Folkowisko z nagrodą EFFE Label 2019-2020

Festiwal Folkowisko, którego jak co roku patronat medialny ma horyniec.info, znów uzyskał wyróżnienie EFFE Label 2019-2020. Jest to szczególny tytuł pokazujący, że mamy w naszym regionie imprezę o jakości na skalę Europy, dlatego warto wspierać tę inicjatywę!

19 lutego Europejska Federacja Festiwali przyznała Festiwalowi Folkowisko wyróżnienie Remarkable Arts Festival (Wyjątkowy Festiwal Sztuki) ‘EFFE Label 2019-2020’.  Na międzynarodową listę  najlepszych festiwali Europy Folkowisko zostało wpisane po raz trzeci razem z takimi imprezami jak Gdańsk Shakespeare Festival, Malta Festival Poznań i Wratislavia Cantans. EFFE Label to znak jakości europejskich festiwali przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Brukseli. Kryteriami, którymi kierowali się eksperci przy wyróżnieniu Folkowiska były lokalne zaangażowanie, globalna perspektywa oraz wysoki poziom artystyczny festiwalu. Po raz pierwszy festiwal z niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec na prestiżową listę trafił w 2015 roku i od tego czasu utrzymuje się w ścisłej czołówce najważniejszych wydarzeń kulturalnych starego kontynentu, wraz z Edinburg International Festival (Wielka Brytania), Altofest International Contemporary Live Arts Festival (Włochy) czy Utrecht Early Music Festival (Holandia).

Doceniona przez EFFE wyjątkowość Folkowiska, polega na jego różnorodności i interdyscyplinarności. Odbywający się co roku w lipcu festiwal łączy ze sobą muzykę folkową, teatr, dziesiątki warsztatów umiejętności ludowych, spotkań z artystami i pisarzami oraz aktywne poznawanie przestrzeni, w której się odbywa, czyli niewielkiej wsi Gorajec i najbliższej okolicy Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej. W ocenie wyjątkowości Folkowiska, kluczową rolę gra zaangażowanie w  jego organizację wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata oraz lokalnej społeczności. Folkowisko udowadnia, że imprezy o dużym znaczeniu dla kultury można organizować także na wsi i przy bardzo skromnym budżecie.  Ważniejsze niż sponsorzy i milionowe dotacje są pomysły, wzajemne relacje i nowatorskie podejście do organizacji wydarzenia.

Również w tym roku Folkowisko szykuje bardzo ciekawy i różnorodny program, wśród muzycznych gwiazd sceny etno w dniach 11-14 lipca w Chutorze Gorajec wystąpią między innymi legendarna grupa Żywiołak, buntownicza Hańba, poetycki Pablopavo i ludziki czy energetyczny Joryj Kłoc. Jak co roku szykujemy  dziesiątki warsztatów i pozamuzycznych atrakcji. Jak zawsze chcemy zaskoczyć, dlatego w tym roku festiwal opieramy na motywie przewodnim Dziady –podkreśla dyrektor festiwalu Marcin Piotrowski. Jak wyjaśniają organizatorzy dziad, jako chodzący od wsi do wsi wędrowiec,, przynosił ludziom dawne legendy i nowe wiadomości, zarówno ważne treści ubrane w muzykę, jak i tajemnice przekazywane szeptem. Razem z nim wędrowały melodie i wątki opowieści. Dzięki dziadom, kultury mieszały się i nagle pieśni z jednego krańca kontynentu można było odnaleźć w niespodziewanym miejscu daleko od miejsca ich powstania. Dziad stanowił też łącznik z innym światem, tym po śmierci. Wędrowny dziad to najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel kultury mówionej, zapomnianej dziś sztuki opowiadania. Mieszkańcy wsi z zachwytem i zdziwieniem słuchali dziada, który opowiadał o dalekich stronach czy o świętych miejscach. A w szerszym sensie dziady, jak u Mickiewicza, to nasi przodkowie. I to do nich zwracają się organizatorzy Folkowiska, starając się przywołać dawne czasy, muzykę i kulturę.  Wśród wielu warsztatów, które odbędą się w lipcu w Gorajcu jest Wędrowny Uniwersytet Korbowy prowadzony przez Barbarę i Macieja Bator. W trakcie czterodniowych warsztatów  będzie można nauczyć się gry na wyjątkowym instrumencie, jakim  jest lira korbowa, nieodłączny rekwizyt każdego wędrownego dziada. Festiwal skierowany jest głównie do rodzin, dlatego ludzie w różnym wieku znajdą na nim zajęcia dla siebie. Wśród gości festiwalu są osoby otwarte na nowe doświadczenia, zainteresowane muzyką tradycyjną i nowoczesnym, zdrowym stylem życia, pochodzące z wielu miejsc w Polsce i na całym świecie.

Bilety na tegoroczne Folkowisko dostępne są na stronie www.folkowisko.pl, pozostało ich już tylko 500 sztuk!