horyniec.info

horyniec.info to przyjazny portal informacyjny ziemi Horynieckiej

Nielegalne pomniki UPA na ziemi horynieckiej

upa

Jakiś czas temu, poruszana była sprawa pomnika ku pamięci poległych „upowców” w Radrużu. Dziś zapoznamy się z drugim tego typu pomnikiem, tym razem z okolic Werchraty.

Na wzniesieniu „Monastyr”, gdzie są ruiny klasztoru Bazylianów, znaleźć można też pomnik z czarnego granitu. Poświęcony jest on zmarłym w tej okolicy bojówkarzom UPA. Jest to jeden z trzech nielegalnych pomników na ziemi horynieckiej. Co ciekawe wydano nakaz ich rozbiórki, ale nikt tej rozbiórki do dziś nie wykonał. Kwestia pomników nie należy do kompetencji gminy, stąd zapewne nie ma kto owego nakazu wykonać (źródło).

Ukraińcy nie chcą do siebie dopuścić tego, że w Polsce obowiązuje prawo, które nakazuje budowę wszelkiego rodzaju pomników, a nawet grobów wojennych, zgłaszać do odpowiednich organów i czekać na zgodę.

Przedstawiony pomnik: „Poległych za wolną Ukrainę”, ma bardzo długą historię. Już w 1993 roku Ukraińcy postawili tutaj pomnik, który miał dziwny napis: Tu spoczywa 45 powstańców z sotni „Szuma”, którzy 2 III 1945 roku zginęli za wolność i suwerenność ukraińskiego i polskiego narodu…

Dość szybko pomnik został rozbity w perzynę „przez nieznanych sprawców”. Następnie postawiono betonowy obelisk, zwieńczony krzyżem, który także rozbito. Zostały po nim tylko sterczące druty zbrojeniowe. Ale Ukraińcy się nie poddali i teraz mamy pomnik z czarnego granitu. Ostatnio został on oblany czerwoną farbą, ale na dzień dzisiejszy, jest już wyczyszczony.

Komentarz autora:

Wniosek jest prosty i zgadza się z tym, co odpowiedział mi na ten temat ks. Isakowicz Zaleski, na spotkaniu 6 kwietnia w GOKu. Ktoś musi to zgłosić do odpowiednich organów (Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Wojewoda) i czuwać nad sprawą. Kłopot leży w tym, że u nas nie ma tego Kogoś, stąd powstają fałszywe wnioski, że nasze społeczeństwo to toleruje. Może część tak, druga może być obojętna, ale uważam, że jest większość, która tego nie toleruje. Przykładem tego są notorycznie rozbijane pomniki w okolicy Werchraty. Można sobie zadawać pytanie, dlaczego ktoś je rozbija, i czy jest to ktoś z tej okolicy? Odpowiedź jest prosta, w Werchracie i przysiółkach, upowcy zamordowali około 30 osób! Dalsze 30 osób zostało zamordowanych w wioskach przylegających do Werchraty. To były osoby z przedziału wiekowego od 8 lat do 60, w tym kilkanaście kobiet. W takich warunkach trudno o akceptację pomników UPA.

Już niedługo kwestia pomnika na bunkrze Stiaha!

2 Komentarze

  1. Co to za wladza ze nie wie co sie na jaj terenie dzieje,pomnoki powinne byc rozbite w drobny mak

  2. … niedawno uslyszany wywiad w radiu CCM z rannymi ukraincami leczonymi w Polsce
    – „…bylem na Majdanie zeby walczyc o wolna Ukraine , tak jak o WOLNĄ UKRAINE WALCZYLI NASI PRZODKOWIE…”
    (siekierami rąbiąc Polaków)

Comments are closed.

© 2017 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