która nie zawiera danych poniżej zera) strzelił z granatnika w Polską szkołę? Zapewne taki sam zastrzelił Pierackiego, Hołówkę, Babija i innych. Oczywiście nic się nie stało. Za parę lat wymordowano ponad 100 tys. Polaków tylko za to że byli Polakami i mieszkali na ziemi którą teraźniejsze państwo ukraińskie uważa za odwieczne ruskie tereny. Zapamiętaj, do dzisiaj państwo ukraińskie jest szowinistyczne, o czym świadczy ustawa językowa i oświatowa. I to są fakty, z nimi możesz podyskutować.

   1. I na koniec. Ja nie mam nic do Ukraińców o ile nie czczą bandytów. Mam pretensje do ukraińskich władz i polskich władz na czele z MSZ i Prezydentem, mam też pretensje do opozycji, że w sprawach międzynarodowych interes Ukraiński przedkładają nad interesem Ojczystym. I super że kolejna cerkiew odzyskuje blask, że kolejny krzyż jest odremontowany, że pamiętamy o tych którzy żyli wśród nas, natomiast wzajemności nie ma żadnej, po drugiej stronie miedzy jest syf, bieda i zacofanie. Polacy dla nich to nadal kolonizatorzy. Przeczytaj książkę kompozytora Krzesimira Dębskiego pt. Nic nie jest w porządku. Wtedy pojmiesz o czym tutaj piszę. Miłego czytania. Polecam też książkę pamiętnik księdza z Oleszyc pt Obserwator. Albo Zawierucha nad Sanem Pana Daraża. Warto czytać. Warto, po to aby mieć szeroki światopogląd a nie płytką orientację w temacie.

 6. Rusz gałką, żaden żołnierz, czy partyzant nie wybiera armii, jest wcielany przymusem. Gdyby nie NKWD, to armia radziecka nie miała by kim walczyć, wszyscy wiedzieli, albo kulka w łeb, albo do armii, to samo robili Niemcy. Dzięki propagandzie obiecano góry zlota, i poszli pod nóż ruskich z marzeniami nie wolnej Ukrainy, tylko profitów obiecanych przez politykierów. Ty jesteś właśnie takim politykiem, co dzwonnicę do Bandery przyczepia i podburza do niszczenia. Jakbyś się czuł, jakbyś się dowiedział, że jakiś żul z Baszni czytał twoje komentarze i mu we łbie świdrowały… na drugi dzień po chlaniu wsiadł na rower i podpalił noworemontowaną dzwonnicę? Cieszył byś się? Że jakiś żul przez ciebie by spalił kilkaset tys zł i kasa w błoto?

  1. Ty inteligencie z bożej łaski. Czytaj ze zrozumieniem. Czy ja napisałem żeby coś niszczyć? Daj przykład, cytat, ale już! Czy potrafisz czytać ze zrozumieniem? Ja piszę o podejściu sąsiada do nas. Żul z Baszni ma więcej oleju w głowie niźli Ty. Gdzie podburzam do niszczenia? Z logiką u Ciebie słabiutko.
   Ciekawe czy tak samo jak bronisz bandytów z dywizji SS do której zgłaszano się na ochotnika, albowiem Niemcy nie gnębili Ukraińców wywózkami i nie planowali tworzenia wojska ukraińskiego, będziesz bronił ludzi od Burego?
   Zapamiętaj! Dywizje SS Galizien to ochotnicy. Bartaliony Roland i Nachtigall założyli ukraińcy. Na Boga! Poczytaj trochę zanim zaczniesz mnie pouczać. Nie jesteś w ogóle zorientowany w temacie ale masz w sobie to coś, co mówi Ci że za wszelką cenę musisz się wypowiedzieć choć pojęcie masz blade.
   To pięknie że kilkaset tys zł poszło na dzwonnicę. Super. Radni zdecydowali i tak ma być, sami ich wybieramy. A jak piękniej by było gdyby w zamian za takie działania, strona ukraińska odblokowała moratorium na ekshumacje moich rodaków i dała choć parę hrywien na odbudowę zrujnowanych cmentarzy czy kościołów po drugiej stronie granicy.

