horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Gorąca walka o cenę śmieci na Sesji Rady Gminy

kubel

Dziś mieliśmy na Sesji Rady Gminy ofensywę mieszkańców odnośnie stawek za odbiór odpadów w naszej gminie. Występujący bardzo ostro i emocjonalnie próbowali wpłynąć na nasze władze, by zmienili stawki za odbiór odpadów. Żeby zrozumieć tę sprawę, musimy ją poznać od początku.

W lecie uchwalono nowe stawki, było to 5 zł od osoby. Wcześniej nie miało to znaczenia, ile kto produkował śmieci, płacił 20 złotych za kubeł. Stąd obniżona w lecie cena, bardzo spodobała się społeczeństwu. Niestety w grudniu postanowiono uchwalić nowe stawki: selektywne: 12 zł gospodarstwo 1 osobowe, 2 i 3 osobowe 23 zł, 4 i więcej osobowe 30 zł. Zmieszane odpady to kolejno: 24 zł, 46 zł, 60 zł.

Wtedy zaczął się w Horyńcu rwetes. W porównaniu z panującymi wtedy stawkami, był to szokujący skok.

Ponieważ medium informacyjne powinno być za społeczeństwem, a nie tubą władzy, tutaj poznamy (i poznajemy) głos społeczeństwa.

Po pierwsze, nasze gminne władze powinny sobie wbić do głowy to, co powiedział jeden z zabierających głos na sesji. Mieszkańcy wybierają swoich radnych, i władze gminy, by walczyli o nich, by walczyli w ich interesie, a nie po wyborach zachowywali się często, jakby stali się nagle bogami na Olimpie. [Tylko niektórzy radni są aktywni społecznie]. Wzburzony mieszkaniec Horyńca, który zabierał głos, pozwolił sobie nawet powiedzieć, że żaden z tu obecnych wybranych, nie zostanie ponownie wybrany. Osobiście byłbym zadowolony, gdyby na zbliżających się wyborach nastąpił przełom w głosowaniu i ludzie wybierali świadomie, ludzi którzy są działaczami, a nie w oparciu o klucz partyjno-stronniczy.

Bardzo nie lubię też głosów typu: trzeba było przyjść na sesję, czy komisję, kiedy było ustalane. W myśl zasady, nieobecni nie mają głosu i za to my zrobimy co chcemy. Czy władza wyobraża sobie prace komisji przy tłumie aktywnych 20 osób, albo 100? Wyborcy wybierali radnych i władze gminy po to, by w ich imieniu sprawowali władzę. By opłaty były jak najniższe, by śniegu nie było na chodniku rano, gdy idzie się do pracy. By staruszek mający 800 zł emerytury, który liczy każdy grosz, mający pełno opłat, nie musiał zaciskać pasa każdego roku, kiedy to gmina sobie podwyższa i podwyższa…

Władza powinna myśleć przede wszystkim o tych najsłabszych i najbiedniejszych. Nie tylko kilka miesięcy przed wyborami!

Co z tymi śmieciami? Przede wszystkim cały czas społeczeństwo boryka się z niedoinformowaniem. Uchwala się jak leci różne rzeczy, nie zadając sobie trudu udostępnienia informacji, dlaczego tak a nie inaczej. Jaki jest skutek tego? Ano w społeczeństwie horynieckim krążą tylko plotki. Jakim cudem wygrała najtańsza oferta i jest drożej, jeżeli przedtem było taniej? Kto i ile wziął, przekręty, kombinacje, bezduszność i niezrozumienie tych, co liczą grosze, co się za tym wszystkim kryje, a może jeszcze jakiś inny szwindel? Masz władzo na to, na co zasługujesz, jeżeli nie raczysz wytłumaczyć. Jeżeli władza nie ma mechanizmów dotarcia do społeczeństwa z informacją… to chyba przespała epokę.

Może dalej lepiej nie pisać, przecież im mniej informacji ma władza, tym potem podczas zbliżających się wyborów, ma mniej szans na ponowny wybór?

Trzeba znów się rozejrzeć, zapewne skonstruowana zostanie ogólnospołeczna petycja, związana ze stawkami za odbiór odpadów.

