Figury

Figura-kapliczka na Zdrojowej

kapliczkaNa ulicy Zdrojowej, na prywatnej posesji, niedaleko drogi, która prowadzi do dawnych łazienek, usytuowana jest ciekawa figura. Ma ona na sobie wyryty napis:

Od powietrza głodu i wojny obroń nas MATKO R1918

Na Siole znajduje się kapliczka o podobnej intencji (zobacz TUTAJ) – tyle że z roku 1943. Rok 1918 jest na tych terenach datą, specyficzną, bowiem wtedy właśnie miała miejsce wojna Polsko – Ukraińska. Może ona dotyczyć właśnie tej wojny i pierwszych ofiar w konflikcie Polsko – Ukraińskim, który potem tak krwawo w latach 40tych się rozwinął.

Zazwyczaj, mieszkańcy chcąc przeciwdziałać wojnie, czy też jakiejś zarazie, postanawiali zwrócić się o odwrócenie fatum przy pomocy modlitw i wotów (czyli podarunków, na przykład w formie figur, czy kapliczek).

Gdy się przyjrzy bliżej temu obiektowi sakralnemu, można dojść do wniosku, że napis jest kombinowany. Mam relację, że dawno temu stał tutaj krzyż, ale nie przetrwał. Zamiast tego, dosztukowano figurę Maryi. Wygląda ona na podobiznę Matki Boskiej Fatimskiej. Dosztukowanie jej daszku, powoduje, że figura staje się kapliczką, mogąca nawiązywać do objawienia Maryjnego w Nowinach Horynieckich.