  2. Pamiętaj też że Ukraińcy nie byli siłą wcielani do wojska. Jeżeli już chłop szedł to dlatego że chciał albo Bandery mu w głowie namieszali. Stad można było zaplanować eksterminację innych narodowości, albowiem Polacy byli wywożeni na roboty (mężczyźni), oficerowie nie powrócili do domów (Katyń, Miednoje, Charków etc.). Pozostała ukraińska czerń która krwawo rozprawiła sie z kobietami, dziećmi i staruszkami którzy pozostali. Ale co tam, nie? To nie ma znaczenia. Przecież nie bolało. Co tam setki tysięcy skrzywdzonych ludzi. I nie chodzi o rewanż, chodzi o prawdę i wzajemne szanowanie. Ja nie chcę przeprosin ze strony Ukraińców, bo to życia nikomu nie zwróci. Ja chcę szacunku do tego co pozostawiła Polska poza swoimi dzisiejszymi granicami i równych praw jeżeli chodzi o mniejszości zarówno w sprawach własnościowych jak oświacie czy kulturze. Paniał?

 7. Ciemnogród to stan umysłu. Niechęć do zrozumienia praw polityki. Patrzenie na rzeczywistość przez pryzmat tego, kto da więcej propagandy. Zasada wzajemności nie jest praktykowana przez zarówno prawdziwych wierzących (Chrystus nadstawił drugi policzek) jak i przez mądrzejszych, bo mądry wie, że niebezpośrednie nawalanki historyczne wywołują w efekcie identyczny stan jak podczas wojny, gdzie jedna ze stron była już tak skołowana (słabsza) że dopuściła się haniebnych czynów haniebnymi metodami, bo mózg przez tą twoją wzajemność miały już przeżarte różne jednostki.
  Zadaj sobie pytanie, co powoduje, że się idzie na ochotnika do wojska? Na pewno nie zryw emocjonalny, bo prostak ze wsi co najwyżej mógł się emocjonalnie na dziewkę pokusić, a nie iść na pewną śmierć. Jednym z głównych czynników, były profity finansowe. Zauważ, co jest GŁÓWNYM czynnikiem wstępowania do wojska dziś młodych ludzi i chęć wyjazdu na misje do Iraku, Afganistanu itd, KASA. To samo obiecywał Piłsudski swoim żołnierzom, a po drugiej stronie barykady kuszono płynącą ulicami Warszawy czekoladą. Od zawsze armie były zbiorem otumanionych ludzi, którzy jechali po łupy, a im głupszy ktoś, to łatwiej go zmanipulować. Chłop galicyjski był durny jak niedorozwój umysłowy, było ich tyle, że można było z tego armię zrobić.
  Ty sobie fizjologujesz, bo przeczytałeś kilka książek fantastów historycznych, którzy mają swój cel, by dziś takich jak ty ogłupić swoim punktem widzenia. Tymczasem rzeczywistość była inna, sąsiad sąsiada napadał, bo jak to mówią do dziś ludzie, którzy właśnie autorzy takich książek ludzi na siebie napuszczali „zasadą wzajemności”. Polska jest silniejszym krajem, z bardzo dużym pokładem kultury sięgającym bardzo głęboko, w porównaniu z Ukrainą. Integralnym elementem Polskiej kultury są polscy Rusini, którzy zostali zmanipulowani przez zaborcę austriackiego i zamiast dziś być grupą etniczną jak polscy górale (Czesi albo Słowacy mogli tam też ferment siać i dziś byśmy nie mieli górali, albo Ślązaków, czy Kaszubów) to są dzięki politykierom austriackim i bolszewickim oddzielnym narodem. To właśnie tacy jak Ty są winni tego, że te animozje się zaogniają, bo wspierasz austriacką propagandę jeszcze z czasów zaborów, gdzie oni wymyślili, że my (Polacy) i oni (Rusini) to oddzielne byty nacjonalistyczne – Twój sposób myślenia to ein Reich… myślenie zaborców, a nie myślenie typowo Polskie: unia narodów pod flagą Polski, od morza do morza, potęga europejska. Wolisz być wydmuszką potęgi stosującą zasadę wzajemności, którą jeszcze niedawno PiS stosował i dystansował się od Ślązaków, Kaszubów…
  Absolutnie nigdy się nie zrozumiemy, bo twój punkt widzenia jest zamknięty do wielkości dziurki od klucza w oborze. Każdy może ci jakiś obrazek na tą dziurkę nalepić i robić w balona. Celowo chcę cię obrazić, tylko tak albo coś zrozumiesz, albo… nie. Rób co chcesz. Ja historię widzę od podszewki, ty od literek, tacy jak ja nie są w stanie dać się zmanipulować zasadą wzajemności, bo są w stanie stworzyć system, który wykorzysta inne czynniki, by osiągnąć dla siebie więcej niż przyznanie tego co wie każdy i co już jest historią.

