Prognoza długu publicznego na lata 2010 – 2018

Przyszedł czas na dług publiczny. Znamy już z kampanii Roberta Serkisa pogłoski, że ponoć gmina jest zadłużona na ponad 40%, sukcesywnie rozgłaszana wieść po wioskach i Horyńcu wywołała dementi obecnego wójta, który na swoim spotkaniu przedwyborczym w Horyńcu przedstawił takie oto dane:

„…zadłużenie Gminy Horyniec-Zdrój z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 1 grudnia 2006 r. czyli na początku trwania obecnej kadencji samorządu wynosiło 2 329 018 złotych. Obecne zadłużenie Gminy Horyniec-Zdrój na dzień 31 października 2010 r. wyniosło 1 829 166 złotych. Na przestrzeni trwania kadencji od 1 grudnia 2006 r do 31 października 2010 r. zadłużenie Gminy Horyniec-Zdrój zmalało o pół miliona złotych. Wskaźnik zadłużenia gminy wyniósł 15.5% przy wskaźniku maksymalnym 60%.” źródło ug Horyniec

Tymczasem do sieci przeciekł dokument o nazwie:

Prognoza długu publicznego gminy Horyniec-Zdrój na lata 2010-2018

Faktem jest, że na dzień 31 października  2010 rok było 15,5%, ale zaciągnięto kredyty, które właśnie po 31 października zwiększają deficyt aż do 36% ! Dodatkowo rok 2011 zamknie się aż 47% długiem! Dług będzie spłacany aż do 2018 roku… Wójt wspominał o długu wysokości niecałych dwóch milionów do 31 października, po tej dacie do końca roku dług wzrośnie aż do ponad pięciu milionów! A w 2011 roku planowany jest dług o wysokości niemal sześć i pół miliona… (kliknij na obrazek, by powiększyć).

Ośmieszana teza staje się jednak faktem, gmina jest zadłużona kilkukrotnie bardziej, niż oskarżany poprzedni wójt, o ogromne długi. Na pewno obywatele czekają na odpowiedź władz w związku z tym papierkiem:

źródło tutaj

18 odpowiedzi do “Prognoza długu publicznego na lata 2010 – 2018”

 1. Ty! Urban! A moze bys sie tak wytlumaczyl ludziskom. Ktos cos tu popieprzyl? To nie ty ???

 2. myślał pewnie wójt że ciemny naród niczego się nie domyśli i nie dowie-może i ma duże poparcie ale dla wielu jest skończonym….

 3. Kama pisałaś wczesniej by nie podniecać sie cieszanowem a sami burmistrza tego miasteczka na spotkanie przedwyborcze sciagacie ,czy to nie jest zaklamanie juz za wczesniejszej kadencji wikiwal naszych włodarzy z drogą i liczycie na powtórke – świetna reklama.

 4. Z tego co wiem wójt jest władza wykonawcza -ustawodawczą rada gminy czyli by wójt mogł coś zrobić musiałaby to uchwalic rada to niech mi ktos powie gdzie byli radni których wiecej bylo z obcji PSL niz z obcji wójta .Przecież wójt bez uchwały rady nie mogł niczego zrobić nawet gminy zadłużać

 5. @ Obserwator. A kto wniósł taki projekt pod obrady? Wystarczy sprawdzić w protokole z sesji. Czyżby wójt?

 6. Widać że obserwatora boli że te osoby przyjeżdżają potwierdzić chęć współpracy z Panem Serkisem. Co stoi na przeszkodzie żeby zaprosić ich żeby wsparli aktualnego wójta? HEHEHE

 7. jak nie wiesz o co chodzi z tym czy z tamtym to lepiej przemilcz i nie narażaj sie na pośmiewisko sasasaasa-jak bardzo coś Cię boli to zadaj pytanie Zadwornemu-„Panie Zadworny dlaczego zrobił nas Pan w balona z drogą do Brusna?- bardzo mnie to boli że nas Pan wykiwał, spać w nocy nie mogę… ” proszę tylko przynieść dokumenty dowodowe na to że to Pan Zadworny nas wykiwał żeby przypadkiem nie zrobić z siebie kretyna:) i bardzo się cieszę że Zadworny będzie w Horyńcu- w końcu ktoś powie wprost na czym stoimy!!

