horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Winko i czekoladka oraz „Globalna Baba”

„Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia” – tak mówi Wikipedia o tym święcie. Obala to mit, jakoby było to komunistyczne święto. Po prostu za czasów PRLu na swój sposób ten dzień obchodzono.

Dziś powinniśmy uważać ten dzień za swoistą okazję do zrobienia czegoś niezwykłego. Żeby w Horyńcu choć troszeczkę odmienić szarą rzeczywistość w ten dzień, powieszone zostały na tablicy w centrum plakaciki z kwiatami i hasłem:

Panowie

na Dzień Kobiet oprócz kwiatka winko i czekoladka

deka

 

Tego chyba nie trzeba komentować. Spontaniczna akcja będzie rozprzestrzeniana wirtualnie i realnie, przy pomocy tej tablicy.

Tymczasem znane już wielu Stowarzyszenie Folkowisko z naszych okolic, podjęło ogólnokrajową akcję, o której usłyszymy na pewno w mediach. Będą to happeningi „Globalna Baba”.  Szczegóły TUTAJ. Oto idea tej akcji:

W Dniu Kobiet wiejska Baba, która dotąd milczała jak zaklęta, powinna wreszcie przemówić i wypłynąć na pierwszy plan dyskusji o współczesnej kobiecości! Chcemy udowodnić, że kultura jest Babą, a Baba jest kulturą!

Akcja ta oczywiście ma związek z Festiwalem Folkowisko 2014 w Gorajcu, gdzie tematem przewodnim będzie rola kobiet w tworzeniu kultury. Krótko mówiąc, nie tylko Dzień Kobiet, ale cały ten rok zapowiada się ciekawie odnośnie „babskich spraw”.

2 Comments

  1. człowieku tobie nic nigdy nie odpowiada całkowita sieczka w głowie.

  2. Grzegorz

    9 marca 2014 at 20:06

    Tylko człowiekowi któremu nic nie odpowiada, jest zdolny do zmian, ten któremu wszystko odpowiada, bliższy zachowaniom jest do małpy.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