  1. I zamiast konkretów, to giedrojciowe lanie wody. Niby wykształcony a słoma z butów wystaje i obrażasz Ciemnogród z którego ja jestem dumny a Ty pochodzisz. Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i się nad sobą zastanów. Polszczyzna jakby parciana, niektóre zdania zupełnie bez składu. A teraz do rzeczy. Śmieszne jest że autorów książek: dr Osadczego, prof Prusa, bł prof dr hab Chomyszyna, nazywasz fantastami historycznymi. Ty sobie patrzysz przez tęczowe okulary, a oni (niektórzy) sami doświadczyli tego co jest Ukrainą, a właściwie czym się stała. I powołam się jeszcze na dr Poliszczuka, Ukraińca który napisał wiele książek z których czerpię wiedzę o historii i współczesnych realiach, Proboszcza Mroczkowskiego z Oleszyc z lat 2 wojny który napisał dziennik a nie fantastykę. Ty za to żyjesz w świecie bajek i będziesz pierwszym któremu brzuch rozetną gdy przyjdzie czas. Twoje poglądy są identyczne jak posła Hołówki, dyrektora Baibija, ministra Pierackiego. Wiesz co ich łączy? Śmierć z rąk Ukraińskich nacjonalistów, za to że chcieli kompromisu z Ukrainą i wspólnego bytu. To utopiści tacy jak Ty co im się marzy wielka Polska różnorodna etnicznie od morza do morza.
   Naturalnie nie zrozumiemy się, bo za mną stoi wiedza i prawda historyczna a za tobą utopia czyli ideologia RP wielonarodowej. Ci, którzy nie wyciągają wniosków z przeszłości, są skazani na jej powtarzanie. A teraz czekam aż stworzysz ten swój system o którym piszesz. Powiedz co już zrobiłeś w tej sprawie. Podziel się wiedzą i osiągnięciami.
   Co do górali to się mylisz i to bardzo. Widać nie miałeś styczności z nimi. Górale nigdy nie dali się Słowakom zmanipulować, przetrzymali też Niemców którym zależało na stworzeniu goralenvolk i nic z tego nie wyszło. Kaszubi przez setki lat utrzymali swój związek z Polską nawet w hymnie swoim i nie dali się zgermanizować. Coś wiesz, coś słyszałeś, masz informacje, ale blado wygląda Twoja wiedza i w tym problem. A na koniec to rozbawiłeś mnie słowami wyrwanymi z kontekstu i niezrozumianymi które wypowiedział Jezus. Więc przytoczę słowa JPII na którego się gdzieś tam powołałeś: ” Błędna jest także interpretacja miłosierdzia. Wedle nauki katolickiej żadne miłosierdzie, ani Boskie, ani ludzkie nie oznacza zgody na zło, na tolerowanie zła. Miłosierdzie jest zawsze związane z poruszeniem od zła ku dobru. Gdzie zło nie ustępuje, tam nie ma miłosierdzia. (…)Miłosierdzie nie akceptuje grzechu i nie patrzy nań przez palce, ale tylko i wyłącznie pomaga w nawróceniu z grzechu”
   Właśnie przez ludzi o poglądach takich jak Ty prezentujesz, na Ukrainie rozwija się wrogość do Polski, oraz banderyzm, czyli forma szowinistycznego nacjonalizmu. Szowinizm (fr. chauvinisme) – skrajna postać nacjonalizmu, wyrażająca postawę bezkrytyczną wobec własnego narodu przy jednoczesnej wrogości do innych narodów, uważanych za gorsze. I to się dzieje na Ukrainie, nawet ich hymn wojskowy będący hymnem OUN mówi o Ukrainie od Sanu po Kaukaz. I mógłbym pisać tu wiele jeszcze ale już mi się nie chce z Tobą gadać. I na koniec jeszcze podam Ci informację że od kilkunastu lat prowadzę zbiory fotograficzne pozostałości rusińskiej na ziemiach Polskich. Setki kilometrów przebytych w rożnej formie, dokumentujące kawałek historii obu narodów. Ja się tym wszystkim pasjonuję, Ty za to masz tylko poglądy. Miłego dnia. Bez odbioru,