 8. mówcie co chcecie ale dopiero p.Urban zrobił drogę na Niwki, co poprzednie ekipy jakoś latami nie dawały rady choćby metra asfaltu położyć. Z resztą nie powinienem być zdziwiony bo poprzednia ekipa rządząca nawet nie wiedziała gdzie leżą Dziewięcierz i Niwki.

 9. Przyznam że jestem tym co oddał głos na R. Lewientowicza, i w tej sprawie drogi na Niwki to śmiech na sali, co ładnie zobrazował RL: kto normalny robi drogę o długości 3 kilometry na raty? Ileś lat temu kilometr, teraz jako kiełbasa wyborcza dalszy kilometr i co dalej z brakującym kilometrem? Najgorszym bo drogą z kamienia, z czego tu się cieszyć? Czy nie widzisz, że władzuchna specjalnie daje kawałek sera, byś polazł na następny kawałek i ostatni kilometr drogi oczekuj, ale za cztery lata tuż przed wyborami. Robi się raz a dobrze a nie po kawałku i fuszerując, droga na Niwki jest śmieszna, wąska, że samochody się nie miną, pobocza rozj… Niwki jak zwykle dostały ochłapy, ale to raczej wina radnego tego okręgu, że daje się tak robić w balona.Władza jak zwykle lud w balona robi, a lud cieszy że dostał ochłap…

 10. autostrady na Niwki nie trzeba bo ruch mały, ale dobry i taki „ochłap” drogi bo do tej pory były tam tylko dziury. Już wolę drogę po kawałku bod 20 lat samorządów tam nawet piasku dobrze nie nasypali żeby tą szosę wyrównać:)

 11. Jak pisałem, coś RADNY WASZ cienko pracuje (czy inny pracował) dla swojej społeczności…

 12. Zaraz zaraz, to w takim wypadku, po co wybierasz radnego w swojej wiosce (czy okręgu)??? Nie po to, by dbał i lobbował o interesy danej wioski? Skoro ktoś jest figurantem, albo się na tym nie zna, to się nie dziwię, że tak sprawy z drogami wyglądają. Na swojego radnego dana wioska wybierać powinna gościa, co jak oszalały będzie nękał innych mówiąc: jestem przeciwny wszystkiemu i będę głosował jak opozycja i g… uchwalicie, albo droga na Niwki, albo się wypchajcie. Do tego jeszcze poprzeć czymś w rodzaju, ze to strategiczna droga do cennego Rezerwatu Sołokija, i czegoś tam, że to ostatnia kamienna droga do wioski w gminie… jeden człowiek może wszystko, ale musi się na tym znać, a nie dobrze gadać.

 13. Masz racje trzeba wybierać takich radnych i sołtysów by działali na rzecz swojej społeczności a nie tylko myśleli żeby dużo sesji a co za tym idzie więcej diet. Przykład sołtysa Horyńca faktycznie tu nie mieszka a jeszcze na radnego startował.

 14. @Paweł Janas – No cóż na historyjki Lewientowicza jak widać niewielu dało się nabrać. Może zajrzyj do budżetu, z jakich środków była robiona ta droga. Rozumiem że jesteś przedstawicielem istniejacej w Horyńcu grupy malkontentów, którym nic się nie podoba. Zawsze możesz zrobic na złość i nie korzystać z żadnych dróg, budynków wybudowanych za kadencji Urbana czy Rogali – bo nie spełniają twoich warunków.
  Jeszcze jedno – znajdź w budzecie rezerwy pozwalające wydać kilkaset tysiecy na choćby taki odcinek drogi, życze powodzenia – bo gmina ma nie tylko za zadanie utrzymanie dróg ale szkolnictwo, pomoc społeczną, kanalizację, wodociągi, itp.

 15. Wiecie czy wyjdzie ten czy tamten to i tak zawsze przed wyborami jest kielbasa wyborcza jak w całej Polsce.SZkoda że wybory nie są co roku bo ta kiełbasa wyborcza bylaby częśćiej czyli duzo wiecej dla gminy by się zrobiło.

Możliwość komentowania jest wyłączona.