23 Comments

 1. Większość tych pożal się radnych a może nawet wszyscy mają rodziny składające się z minimum 4 osób stąd taka ładna stawka symboliczne 3 dyszki za posegregowane śmieci 🙂 Cudownie wręcz… Oni przecież sami sobie w kolano by nie strzelali i krzywdy nie daliby sobie zrobić. A nasz wójt się tak ładnie przechwalał na przedostatniej sesji czego on to nie załatwił no i wyszło co władza (żart) może załatwić…
  Panie wójcie jeśli mogę się tak zwrócić do pana, otóż przetargi robi się po to żeby było taniej lepiej i ekonomiczniej z korzyścią dla mieszkańców w tej sytuacji ale skąd pan może o tym wiedzieć prawda? [[[[cenzura;)]]]] tam gdzie trzeba (tradycja) i po sprawie a mieszkańcy i tak będą musieli to zaakceptować, otóż nie nikt nie będzie takich wybryków tolerował… Byle do wiosny

  [[[[proszę nie używać pewnych określeń, bo mnie potem męczą]]]]

 2. Grzegorz

  5 lutego 2014 at 22:43

  Pewnie i tak mnie będą męczyć, ale niestety taka dola władzy. Ciągle pod ostrzałem.
  Trzeba brać przykład od najlepszych, w takich sytuacjach podejmuje się natychmiastowe kroki, sytuacja w społeczeństwie w związku ze śmieciami na prawdę jest fatalna. Z takim oburzeniem się jeszcze nie spotkałem w Horyńcu. Ale pewnie nie ma to większego znaczenia…

 3. Przepraszam nie byłem na przed ostatnim i ostatnim zebraniu rady ale czy ktoś wie czy wraz ze wzrostem cen za wywóz odpadów / mimo że przetarg wygrała tańsza chyba oferta na wywóz/ nie zostały podwyższone czasem diety radnych????

 4. a może by tak nagrywać sesje rady gminy i wrzucać do neta? albo niech nasz „informatyk” gminny prowadzi relację video on-line? Wtedy każdy mógłby słyszeć co oni wyrabiają. Nie każdy ma czas chodzić na sesje rady gminy a tak zobaczył by w internecie

 5. to my mamy informatyka ?
  nie zauważyłam.

 6. Jakby była kamera, to wtedy było by aktorstwo 🙂

 7. mam nadzieję ,że [[[…]]] zostanie ostatni raz przewodniczącym rady gminy, [[[…]]] radnym.-to jest totalna porażka.Odnośnie śmieci jak z 5zł emeryt/ka ma płacić12zł. to jest 120% podwyżki skąd u nas takie podwyżki panie/owie radni.Tomaszów zbiera śmieci i tak odstawia do Radymna czy też Makowiska i im się opłaca , to jaką cenę dał Jarosław. radny [[[…]]] ŁADUJE ŚMIECI Z [[[…]]] I WIEZIE NA RUDĘ I PRZEZ KOMIN .POGRATULOWAĆ

  [[[…]]] – zaistniała potrzeba ocenzurowania niektórych elementów, ze względu na wskazywanie na konkretne osoby, które by mi chyba wydłubały oczy za to.

 8. Witam!!!
  Panie i Panowie to co nasz kochany [[[…]]] wyprawia to nie mieści się w głowie albo w dolnej części cala do której się przydało by mu nakopać, chwali się tylko czego nie zrobił. Może mi odpowie czy planuje coś zrobić z tym na to zabrakło mu pomysłu, chodnik się sypie park tonie w śmieciach a ludzie z Horyńca pracy nie maja ale do prac przy parku zatrudniani są obcy z poza gminy. Ciekawe!!! Czy u nas nikt nie umie kopać dołków??? Wiecie on zacznie coś robić przed wyborami, aby mu koryta nie odsunięto co za cunt z niego jest. Do dymisji go, a przy okazji cala rade.