 8. Nadal grasz na tym samym instrumencie rozcinania brzuchów, politykujesz i to na bardzo płytkim poziomie, skrajnych emocji, jeszcze raz zaznaczę „politykujesz” nie masz widzenia rzeczywistości przez pryzmat nauki, ale interesu i nie prawicowego, tylko nacjonalistycznego. Dzisiejszy świat to odmienna rzeczywistość niż to co było w okolicy IIWojny. Żyjesz w wirtualnej wstecznej rzeczywistości.

  1. Prawdy nie zakrzyczysz. Powiedz gdzie skłamałem. A jeżeli nie, to czemu zarzucasz mi politykierstwo. Ja przedstawiłem fakty. Nikt nie broni Ci kochać polityki ukraińskiego państwa. Wyjedź tam, poczujesz się lepiej jako Polak o wyższym poziomie kulturalnym. Spróbuj. A może Twoja postawa jest wynikiem koligacji rodzinnych, wtedy stawia to sprawę w innym świetle. Poza tym powiedz mi jaki ze mnie nacjonalista czytający strony ZUWP, Przegląd Prawosławny, Stowarzyszeń Łemkowskich, znający język rosyjski i zajmujący się kulturą rusińską na terenie RP? Lubię wiedzieć co dzieje się w temacie, Ty zaś spłycasz temat, nie ja. Ja go zgłębiam. NIe przeszkadza Ci kult ludobójców na poziomie państwowy, Twoja sprawa. Nie przeszkadzają Ci zakusy wobec terytorium RP, to jesteś zaprzaniec. Albo po prostu naiwniak, co to z nimbem wyższości sprowadza swoich dyskutantów do poziomu kałuży. Tak jestem z Ciemnogrodu i jestem z tego dumny, a wypominanie mi tego świadczy o tym że nawet nie wiesz czym jest określenie Ciemnogród w III RP. Mniej TVN i GW, to oczka się otworzą.

  2. i może warto tu się zastanowić nad tym, co to znaczy mieć poglądy polityczne i co to znaczy sympatyzować z jakąś partią i popierać jej działania i można by się tu dojść do przekonania, że poglądy polityczne to specjalność garstki społeczeństwa, która narzuca większości społeczeństwa obojętnego politycznie opowiedzenie się w wyborach po stronie jakiejś partii i może wybór partii nie jest taki wprost, bo wybieramy osobę, która budzi nasz szacunek i tak właściwe raczej mało kto utożsamia się z jakąś partią polityczną i zmierzam do tego, że poglądy polityczne są niejako sytuacją wymuszona czasem pochodzeniem społecznym może miejscem zamieszkania, czy przynależnością do grupy etnicznej albo raczej do jakiegoś sojuszu ponadnarodowego i warto tu też wspomnieć o krzywej Gaussa, która na samym dole umieszcza skrajności we wszelkich ich przejawach i nacjonalizm , czyli sytuacja taka mniej więcej jak egoizm pojedynczego człowieka zwielokrotniony na naród to jest ogólnie sytuacja, której tak jak dla pojedynczego tak i dla całych grup społecznych nie jest akceptowana i jeżeli taki pogląd wygrywa to znaczy, że ktoś tu manipuluje ludźmi chcąc na nich wymóc agresję wobec innych i wdawanie się w polemikę o nacjonalizmie gdziekolwiek teraz i w przeszłości może prowadzić do jednego, do potępienia takiej postawy i jeżeli dzieje się inaczej to znaczy, że ludzie są zastraszani i co to znaczy utracić pracę to chyba każdy rozumie, i co to znaczy stracić rodzinę to tu niektórzy się zastanowią na jakiej zasadzie działały i działają niektóre partie i wszelka polemika jest w tym temacie utrudniona, bo chyba nie za bardzo rozumiemy o czym mówimy

