W czwartek rusza kolejna edycja Festiwalu Folkowisko w Gorajcu

Tematem przewodnim w tym roku będą „Dziady” a impreza reklamowana jest jako najbardziej dziadowski festiwal w kraju! Folkowisko nie jest zwykłą lokalną imprezą, bowiem nakierowane jest głównie na odbiorców spoza regionu.

Organizatorzy od początku skupili się na schlebianiu gustom „przyjezdnych” z dużych miast, dla których przebywanie na wsi jest egzotyczne. Stąd przy układaniu repertuaru muzycznego bierze się pod uwagę wielokulturowe smaki. U nas takim szczególnym elementem kulturowym, z którym jesteśmy kojarzeni, przez bliskość granicy, jest kultura ukraińska. Takie bezpardonowe podejście, nakierowane na kreowanie egzotyczności z Ziemi Lubaczowskiej spotkało się przy pierwszych edycjach festiwalu z niezrozumieniem, u niektórych ze wstydem związanym z prowincjonalnością. Odważne sięganie po tematy kulturowe, związane z nieistniejącymi już u nas społecznościami ukraińskimi i żydowskimi, a następnie tematami społecznymi związanymi ze wstydem bycia ze wsi, roli kobiet w kulturze wsi, emigracji, spowodowało, że Festiwal stał się mocną i rozpoznawalną marką w całym kraju o zasięgu także poza jego granicami.

Okazało się… że rzeczy z których się wielu wstydzi są niezwykle mocną atrakcją dla ludzi z miast! Wspominana egzotyka w Gorajcu wzmacniana jest przez sąsiedztwo terenu festiwalowego z najstarszą drewnianą cerkwią greckokatolicką w kraju. Na łąkach codziennie pasą się krowy, zamiast betonu, wokół znajdziemy zieleń i ciszę. W Gorajcu wiejskość i wieśniackość została przerobiona na atut i siłę napędową.

Teraz do Gorajca przyjedzie niemal tysiąc ludzi z całego kraju, skuszonych obietnicą przeżycia niezwykłego czasu. Czekają na nich specjalnie przygotowane atrakcje, warsztaty, wędrówki i rajdy, muzyka, śpiewanie i taniec przy ogniskach. To oczywiście tylko atrakcje, na Folkowisku jest coś jeszcze, co jest najmocniejszym magnesem, który przyciąga ludzi z odległych zakątków kraju, to klimat miejsca. Wielu ludzi rezerwuje sobie co roku urlop na drugi weekend lipca, bu przyjechać na Ziemię Lubaczowską i zaczerpnąć energii!

W tym roku na dużej scenie zagra jeden z gigantów polskiego folku, Żywiołak:

Pablopavo, czyli Paweł Sołtys uważany jest za jednego z najlepszych polskich songwriterów:

Hańba! To laureat Paszportów Polityki 2018 za „muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący” za ich płytę Będą bić!

Joryj Kłoc, to ukraiński zespół folkowy. Sami określają swą twórczość jednym zdaniem „Daj Boże Eto Hip Czort Hop”. Nawet najbardziej wytrwali, nie są w stanie stać w bezruchu przy ich muzyce, która niejednokrotnie zaskakuje energią i interpretacją! Dowodem na te słowa jest polska ludowa piosenka, do której teledysk nagrany został w Gorajcu.

Monika Kowalczyk, to gorajeckie odkrycie muzyczne. Tym razem usłyszymy jej koncert na żywo z Gorajca w Radio Rzeszów.

Wstęp na festiwal jest płatny! Tylko w niedzielę jest dzień otwarty i nie ma opłat:

Karnet Normalny (od 16 roku życia) 160 zł, 

Karnet Ulgowy (od 5 do 15 roku życia) 60 zł;

Dodatkowe info:

Karnety dla dzieci poniżej 5 roku życia za darmo (nie musisz ich zamawiać).
W ramach karnetu otrzymujecie prawo do udziału we wszystkich atrakcjach Festiwalu (oprócz spływu kajakowego).

Koszt noclegu na polu namiotowym JEST PŁATNY OSOBNO, W DNIU PRZYBYCIA w cenie 40 zł (osoba dorosła), 20 zł (dzieci od 5 do 15 roku życia) za całość Festiwalu.

Wejściówki jednodniowe

Uprawniają do wejścia na teren Festiwalu i udziału w koncertach. Nie uprawniają do udziału w warsztatach.

Wejściówka jednodniowa: czwartek: 40 zł

Wejściówka jednodniowa: piątek: 60 zł

Wejściówka jednodniowa: sobota: 60 zł

Wejściówka jednodniowa: niedziela: wstęp bezpłatny

fot. Łukasz Kopeć. więcej info na stronie festiwalu: www.folkowisko.pl