W Lubaczowie powstaje ciekawa inicjatywa, formuje się „Komitet Społeczny budowy pomnika ku czci pomordowanych przez OUN UPA z powiatu lubaczowskiego”. Komitet ten w najbliższą niedzielę (23 marca godzina 17: 00) inicjuje swoje działanie poprzez zorganizowanie przedstawienia pod tytułem: „Ballada o Wołyniu” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Będzie można wtedy też dołączyć się do wspominanego komitetu. Ponieważ nie mamy dostępu do informacji z takich miejsc jak Krowica, nie wiemy jak wyglądają przygotowania do uroczystości związanych z mordami UPA na ziemi lubaczowskiej. Wiadomo jednak, że powinno być szczególnie uroczyście. Tam grasowały inne sotnie niż na naszej ziemi i już 1 kwietnia 1944 roku zaczęły się mordy. Ginęły małe grupy ludzi, aż 19 kwietnia nastąpiła prawdziwa rzeź w Rudce.

W tym temacie już nie chodzi o kwestię obchodów u nas i przejścia do codzienności. To sprawa na większą skalę, nie tylko w powiecie, gdzie nasza ziemia horyniecka będzie odgrywać rolę szczególną. Dlaczego? Wszędzie będą uroczystości związane z mordami UPA i na przykład takie inicjatywy jak kwestia postawienia pomnika pomordowanych z całej ziemi lubaczowskiej, a u nas? U nas dumnie stoją takie pomniki jak w Radrużu i Werchracie, gdzie mamy napisy typu: Wieczna Pamięć Bohaterom UPA.

ballada o wo

„Ballada o Wołyniu” wykorzystuje fabularne wątki legendarnej powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (pierwsze wydanie w Instytucie Literackim w Paryżu w 1973 r.). W inscenizacji obecne są również stare pieśni – polskie i ukraińskie. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle prowadzone losy trzech młodych kobiet, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nie czasem wesela, ale czasem śmierci.

Zderzenie udokumentowanych relacji świadków ludobójstwa z metaforą teatralną, gdzie śmierć odbija się krwawą pożogą w oczach młodych kobiet, daje widzowi szansę na dotarcie do prawdy. (zlubaczowa.pl & elubaczow.com)