Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie na antenie TVP3

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęły się już we wrześniu. Wszystko za sprawą wniosku Stowarzyszenia Przystanek Horyniec w ramach Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej, który realizowano przy współpracy ze Szkołą Podstawową i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Otrzymana kwota w wysokości prawie 20tyś złotych pozwoliła zorganizować szereg akcji które w ciekawy sposób upamiętniły to niezwykłe dla nas Polaków święto.

W skrócie:

27 września odbył się Rajd Rowerowy w którym udział wzięło ponad 70 osób. Na trasie rajdu ukryte zostały skrzynki geocaching a całość zakończyła się wspólnym grillem w pensjonacie HAGI.

W październiku na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Horyńcu – Zdroju powstał mural z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ciągu trzech dni wybitny muralista Arkadiusz Andrejkow wykonał malunek o wysokości 9 metrów!

Przez cały październik Stowarzyszenie prowadziło zbiórkę starych fotografii z terenu naszej gminy. Zdjęcia można było przynosić do Gminnego Ośrodka Kultury gdzie były skanowane i oddawane właścicielom. To właśnie z tych fotografii powstała wystawa i katalog.

W dniach 9-11 listopada odbyły się uroczystości główne. W sobotę mieszkańcy – w szczególności najmłodsi posadzili 50 drzew miododajnych przy nowo budowanym Deptaku w dzielnicy uzdrowiskowej. Niedziela upłynęła pod znakiem zawodów pływackich (już dwunastych!) na basenie Wodny Świat w Horyńcu – Zdroju.

Poniedziałek rozpoczęliśmy o 9:00 pod budynkiem Szkoły Podstawowej w Horyńcu – Zdroju. To tutaj liczni uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście wysłuchali montażu słowno – muzycznego wykonanego przez uczniów. Głos zabrała również Pani poseł-elekt Teresa Pamuła. Ponadto oficjalnie odsłonięto mural. Spod budynku szkoły wszyscy udali się na Mszę Świętą, a po niej o 11:00 spotkali się pod Pomnikiem Wolności gdzie wysłuchaliśmy oficjalnych przemówień wójta gminy Horyniec – Zdrój Roberta Serkisa a delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem. Przy asyście młodzieży ubranej w tradycyjne stroje szlacheckie udaliśmy się do Parku Zdrojowego gdzie krokiem i przy akompaniamencie poloneza podeszliśmy pod Amfiteatr. O 12:00 przystąpiliśmy do akcji Niepodległa do Hymnu i wspólnie z całą Polską zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie mieszkańcy i goście mogli podziwiać wystawę plenerową utworzoną ze zgromadzonych zdjęć gdzie na 10 tematycznych tablicach Stowarzyszenie Przystanek Horyniec z Gminnym Ośrodkiem Kultury zaprezentowało jak nasza mała miejscowość zmieniała się na przestrzeni ostatnich 100 lat. Do rąk zgromadzonych trafił również katalog wystawy w którym na 48 stronach zaprezentowano 124 zdjęcia. Katalog dostępny jest za darmo w GOK-u, a wystawa będzie prezentowana do 16 listopada.

W tym roku były to bardzo obszerne obchody rozłożone w czasie i bardzo urozmaicone. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Przystanek Horyniec o naszej miejscowości mogła usłyszeń cała Polska ponieważ TVP3 opublikowała w Wiadomościach rolnych materiał o przebiegu projektu Stowarzyszenia. Materiał został również powtórzony w głównym wydaniu Aktualności na TVP3 Rzeszów 11 listopada o godzinie 18:30. Można go obejrzeć pod linkiem: https://katowice.tvp.pl/45286595/wiadomosci-rolnicze-11112019 (4 minuta wiadomości).

Poniżej galerie z obchodów:

7 odpowiedzi na “Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie na antenie TVP3”

