horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Sputnik – historyczne „dzieło sztuki” Starego Horyńca

Dziś wracamy do pięknej historii Horyńca, po której zostały już tylko opowieści, legendy i fotografie. Jedną z takich ciekawych rzeczy, jaką wielu wspomina z rozrzewnieniem była fontanna Sputnik, oto fotografia:

fot. ze zbiorów Andrzeja

Stoi oczywiście ona nadal w Horyńcu, ale w szczątkowej formie, z ziemi wystaje już tylko kupa kamieni, która usytuowana jest na końcu alei tujowej w parku, przed dawnym Domem Zdrojowym.

Z opowieści wiem, że tryskająca woda wypychała do góry po drutach dwie piłeczki, które dochodząc do góry, opadały i tak bez końca, do góry i na dół. Nazwa sputnik pochodzi oczywiście od radzieckiego satelity, który jest umieszczony na rakiecie.

Jeżeli ktoś zna inne fakty związane z tą fontanną, proszę pisać w komentarzach 🙂

4 Comments

  1. Oddałbym baaaardzo wiele aby móc cofnąć się w czasie o te 40-60 lat i móc przejść się po ‚tamtym’ Horyńcu. Była kiedyś inicjatywa zbierania starych zdjęć Horyńca żeby zrobić ciekawą wystawę? I nie mówię tutaj o ogólnie dostępnych zdjęciach ale takich rodzynków z prywatnnych zbiorów 😀

  2. Wiem że jeden gość ma niezłą kolekcję zdjęć ok. 500 z przedwojennego Horyńca!

  3. A ten „gość” jest kontaktowy, czy raczej woli schować i nikomu nie pokazywać?
    Mam informacje, ze ponoć niektórzy mieszkańcy mają takie rzeczy (a może mieli) które są historyczne dla Horyńca, na przykład książki… Mam zamiar się tym tematem zająć w przyszłości… niech tylko przygasną wybory 🙂

  4. Raczej ciężko będzie

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