horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Wojna Polsko-Ukraińska: 1918 – 1919 – nieznani bohaterowie i rocznice

Znany każdemu pomnik przed cmentarzem, nazywany przed wojną: „Pomnikiem Poległych”, stoi na mogile 6 żołnierzy, którzy zginęli w wojnie Polsko-Ukraińskiej (poczytaj o tej wojnie na Wikipedii TUTAJ) 26 grudnia 1918 roku w Horyńcu i jednego żołnierza, który zmarł podczas walk w okolicy Horyńca 25 marca 1919 roku. Dziś mamy 95 rocznicę śmierci tego żołnierza, oraz tej wojny

W 1928 roku z okazji 10 lecia odzyskania niepodległości Polski, ufundowano ten pomnik. Do wojny Horyniec szczycił się dziełem sztuki, przy którym odbywały się uroczystości narodowe. Podczas wojny pomnik został rozbity, dopiero 20 lat później został zrekonstruowany. Niestety rekonstrukcja była niedbała i dziś stoimy przed problemem. Polepione betonem kawałki odpadają, lub wyglądają koszmarnie. Cienka warstwa betonu złazi jak skóra z trupa, ten pomnik to gnijący trup, na który patrzymy bez zainteresowania.

Tym smutnym akcentem rozpoczynamy jeszcze smutniejszy czas w naszej historii. Począwszy od marca, mamy krwawe rocznice w stosunkach Polsko-Ukraińskich: 1919 rok i 95 rocznica wojny Polsko-Ukraińskiej, oraz 1944 rok: 70 rocznica mordów UPA na naszej ziemi.

14 Comments

 1. Witam!!!!takie rzeczy trzeba zgłaszać Wójtowi a on ma OBOWIĄZEK powiadomić Wojewódzkiego konserwatora Zabytków. I to on ma to odnowić zadbać wyczyść opisać,wszelkie próby prywatne czyszczenia naprawiania są karalne i nazywamy to niszczeniem zabytków.Proszę podejść do gminy i powiadomić szacownych urzędników i poczekać na efekty…….

 2. Władza już w listopadzie o tym wiedziała. Nawet w styczniu po kolejnej interwencji spadkobierców kombatantów na sesji rady gminy mogliśmy usłyszeć – nie ma pieniędzy i to sprawa konserwatora zabytków. Dlatego piszę o tym już ot tak, bez oczekiwań i przypominając, że tam leżą ludzie, którym należy się dziś choć pamięć.

 3. To może jakaś zbiórka społeczna pieniążków na renowację pomnika .Może władza postawi jakąś skarbonkę

 4. a od kogo można było tak usłyszeć?

 5. w naszej gminie to na nic nie ma pieniędzy: drogi się sypią, pomnik się sypie ,chodniki się zapadają itd.ciekawe czy na wybory wystarczy kasy?

 6. Usłyszeć od wójta

 7. Onet dzisiaj!!!Ponad 240 podkarpackich obiektów otrzyma w tym roku dotacje na konserwacje i renowacje. Najwięcej w br. przeznaczono będzie na zakończenie prac konserwatorskich kolektora sanitarnego w Przemyślu oraz na renowacje synagogi w Cieszanowie.Szczególnie synagoga A Gdzie nasz pomnik naszych bohaterów dlaczego tak to się robi .Jak ktoś będzie coś o tym że uprzedzenia do żydów to polecam książkę Obserwator,To po co oni oddali swoje życie żeby teraz dbać o kościoły ,synagogi .cerkwie.A pomnika Żołnierzy nie ma komu odnowić(To nie brak funduszy tylko zwykła niechęć)

 8. Nie – to tylko zwykły brak zainteresowania. Skąd wojewoda ma o tym pomniku wiedzieć, jeżeli nikt go nie zgłasza?

 9. to po co wójt i ta reszta pajaców z gminy stoją przy pomniku 11 listopada, niech staną sobie nana deptaku tam jest swieżo odnowione

 10. a pażdzierniku Grzegorz zachęcał to czyszczenia pomników i sam czyścił figurkę obok byłego kebaba , a to co napisał „ja” to wszelkie próby prywatne czyszczenia i naprawiania są karalne i nazywamy to niszczeniem zabytków to więc to chyba było bezprawie. może radca prawny z tomaszowa by się tym uprzejmie zajął

 11. oni w ten sposób pracują na swój wizerunek prawdziwych patriotów , … a na deptaku przy tych chorych na prostatę stać nie wypada…

 12. Proszę uprzejmych donosicieli jak najszybciej o tym donieść do radcy, że została odnowiona figurka przy deptaku, by się zbłaźnic nieznajomością prawa i historii – że jakiś gość odnawia świątki i jak on może za darmo coś robić. Przestępstwo przekręt, czarna robota itd.

  i jeszcze dwa słowa – Figurka przy deptaku zabytkiem nie jest, jak niemal wszystkie figurki i krzyże przydrożne. Ochronie prawnej podlegają POMNIKI i krzyże o szczególnej wartości historycznej (któych u nas niestety nie ma. Sam zaczynam szukać sposobów, by nasza kamieniarka przydrożna została objęta jakąś forma ochrony, na obecną chwilę, to jakiś pacan moze zniszczyź wszystkie przydrożne krzyże i nikt mu nic nie zrobi, chyba że za bliżej nieokreślony wandalizm.

 13. a ja mysle,ze nie ogladajac sie na Gmine ( ktora czasami z pustego nie naleje itd.itp.),mozna by bylo powolac spoleczny komitet ktory by sie zajal profesjonalnym odrestaurowaniem tego pomnika – w scislej wspolpracy z konserwatorem zabytkow.
  W Horyncu jest spora grupa obywateli,ktorych stac na wylozenie na ten honorowy i szczytny cel po 1000 zl.(wtedy ja wyloze 2 tysiace zl. i tak dalej…..),a Ci,ktorych nie stac – niech dadza po grosiku i niech to bedzie Wspolna Sprawa…..AMEN

 14. Też bym sypnął groszem, ale tym się może zająć jakaś organizacja. Niedługo trzeba będzie ruszyć jakieś tryby.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