  1. mam taki pomysł, może Wójt pomyśli o likwidacji GOK a np 50% tej sumy przeznaczy na wsparcie dla Stowarzyszenia Pana Krystiana, wychodzi na to że Pan Krystian pracuje w GOK nad swoim stowarzyszeniem i organizacją różnych wydarzeń a reszta siedzi na tyłkach organizując kilka zajęć tanecznych na 3 instruktorów na pełnym etacie 🙂 Nie wspominam o ciepłej posadzie Pana Dyrektora GOK i innych etatowców w GOK 😉 Rola GOKu schodzi do miana przywieź głośnik i włącz a reszta zrobi się sama, sadzenie drzewek z Nadleśnictwa, zawody pływackie klub Delfin i to z problemami finansowymi, Mural sprawa Pana Krystiana, Msza nasz Proboszcz, uroczystość pod pomnikiem – przywieź głośniki z mikrofonem i włącz – GOK, odśpiewanie hymnu – przynieś i włącz – GOK, wystawa plenerowa Pan Krystian, zobaczcie ile dotacji dostaje GOK a ile robi imprez w roku, większość imprez w naszej gminie robią stowarzyszenia obce, dotowane z kasy państwowej lub gminnej, rola GOK to włącz prąd, wyciąg i podłącz głośniki, powiedz kilka słów żeby nie było siary że nic nie robimy… przecież ta nazwa nawet nie pasuje do tego co robi nasz GOK, każda impreza organizowana przez Gminę (czytaj GOK) to absolutne minimum, tytuły imprez wielkie, program fatalny, mieszkańcy jadą do gmin sąsiednich na imprezy bo tam pracują profesjonaliści z chęciami do pracy a u nas wchodzisz do GOKu jak do domu spokojnej starości, ktoś tam żyje ale bez chęci do życia i działania… amen

  2. Bez przesady. Działalność goku to nie tylko głośniki. Każda impreza ma swoją oprawę odpowiednią. Wczoraj polonezowe piękne wejście do parku kto przeprowadził? Stroje, osoby, pomysł – chyba z goku to wyszło. Na cmentarzu co innego można zrobić oprócz nagłośnienia? mają tam tańczyć? troszkę trzeźwego myślenia. Krystian robi dobrą robotę, ale z tego co słychać w materiale wspólnie właśnie z gokiem i szkołą. Dobrze że nie uciekł jak reszta z naszej miejscowości tylko coś działa. Może zarazi innych i coś się ruszy 😀

  3. to nie było na cmentarzu tylko pod pomnikiem, istnieje wiele opraw w takich miejscach jak np rok temu Harcerze pod pomnikiem w Bruśnie, ale to trzeba chcieć, uważasz że przebranie kilku osób w stroje i zrobienie namiastki poloneza to odpowiednie uhonorowanie takiego święta ? Jak na 3 instruktorów tańca to powiem ci że poziom iście artystyczny :), druga sprawa to dlaczego GOK nie pisze żadnych wniosków o dotacje i granty na swoje imprezy ? Wiem że jest łatwiej korzystać z czyjejś roboty ale nadal uważam że na ilość osób która tam pracuje u nas każde święto i impreza powinna mieć odpowiednią oprawę a to totalnie kuleje

  4. Chyba nie byłeś na obchodach, program był napięty i gdzie miał być jakikolwiek element pod pomnikiem? Trzeba było pójść zobaczyć pod szkołę tam był montaż w wykonaniu uczniów, nie ma co powielać. Uroczystości były bardzo ciekawie przygotowane przez wszystkich organizatorów, najpatriotyczniej było oczywiście w parku, a wystawa super! czekam na katalog bo dla większości brakło.

  5. Ale się uczepili wszyscy tego GOK-u. Ci co nic w życiu sami nie zrobili. Pewnie dzieci nie macie i nie wiecie ze w GOKu jest bogata oferta dla wszystkich: tance, śpiew, teatr, angielski, aerobik. Pokażcie mi drugi taki ośrodek w powiecie który ma równie duża ofertę ? Nikt nie widzi ze latem i zima jest oferta czasu wolnego dla najmłodszych, ze organizowane są kiermasze, dożynki, koncerty na dzień matki, WOŚP, biesiada, art festiwal. Lepiej siedzieć w domu i marudzić.

  6. Smeraruda: o czym ty mówisz, koncerty w ramach art festiwalu i cały artfestiwal organizuje firma zewnętrzna która tylko korzysta z amfiteatru, wszystkie wydarzenia to nie zasługa GOKu tylko właściciela artfestiwalu, biesiada prawie ta sama zasada z udziałem CK w Przemyślu która robi największą robotę, aerobik prowadzi osoba z zewnątrz która na tym zarabia, w wośp angażują się wolontariusze w większości, GOKowi zostają dożynki które i tak robione są po wioskach a program jest zawsze słaby, na dożynki więcej robia ludzie z miejscowości w której są organizowane, GOK przywozi scenę i nagłośnienie. Otwórz oczy i najpierw sprawdz co robi GOK

Możliwość komentowania została wyłączona.