 9. i może warto się zastanowić nad tym, że połączenie braku wiedzy historycznej z ideologią patriotyczną wykorzystują różnego rodzaju ruchy społeczne nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce i z tego połączenia dochodzi do eskalacji wrogiego nastawienia do siebie nawzajem różnych grup ludzi i zamiast realizowania zasady wzajemności możemy dostać w odpowiedzi buńczuczne okrzyki na różnych manifestacjach i jedno co tu w tym przypadku widać jaskrawo to różnica zamożności między Ukrainą, a Polską i w tym przypadku trudno o realizację tej zasady i Polacy z własnych pieniędzy remontują różne obiekty po stronie ukraińskiej i mamy już spore środki, które tam przekazano na renowacje i budowę różnych obiektów i różne obiekty mówią same za siebie i może czasem warto pojechać do Drohobycza i wstąpić do Muzeum Bruno Schulza i tam przewodnik w języku polskim opowie o nacjonalizmie na Ukrainie i o tym skąd się wzięła bieda na Ukrainie i jak to jest żyć na Ukrainie i mieć w rodzinie polskość z pokolenia na pokolenie

  1. Wystarczy że IIIRP nie zrobiła nic w sprawie uregulowania stosunków pomiędzy oboma krajami i urosła do wielkich rozmiarów banderowska hydra, która teraz zmienia historię tak jak to robi Rosja usprawiedliwiając pakt R-M. Banderowska za to potępia Akcję Wisła (włas. Operacja Wisła) patrząc na nią nie jako skutek działań UPA, lecz chęć zemsty na Ukraińcach. Nota bene piękna to zemsta, kiedy bez mordowania przesiedla się ludzi by mogli żyć w spokoju i pokoju, w warunkach mieszkaniowych o wiele lepszych niż się żyło. Niestety w przypadku Łemków, wylano dziecko z kąpielą.
   Podkreślę jeszcze raz. Chodzi o to że podając rękę na zgodę i dając pomoc Ukrainie, Polska musi stawiać warunki, a nie być naiwnie kiwana przez sąsiada. Tam nie ma woli to tępienia postaw faszystowskich i to się kiedyś zemści choćbyśmy oddali im wszystkie pieniądze z budżetu. Cywilizacja turańska nie pojmuje tego typu działań. Cywilizacja turańska rozumie tylko twarde warunki. A podejście takie jakie prezentuje IIIRP traktują jako przejaw słabości.

   1. i chyba niektórzy chcieliby, aby Polska była mocarstwem, które może stawiać innym warunki i wymagać ich wypełniania i każdy chyba rozumie, że to co jest obecnie to jest raczej wygląda to na to, że jest to efektem słabości Polski na arenie politycznej w przeszłości i obecnie można tu sobie pofantazjować i powiedzieć, że przyjeżdżają różni ludzie, którzy wiedzą lepiej od nas, Polaków jak my mamy widzieć swoją przeszłość i kogo mamy i za co rozliczać i to chyba tak wygląda jakby Polacy niewiele mieli do powiedzenia w swojej sprawie, bo gdyby coś mieli do powiedzenia to nie musielibyśmy teraz oglądać dziwnych plakatów wyborczych, które nie mają nic wspólnego z naszą mentalnością, ludzi z naszego powiatu i z naszej gminy i tylko można popatrzeć i poczekać, że ktoś tu sobie na nasz koszt urządza zabawę i to od wielu lat i chciałoby się powiedzieć, że trudno w tej sytuacji o jakiekolwiek nadzieje, że Polacy kiedyś będą u siebie na swoim

