Jedynka Polskiego Radia będzie nadawać z Horyńca – Zdroju

Marta Januszewska i Roman Czejarek, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia, jak co sobotę wyruszą w podróż, by tym razem odwiedzić Horyniec-Zdrój i przybliżyć słuchaczom historie i ciekawostki kolejnego wyjątkowego miejsca na podróżniczej mapie radiowej Jedynki. Audycja „Jedyne takie miejsce” na żywo z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości już 7 marca z Gminnego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny!

Doskonałe warunki terenowe i przyjazne środowisko naturalne Horyńca-Zdroju, uzdrowiskowej miejscowości na Roztoczu, sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, rekreacji i uprawianiu różnych form turystyki. Ponadto uzdrowisko funkcjonujące tu już od ponad stu lat dysponuje zasobnymi źródłami niezwykle cennych wód mineralnych i największym w Polsce złożem borowiny. Historię i działalność leczniczych źródeł uzdrowisk słuchaczom radiowej Jedynki przybliżą: Dorota Czyż, Prezes Zarządu Uzdrowiska Horyniec i Beata Krukowska-Bania, Dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego „Bajka”.

Dziś region słynie już nie tylko z leczniczych źródeł siarczanych, ale i z wydarzeń kulturalnych oraz okolicznych atrakcji, o czym opowiedzą: Janusz Urban, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju, Grzegorz Chmielowiec, nauczyciel, historyk, regionalista i Krystian Kłysewicz, fotograf i filmowiec. Ponadto radiowe studio odwiedzi Zenon Swatek, starosta lubaczowski.

To w regionie lubaczowskim znajdują się m.in. cerkiew pod wezwaniem św. Parasekwy w Radrużu, kapliczka Matki Bożej w Nowinach Horynieckich, zwana „Małą Fatimą Rzeszowszczyzny”, wodospad na Dublenie oraz „Świątynia Słońca”, czyli… tajemniczy kamień z „dziurą”. Horyniec-Zdrój jest też wymarzoną okolicą dla miłośników rowerowych wycieczek i tropicieli sekretów historii, w tym m.in. bunkrów znajdujących się na szlaku historycznym zwanym „Linią Mołotowa”.

Gośćmi Marty Januszewskiej Romana Czejarka w plenerowym studiu radiowej Jedynki będą również m.in. Beata Ługowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Horyńcu-Zdroju, która zdradzi sekrety regionalnych przysmaków, dr Marek Wiśniewski, geograf, autor przewodnika po roztoczu i publikacji o „Linii Mołotowa” oraz Robert Banaś, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów, z którym dziennikarze radiowej Jedynki porozmawiają m.in. o otaczających Horyniec-Zdrój rezerwatach przyrody.

Radiowa Jedynka zaprasza do aktywnego udziału w audycji, na spotkanie radiowe od kuchni i pamiątkowe zdjęcie!