Poprawiny Folkowiska w sobotę 1 sierpnia!

W sobotę 1 sierpnia wyjątkowym wehikułem czasu w Gorajcu wyruszymy w podróż w czasie i przestrzeni. Tym razem podczas corocznych Poprawin Folkowiska uczestnicy skupią swoją uwagę na perle architektury drewnianej Podkarpacia cerkwi w Gorajcu. To ona pozwoli nam przenieść się w świat muzyki, opowieści i legend, a wszystko pod szyldem Dnia Otwartego Cerkwi w Gorajcu.

Podczas wydarzenia zaplanowanego we wsi Gorajec zagrają jedne z najbardziej znanych folkowych zespołów na polskiej scenie muzycznej, a wśród nich Orkiestra Świętego Mikołaja, grupa Żmij czy Gooral. Podczas specjalnego koncertu we wnętrzu XVI wiecznej świątyni pieśni białym śpiewem wykona grupa Traditune, a w mroki historii przeniesie nas zespół Odpust Zupełny. Rozświetli je natomiast występ teatru ognia Utopia z Zamościa. Jak zwykle spotkania w Gorajcu wypełnią też rajdy, wykłady i warsztaty.
Grupa Traditune to laureat konkursu młodych talentów Nowe Źródła, który odbył się podczas Festiwalu Folkowisko w połowie lipca. Odbywające się po raz trzeci Poprawiny Folkowiska to impreza uzupełniająca letni kalendarz wydarzeń muzycznych w tej wyjątkowej podkarpackiej wsi. Jest to święto kultury tradycyjnej wieloetnicznego pogranicza. W tym roku odbywa się według nowych zasad związanych z epidemią COVID-19. Dlatego każdy uczestnik wydarzenia obowiązany jest do posiadania maseczki, a plenerowych koncertów wysłuchać można z własnych kocyków, w myśl zasady twój kocyk twoim królestwem. Tego typu rozwiązania pozwalają uczestnikom Poprawin Folkowiska zachować obowiązkowy dystans społeczny.
Ponieważ projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego, wstęp na koncerty w ramach Dnia Otwartego Cerkwi w Gorajcu jest wolny. Z powodów epidemicznych jednak liczba miejsc jest ograniczona do 300 osób.

Poprawiny Folkowiska rozpoczną się o godz. 16.00 w sobotę 1 sierpnia od zwiedzania cerkwi gorajeckiej, gdzie poznamy historię tej świątyni i niezwykłej kolekcji pocztówek, które mieszkańcy Gorajca tworzyli jako pamiątka dla zwiedzających tę cerkiew. Autorką zdjęcia do najnowszej pocztówki jest fotograf Alicja Mróz z Horyńca-Zdroju, która wykonała zdjęcia także do poprzedniej pocztówki. Na poprawinach Folkowiska odbędzie się premiera nowej pocztówki gorajeckiej, poznamy także historię poprzednich. Zaprezentowane będą też drzeworyty Józefa Lewkowicza, będące kopiami drzeworytów płazowskich.

Stowarzyszenie Folkowisko namawia również darczyńców do wsparcia finansowego działań poprzez przekazywanie darowizn na cele statutowe organizacji poprzez stronę stowarzyszeniefolkowisko.pl. Stowarzyszenie Folkowisko jest inicjatorem licznych wydarzeń kulturalnych, od znanego w całej Europie Festiwalu Folkowisko, poprzez organizowany w rocznicę zniesienia pańszczyzny Dzień Wolności Chłopskiej po prowadzony z dużą energią Gorajecki Uniwersytet Ludowy. Dzień Otwarty Cerkwi w Gorajcu jest częścią szerszych działań Stowarzyszenia Folkowisko związanych z tym przepięknym zabytkowym obiektem. Równolegle trwają prace nad audioprzewodnikiem oraz filmem o świątyni, a mieszkańcy odbywają specjalny kurs dla społecznych przewodników po obiekcie. Wraz z początkiem sierpnia w Gorajcu ruszy wyjątkowy dyżur przewodnicki. To mieszkańcy wsi będący gospodarzami w swojej świątyni podjęli się roli przewodników licznie przybywających do miejscowości turystów. Choć we wsi mieszka zaledwie 41 osób, to wszyscy czujemy się odpowiedzialni za to miejsce i chcemy je udostępniać naszym gościom – mówi sołtys wsi Henryk Nienajadło. Od teraz pięcioro mieszkańców Gorajca pełnić będzie telefoniczny dyżur przewodnicki i jeśli pozwolą im czas to oprowadzać będą turystów po obiekcie. Żeby skorzystać z tej opcji zwiedzania wystarczy wcześniej telefonicznie umówić się, lub będąc w Gorajcu zadzwonić do któregoś z dyżurujących mieszkańców, a na pewno otworzy świątynię. Turystów najczęściej po obiekcie oprowadza Jolanta Piotrowska. Od kiedy przeszłam na emeryturę mam więcej czasu, a że byłam nauczycielką to uwielbia kontakt z ludźmi – opowiada społeczna przewodniczka. Również nowi mieszkańcy wsi włączyli się w inicjatywę. Dzięki kursowi przewodnickiemu poznajemy historię tej pięknej wsi, w której mieszkamy od roku – podkreśla jedna z kursantek Rozalia Cencora. Gorajecka cerkiew wybudowana w 1586 roku jest jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce. Obecnie powoli odzyskuje blask. Po remoncie bryły zewnętrznej właśnie rozpoczęły się prace renowacyjne wnętrza świątyni. Z potrzebnych 370 tys zł zdobyliśmy już 50 tys zł. podkreśla Henryk Nienajadło. Dotacje na remont świątyni przekazały Urząd Miasta i Gminy Cieszanów oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Liczymy na kolejne środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo sami jako mała wieś tego nie udźwigniemy – dodaje gospodarz miejscowości. Mieszkańcy postanowili, że do wsi powinny powrócić też dzwony, które zaginęły w okresie II Wojny Światowej. Szukamy ich bezskutecznie od kilku lat, ponoć ukryte zostały w jednej z gorajeckich studni, tylko nie wiemy której – opowiada mieszkaniec wsi Zbigniew Bliziński. Kilka już spenetrowaliśmy, ale bezskutecznie – dodaje. Dlatego mieszkańcy podjęli inicjatywę zakupu nowych dzwonów. Chcą je nazwać tak jak te dawne Piotr, Paweł i Jan. Zamówienie złożone zostało już w odlewni dzwonów w Orłach i w przyszłym roku głos dzwonów znów zabrzmi w Gorajcu.
Te wszystkie społeczne działania, pokazują olbrzymie zaangażowanie tej niewielkiej, bo liczącej zaledwie 41 osób społeczności. Dzięki aktywności mieszkańców oraz wsparciu licznych ambasadorów i przyjaciół Gorajec stał się jedną z najbardziej znanych podkarpackich wsi w Polsce. Informacje na temat Poprawin Folkowiska czyli Dnia Otwartego Cerkwi w Gorajcu oraz Festiwalu Folkowisko znajdują się na stronie www.folkowisko.pl oraz stowarzyszeniefolkowisko.pl