 10. Ja się zgadzam ze wszystkim, doskonale wiem jakich metod używali nacjonalisci ukraińscy, to wie każdy, kto choć liźnie tematu. Dla mnie ludobójstwo to fakt historyczny. Ale nie projektuje tego na całość Ukrainy, tylko na ekipę przechlastów politycznych o skrzywieniu nacjonalistycznym, którzy tego dokonali i dziś mają sentyment do tego. Ot taka ekipa mać bez większego dziś znaczenia. Dziś Ukrainą rządzą Żydzi. I Ukraińcy mają tego świadomość, niedawno rozmawiałem z Ukraińcem pracującym w Polsce, wynikało z tego, że oni do tej pory nie wiedzą czym jest demokracja, tylko dlatego że są biedni, dalej dają się manipulować komukolwiek, kto im cokolwiek da. Polska już dla nich jest bogatszym sąsiadem, gdzie można się dorobić, a Ukraina to bagno. Tam nawet durnie nie wierzą w aneksję ziemi do Sanu, tylko perfidni politykierzy i zaczadzeni nacjonalisci. Taki odpad społeczny.
  Ja historią nie żyję, trzeba żyć przyszloscią. Media i książki swoje, a na Ukrainie tak jak w Polsce, matura to bzdura, niektórzy nie wiedzą kim był Stalin, co dopiero zawiłości szczegółowe historii. Ludzie mają historie głęboko, bo ona im na chleb jutro nie zarobi.

 11. i może warto jeszcze tu sobie uzmysłowić to, że my jesteśmy tak w sumie po wieloletniej okupacji rosyjskiej i to od czasów zaborów i to, że myśmy tu w Polsce mieli Małą Moskwę to jest fakt, który świadczy o tym, że Polska to był taki polityczny wyraz woli wielkiego mocarstwa do tego, żeby świat myślał, że wielkie mocarstwo ma dobrą wolę pozwolić innym na odrobinę własnego zdania we własnej sprawie, a faktycznie byliśmy pod wpływem ideologii czystek etnicznych zapoczątkowanych przez Niemcy u nas w czasie II wojny światowej i cały czas my, Polacy płacimy rachunki za tamten czas i naiwnością jest myśleć, że ten czas się skończył i to, że mocarstwo to czy inne przestanie nas, Polaków nękać swoimi ambicjami do panowania nad światem bez względu na cenę jaką jest życie człowieka i całych wspólnot etnicznych i to, że środki masowego przekazu zrobią wszystko co w swojej mocy, żeby sen paru ludzi się spełnił i dopełnił pełnię zwycięstwa nad światem i wielu z nas nawet nie ma tyle wyobraźni, żeby zobaczyć to wszystko we właściwym świetle i proporcjach i byle dureń przyjdzie powie parę bredni o ukraińskim nacjonalizmie i zaraz paru durniów takiemu przyklaśnie, bo widzą tylko czubek swojego widzimisię i reszta świata ich nie obchodzi, my i nasze ambicje ponad wszystko oto dewiza, która od zawsze święci triumf i dzięki temu mamy to , co teraz mamy

 12. i jedno co w tym wszystkim jest niepokojące, co tu już wcześniej widać w wymianie zdań między gościem , a ciemnogrodzianinem to jest posługiwanie się szufladkami pojęciowymi i w ten sposób cała dyskusja nabiera mocy wymiany zdań na poziomie, który na pierwszy rzut oka wygląda na fachową znajomość tematu i tylko, że cała fachowość zamyka się w wyzywaniu się nawzajem, a natomiast temat został potraktowany powierzchownie w oderwaniu od reszty świata, bez kontekstu politycznego i historycznie słabo umocowany od kilka wyzwisk okraszonych szczątkami informacji i to tyle podsumowania i dzieciak z podstawówki, który miałby trochę odwagi dzięki nauczycielowi historii to by tu powalił tę cała wymianę zdań,a może nawet i z przedszkola z rozszerzonym profilem historycznym w moskiewskim przedszkolu