  [[[…]]] – cenzura jak powyżej

 9. Grzegorz

  6 lutego 2014 at 22:29

  Tu zasadniczo już nie chodzi o park i śmieci, bo jest w trakcie robót i jest tam jeden wielki rozgardiasz. Choć jest pewien problem z otoczeniem, na które wpływ mają, ale mieszkańcy.
  Obecnie park to kwestia już podrzędna, bo w trakcie prac. Natomiast przypomniałem sobie coś smutniejszego odnośnie zaśmiecenia. Jakby tak spojrzeć, to w centrum Horyńca jest pełno miejsc, gdzie są wywalane śmieci (czy też kumulują się tam z pewnych powodów) i nikogo to nie interesuje. Można z tego zrobić ciekawą fotogalerię.

 10. Grzegorz

  6 lutego 2014 at 22:48

  Jak tylko zniknie śnieg

 11. Ale…… śmieci i lament duszy cierpiącej (obserwator) hehe 🙂

 12. i brak podstawowej wiedzy o urzędzie i samorządzie.

 13. Ciekawe, że takie gorące zainteresowanie horynieckimi sprawami wypływa właśnie teraz.
  Wymowny to znak, że wybory za pasem.

 14. Wybory za pasem, ale ta uchwała śmieciowa to przysłowiowa świnia, którą sobie sama władza podłożyła. To nie był czas na takie decyzje, tylko odwrotnie, jak najniższa stawka, by już się wlizywać. Poza tym pierwszy raz w historii Horyńca będziemy na bieżąco patrzeć władzy uchwałodawczej i wykonawczej na ręce i obserwować serwowaną gorącą kiełbasę.

 15. szkoda , że maskuje się na tej stronie litery imion i nazwisk naszych radnych. Uważam ,że społeczeństwo horyńca powinno wiedzieć ,kto podejmuje ważne decyzje i podnosi opłaty.ciekawe czy za sesje już sobie podwyższyli tak samo jak za śmieci o 120% na osobę.możę pan przewodniczący rady gminy by coś napisał o tych podwyżkach śmieciowych

 16. A cóż to, nocna zmiana? Pachołki wójta w dzień a w nocy trol trola trolem pogania? Flahe dostali czy inną obietnicę? Może etacik na 3 miechy, tak do kóroniufki a potem jakoś to się potoczy abo znów się coś obieca… Eech społeczeństwo horynieckie, zawsze będziecie dziadami w tym zaścianku.

 17. Jak mówi Owsiak – warto przestać się na wzajem żreć, bo skupiane siły na to, skutecznie blokują potrzebne działania. Jak na tym sławnym obrazku, gdzie Krzyżacy stoją na wzgórzu, patrzą w dół, gdzie Polacy sami się z sobą piorą i mówią: Zaczęli bez nas…

  Inicjały są nie ukrywane tylko brzydko rzecz nazywając, cenzurowane. Potem taki osobnik do mnie przychodzi i …

 18. mówi ze ciećka to jest jednak cieć !

 19. powyższe do usunięcia!

 20. Anonim pokazałeś swoje ja „jaki głupi jesteś”

 21. Trzeba się z czymś takim liczyć, skoro ma się tupet podnosić głos. Jednak wolałbym dyskusję na dany temat, niż przezywać się jak dzieci.

 22. A ja myślałam, że osoby piśmienne, a za takie uważam obserwatora i plk wiedzą, że uchwały przed posiedzeniem komisji i rady gminy przygotowuje administracja wójta ( prezydenta ) na podstawie obowiązującego prawa. Tutaj podstawą był przetarg ogłoszony przez wójta, na podstawie, którego właśnie uchwała śmieciowa powinna być przygotowana łącznie z propozycją cen za wywóz śmieci. Rada uchwaliła to, co im przygotowano. Oczywiście nie musiała, ale wtedy została by radą, która tylko przeszkadza urzędowi gminy ( wójtowi ) w sprawnym rządzeniu. Przecież tak się o niej mówi. No, ale trudno, chce się być radnym, to trzeba ponosić tego konsekwencje. A żądanie odpowiedzi od internautów, o ile sobie radni podwyższyli diety, „bo ja nie byłem na ostatniej sesji” są chamskie, bo wystarczy pójść do gminy i zapytać o to. Ale obserwator nie po raz pierwszy wypisuje insynuacje. A tak na marginesie, gdyby radni podnieśli diety, to obserwator dawno by o tym wiedział, przecież to b. aktywny pisarz.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