Dokładnie za miesiąc 70 rocznica mordów UPA na naszej ziemi

O świcie 19 kwietnia 1944 roku, na ziemię horyniecką spadła czarna rozpacz. Formująca się na przełomie marca i kwietnia sotnia „Zalizniaka” (Iwan Szpontak), przeszła swój chrzest bojowy, mordując 65 osób i paląc całkowicie wioskę Rudka (okolica Brusna).

Od tego momentu zapanował strach przed bandytami, nie tylko na ziemi horynieckiej, ale też cały region utracił spokój. To był początek działań upowców. Od tej krwawej środy, na porządku dziennym były mordy, często urozmaicone dla zabawy w tortury.

Ten wpis ukazał się dokładnie o wschodzie słońca. To symboliczna pora i wstęp do działań, jakie zostaną podjęte 19 kwietnia. Od teraz mamy dokładnie miesiąc, by przybrać się w żałobę. Bowiem ten symboliczny świt krwawej środy, dokładnie 70 lat temu, rozpoczął wieloletni terror UPA na naszej ziemi. Z rąk UPA nie tylko w Rudce, czy Nowinach, albo Radrużu ginęli ludzie.  W każdej miejscowości były mordy. W wielu przypadkach są to obecnie anonimowe osoby, które wołają do nas, wskazując na… pomniki UPA na naszej ziemi…

upaki

…tymczasem Polski żołnierz na pomniku poległych w 1918 i 1919 roku, w wojnie Polsko Ukraińskiej…

7 odpowiedzi do “Dokładnie za miesiąc 70 rocznica mordów UPA na naszej ziemi”

 1. To jest straszne dlaczego nikt tego nie zgłosi na Policje,Prokuraturę Gdzie są radni wójt nauczyciele przecież te pomniki upa są nielegalne,upa jest uznana za organizację zbrodniczą Wstyd na całą Polskę,Proponuję społeczną listę kto za rozbiórką zniszczeniem tego(pomnika lub pomników)

 2. Tym razem to się po kościach nie rozejdzie. Społeczeństwo nie tylko horynieckie ale na całym areale oddziaływania Szpontaka uzbroiło się w ignorancję z niewielkimi tylko wyjątkami.

 3. ……czekalem do wieczora,bo bylem ciekaw,jaki bedzie odzew na tak powazna sprawe dotyczaca Horynca i okolic.I co – 2 wpisy……mozna z Wami zrobic wszystko…….najpierw mordowac…..a potem sprzedawac Wam watpliwej jakosci wodke i papierosy.To cos,co zostalo postawione w skrytosci na cmentarzu w Radruzu,po pierwsze uraga ofiarom ktore leza nieopodal,a po drugie jest pomnikiem waszej hanby,bo tolerujecie ten stan rzeczy,brakuje tylko tryzuba na odnowionej swietlicy.Piszac to,chce byc dobrze zrozumiany,nie jestem wrogiem Ukrainy,ale bandytyzm i ludobojstwo nalezy rozliczc po to aby mozna bylo budowac przyszlosc………..
  Na tym koncze,bo mozna jeszcze dlugo…………
  (przepraszam za czcionke)

 4. Dla mnie jest to apatia społeczna, wielu mieszkańców Horyńca i też okolic przyjechała tutaj z daleka i nie wiedzą co się tu działo.

  Wystarczy pojechać na Brusno, by zobaczyć ile tam jest upamiętnień mordu w Rudce – 1 na zgliszczach wioski, 2 największy krzyż na cmentarzu, 3 POTĘŻNY pomnik przy kościele. Powstała książeczka związana z Rudką, głównie o 19 kwietnia 44.

  Problem jest z Nowinami, Radrużem (szczególny) i innymi miejscowościami, bo nie ma ogólnodostępnych opracowań na temat działań UPA. Sądzę że dzięki zbliżającym się przedsięwzięciom to się zmieni.

  Najpierw trzeba dokładnie opisać sprawę, a potem można przy użyciu argumentów działać. To element historii niegdyś utajonej, a obecnie nie zgłębianej. Tymczasem w Horyńcu działy się cuda z UPA.

 5. Gorajec to ziemia cieszanowska, poza tym nie zajmujemy się tutaj sprawami mordów KBW na Ukraińcach. Gorajec, Lubliniec, to oddzielna sprawa w kwestii PL – UA.

  W maju będzie w Gorajcu uroczystość zniesienia pańszczyzny, na Rudce jest ciekawy Polski krzyż z tej okazji, będzie czyszczony, jeżeli już kogoś to interesuje 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.