  1. Bardzo interesujące rzeczy piszesz, ale w żadnej podstawówce takie tematy nie są poruszane na lekcji historii. Jeżeli uważasz ze spłycam temat to pokarz mi gdzie. Jeżeli napisałem gdziekolwiek nieprawdę to wykaż to. Wszystko co napisałem nie jest oderwane od świata, a kontekst polityczny jest taki że Zełenski nadal nie wymienił Wiatrowycza i Szeremety, którzy są skrajnie antypolscy. Gdzie byłaś jak była ekshumacja w Hruszowicach? Ja byłem. Widziałem jak Szeremeta wałęsa się po cmentarzu i robi chamskie przytyki do profesora Szwagrzyka. I Szeremeta to nie jest byle kto, lecz urzędnik w randze ministra. Ja wam ludziom którzy macie blade pojęcie uświadamiam że prawda nie płynie z TVP czy TVN. Prawdą są fakty i wydarzenia jakie mają miejsce. Wystarczy tylko ruszyć dupsko z regionu i trochę się zainteresować.
   Mnie interesuje szowinizm ukraiński. Dlaczego? Bo na poziomie administracji państwowej jest tłoczony do głów młodych Ukraińców, których coraz więcej odwiedza naszą Ojczyznę i tu dopiero zaczną się zgrzyty. Zapamiętaj sobie szowinizm ukraiński nie jest jakimś folklorem, które głosi jakaś partyjka z 1% poparciem. To są silne organizacje polityczne, które coraz mocniej naciskają na zwykłych Ukraińców i historia się powtarza. Czy wiesz że słynnym pułk AZOW co to broni nas dzielnie przed rosyjskim zagrożeniem od wschodu (jakby nie pamiętać że od północy graniczymy z Rosją) używa symboliki nazistowskiej czyli Wilczego Haka? Czy nie wystarczą ostatnie pochówki pod Złoczowem SSmanów z Dywizji Galizien którzy z honorami są chowani na cmentarzu przy udziale hierarchii prawosławnej i przy osobach ubranych w mundury SS ze swastykami? U nas sprowokowani gówniarze zrobili sobie za pieniądze w lesie urodziny Hitlera i było wielkie halo na pół świata. A tam dumnie szerzy się faszyzm przy cichym przyzwoleniu Polski, Europy i USA, Żydzi się trochę denerwują, ale oni się dobiorą im do tyłka jak tylko Just Act 447 załatwi sprawę Polski. Dałem Ci masę informacji i szczegółów wplatając to wszystko w ogólną sytuację polityczną, więc proszę nie bredź o wypowiedziach wyrwanych z kontekstu ogólnej sytuacji światowej i spłycających temat. Wkraczasz na teren na którym utoniesz, więc możesz już nie komentować.

 13. Tyle przeczytałeś i nadal nie wiesz o co chodzi, nie możesz zrozumieć, dlaczego Żydzi i USA na to pozwalają, by na Ukrainie kwitł faszyzm. Polski rząd też wie dlaczego, dlatego razem z USA i Izraelem patrzy na to z boku. Pomyśl chwilę, wysil wszystkie szare komórki, wyłącz myślenie narzekającego wszystko wiedzącego… a znajdziesz odpowiedź, bo wiadomo o co chodzi, jak nie wiadomo o co chodzi.

  1. Ja nie narzekam, ja przytaczam fakty. A z faktami się nie dyskutuje. I wszystkiego nie wiem, ale wiem wystarczająco dużo by mieć swoje zdanie i pogląd i nim móc się dzielić z innymi, szczególnie gdy Polska milczy i jest nie fair wobec swoich obywateli.
   Moratorium na ekshumacje jest dobitnym przykładem słabości polskiego państwa a nie jego przebiegłości i sprytu.

   1. Ty patrzysz na Ukrainę i ja patrzę na Ukrainę i założę się, że widzimy to samo: ciemny lud duszony przez oligarchów, tam jest takie bagno, że bez wódki na co dzień się nie da funkcjonować. Zwykły człowiek jest jak muł, na którym wierchuszka jedzie. Na Ukrainie oficjalnie funkcjonują tak zwane „klany”, czyli grupy finansowo ekonomiczne, należą do nich najwięksi oligarchowie. Obecnie dominujący Oligarcha to oczywiście Kołomojski, bardzo pobieżny wpis o nim znajdziemy na Wikipedii:
    …ukraiński przedsiębiorca, magnat medialny, właściciel klubu piłkarskiego FK Dnipro, działacz społeczności żydowskiej na Ukrainie, od 2008 prezes Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej w kraju.
    Dlaczego on nie wpłynie na skasowanie z historii Ukrainy UPA?

    1. Zgadza się. Bo zależy mu na tym aby był jak największy bałagan bo wtedy łatwiej rządzić. Ale skoro jest tam taka rozpierducha to warto coś na tym ugrać, bo odbije się nam to czkawką. Poza tym szerzenie banderyzmu jest na rękę Rosji, bo ma „powody”. My nie powinniśmy być bierni, lecz niestety Polska to juz powoli Polin rządzony przez Mosbacher z tylnego siedzenia.

Możliwość komentowania została wyłączona.