Figury

Krzyż na polach niedaleko Szwabów

kwiecień 2008Na polach w okolicy przysiółka Szwaby, stoi stary kamienny krzyż. Pod koniec lat 90tych został uszkodzony i rozsypany leżał w krzakach bzu. W kwietniu 2008 roku wyglądał tak jak na zdjęciu obok. Niektóre elementy były zakopane w ziemi, inne wyglądały jak zwyczajne kamienie. W 2011 roku dzięki takim osobom jak Pan Leon Ważny i ludziom z GERP, krzyż został odrestaurowany i świeci z oddali. Widać go nawet z drogi z Horyńca do Radruża, stoi na wzniesieniu otoczony bzem.

Krzyż ten pochodzi z roku 1895 – czyli przedstawia typ ludowego kamieniarstwa bruśnieńskiego, przez co jest cennym obiektem dla naszego regionu. Zwłaszcza, że tego typu krzyże nie występują masowo, jak sławna „figura” przedstawiająca scenę ukrzyżowania z dwoma Mariami pod krzyżem. W Radrużu naprzeciw obecnego gospodarstwa rolnego, stoi podobny krzyż, który jest bardziej bogato zdobiony. Pokazuje to, że osoba wystawiająca krzyż w Horyńcu miała na celu coś, co wtedy nie było precyzowane. Zwłaszcza, że napisy na krzyżu nic szczególnego nie mówią:

Pisze tam po ukraińsku: Ten Krzyż postawiono staraniem Stefana Szymeczki 1895 roku

Może uda się ustalić cel postawienia tego sakralnego pomnika. Nie ma on dodatkowych symboli, ani innych wskazówek, pozwalających go zaszeregować do jakiejś grupy krzyży. Jedyną wskazówkę może stanowić podobny krzyż w Radrużu.

krzyż horyniec