Koronawirus w Horyńcu – Zdroju

Spokojnie – nie mamy i miejmy nadzieję nie będziemy mieć ani jednego zachorowania, ale warto zapoznać się z sytuacją.

Od dzisiaj zawieszone zostały zajęcia w szkołach podstawowych – również w Horyńcu – Zdroju. Dotyczy to również przedszkola. Niestety pomimo tego, że przez dwa kolejne dni można przyprowadzić dziecko pod opiekę nauczycieli nie jest serwowane dla dzieci pożywienie – więc sens przyprowadzania dziecka przez osoby pracujące przez cały dzień jest znikomy.

Od wczoraj zamknięty został dla osób z zewnątrz basen Wodny Świat, do odwołania więc zapewne do poprawienia się sytuacji która dopiero będzie krytyczna.

W sklepach zaobserwować można wzmożony ruch – ale jeszcze niczego nie brakuje, w przeciwieństwie do paniki jaka ogarnęła większe miasta.

Odwołane zostały wszelkie zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury, również koncert z okazji Dnia Kobiet, który miał się odbyć w najbliższą niedzielę.

Dla osób które decydują się na opiekę nad dzieckiem w domu rząd oferuje zapomogi obejmujące 14 dni, za które możemy się starać o pieniądze.

W wielkiej niewiadomej jest również Bieg i Marsz Nordic Walking, który planowany jest na przyszły weekend.

Największe zagrożenie płynie od osób które pracują za granicą, szczególnie we Włoszech czy Niemczech i wracają do domu, warto rozważyć osobistą kwarantannę w domu.

Jeśli u kogokolwiek kto miał z takimi osobami kontakt wystąpiły objawy typowe dla grypy NIE NALEŻY udawać się do ośrodka zdrowia, ale kontaktować się ze specjalnymi jednostkami przez telefon.

W imieniu swoim i zdrowego rozsądku apeluje, aby traktować obostrzenia, które się pojawiły poważnie, ale zarazem zachować spokój. Powinniśmy ograniczyć kontakty międzyludzkie do minimum. Proszę o ograniczenie wychodzenia do skupisk ludzi. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem warto wziąć pod rozwagę ograniczenie uczestnictwa w uroczystościach kościelnych, które w obecnej sytuacji są największym skupiskiem ludzi. Nie chce budzić kontrowersji, ale jedna zarażona osoba w kościele podczas mszy łatwo może zarazić kilkadziesiąt innych, a średnia wieku osób, które uczęszczają jest wysoka co niesie dla nich duże zagrożenie życia. Nikomu oczywiście nie zabraniam ani nie namawiam do bojkotowania, ale warto uświadomić swoich rodziców i dziadków o powadze zagrożenia.

Nie ma się co również oszukiwać – szpitale nie są gotowe na pandemię i już w niektórych brakuje odpowiednich środków ochrony osobistej dla personelu. Koronawirus atakuje drogi oddechowe i w wielu przypadkach potrzebny jest do kuracji respirator. W przypadku ostrej pandemii może ich brakować w kraju! Dlatego musimy zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić.

Dla uspokojenia warto podać również statystykę – szansa że ktokolwiek w sile wieku w przedziale wiekowym do 59 roku życia zachoruje i umrze na koronawirusa jest mniejsza niż wygranie w totolotka. Inaczej ma się sprawa jeśli już się zachoruje, ale tutaj dla osób młodszych również wszystko wygląda całkiem pozytywnie

 • 0-9 lat – 0% śmiertelność
 • 10-39 lat – 0,2% śmiertelność
 • 40-49 lat 0,4% śmiertelność
 • 50-59 lat – 1,3% śmiertelność
 • 60-69 lat – 3,6% śmiertelność
 • 70-79 lat – 8% śmiertelność
 • 80 i więcej – 14,8% śmiertelność

Dlatego tak ważne jest aby osoby starsze pozostały w domach z minimum kontaktu z innymi osobami.

3 odpowiedzi na “Koronawirus w Horyńcu – Zdroju”

 1. Do 59 roku zycia jak wygrana w totka, szkoda tylko ze pierwsza ofiara w Polsce miala 57 lat. Choroba dorwie kazdego, wystarczy nadcisnienie

 2. Jedno pytanie !Czy władza jest w stanie zapanować nad cenami w sklepach ?Gdzie k…a jest UOKIK
  PISdzielce wywołali sztucznie ASF ,ograniczając chów trzody chlewnej i została nam do żywienia tylko miska ryżu !!!

Możliwość komentowania została wyłączona.