Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie na antenie TVP3

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęły się już we wrześniu. Wszystko za sprawą wniosku Stowarzyszenia Przystanek Horyniec w ramach Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej, który realizowano przy współpracy ze Szkołą Podstawową i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Otrzymana kwota w wysokości prawie 20tyś złotych pozwoliła zorganizować szereg akcji które w ciekawy sposób upamiętniły to niezwykłe dla nas Polaków święto.

W skrócie:

27 września odbył się Rajd Rowerowy w którym udział wzięło ponad 70 osób. Na trasie rajdu ukryte zostały skrzynki geocaching a całość zakończyła się wspólnym grillem w pensjonacie HAGI.

W październiku na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Horyńcu – Zdroju powstał mural z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ciągu trzech dni wybitny muralista Arkadiusz Andrejkow wykonał malunek o wysokości 9 metrów!

Przez cały październik Stowarzyszenie prowadziło zbiórkę starych fotografii z terenu naszej gminy. Zdjęcia można było przynosić do Gminnego Ośrodka Kultury gdzie były skanowane i oddawane właścicielom. To właśnie z tych fotografii powstała wystawa i katalog.

W dniach 9-11 listopada odbyły się uroczystości główne. W sobotę mieszkańcy – w szczególności najmłodsi posadzili 50 drzew miododajnych przy nowo budowanym Deptaku w dzielnicy uzdrowiskowej. Niedziela upłynęła pod znakiem zawodów pływackich (już dwunastych!) na basenie Wodny Świat w Horyńcu – Zdroju.

Poniedziałek rozpoczęliśmy o 9:00 pod budynkiem Szkoły Podstawowej w Horyńcu – Zdroju. To tutaj liczni uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście wysłuchali montażu słowno – muzycznego wykonanego przez uczniów. Głos zabrała również Pani poseł-elekt Teresa Pamuła. Ponadto oficjalnie odsłonięto mural. Spod budynku szkoły wszyscy udali się na Mszę Świętą, a po niej o 11:00 spotkali się pod Pomnikiem Wolności gdzie wysłuchaliśmy oficjalnych przemówień wójta gminy Horyniec – Zdrój Roberta Serkisa a delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem. Przy asyście młodzieży ubranej w tradycyjne stroje szlacheckie udaliśmy się do Parku Zdrojowego gdzie krokiem i przy akompaniamencie poloneza podeszliśmy pod Amfiteatr. O 12:00 przystąpiliśmy do akcji Niepodległa do Hymnu i wspólnie z całą Polską zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie mieszkańcy i goście mogli podziwiać wystawę plenerową utworzoną ze zgromadzonych zdjęć gdzie na 10 tematycznych tablicach Stowarzyszenie Przystanek Horyniec z Gminnym Ośrodkiem Kultury zaprezentowało jak nasza mała miejscowość zmieniała się na przestrzeni ostatnich 100 lat. Do rąk zgromadzonych trafił również katalog wystawy w którym na 48 stronach zaprezentowano 124 zdjęcia. Katalog dostępny jest za darmo w GOK-u, a wystawa będzie prezentowana do 16 listopada.

W tym roku były to bardzo obszerne obchody rozłożone w czasie i bardzo urozmaicone. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Przystanek Horyniec o naszej miejscowości mogła usłyszeń cała Polska ponieważ TVP3 opublikowała w Wiadomościach rolnych materiał o przebiegu projektu Stowarzyszenia. Materiał został również powtórzony w głównym wydaniu Aktualności na TVP3 Rzeszów 11 listopada o godzinie 18:30. Można go obejrzeć pod linkiem: https://katowice.tvp.pl/45286595/wiadomosci-rolnicze-11112019 (4 minuta wiadomości).

Poniżej galerie z obchodów: