horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Interwencja – nielegalne pojemniki na używaną odzież

eko tekstil

Od wielu już lat w całym kraju trwa dość niezwykły proceder. Firma Wtórpol wystawia nielegalnie, bez opłat, pojemniki na używaną odzież. Kiedyś były to pojemniki z logo PCK, obecnie jest to Fundacja Eco Textil – organizacja należąca do firmy Wtórpol. Co to za firma?

Wtórpol jest firmą, która zbiera w całym kraju używaną odzież, sortuje ją i w zależności od danej sztuki, idzie do tak zwanych szmateksów, na eksport, albo jest przerabiana na paliwo. W całym kraju, od wielu lat trwa proceder, który parę lat temu opisywała na naszym wojewódzkim „podwórku” gazeta Super Nowości: supernowosci24.pl – na obecną chwilę nic się nie zmieniło, a pojemniki pojawiają się nawet w tak małych miejscowościach, jak Horyniec. Często są zachowywane pozory legalności. Wielu ludzi, którzy wyrzucają ubrania, są przekonani, że pójdą one na cele charytatywne. Trzeba jednak wiedzieć, że można potem takie ubranie zobaczyć w jakimś „szmateksie”, albo sprzedane zostanie ono do Afryki lub Azji. To jest bardzo duży biznes, pod przykrywką ekologii i działań charytatywnych. Temat jest bardzo obszernie w internecie opisywany. Zaskakuje szczególnie w całym kraju przymykanie oka (lub bagatelizowanie tematu) przez władze na to, że firma nielegalnie rozstawia pojemniki i nie płaci za to.

Czy w Horyńcu te pojemniki stoją legalnie?

7 Comments

 1. Jeśli mam do wyboru wrzucić niepotrzebne ubrania do kosza lub do tego pojemnika to z oczywistych względów wybiorę ten pojemnik, a to że stoi w jakiś sposób nielegalnie, no cóż w naszym kraju nie da się zrobić nic w pełni legalnie i tak aby wszyscy urzędnicy byli zadowoleni,….

 2. zgadzam się z Prelud

 3. Czesto znajduje w skrzynce na listy ulotki w stylu „zbiorka odziezy na cele charatatywne”…kiedys z ciekawosci przeczytalem w calosci ta ulotke i malym druczkiem napisane bylo 10% zysku przeznaczone zostanie na cele charatywne… Ciekawe w literze prawa takie reklamowanie notabene firmy nastawionej w pierwszej kolejnosci na zysk jest legalne…

 4. Zawsze patrzcie na napisy na takich pojemnikach. Na wielu takich skrzyniach są emblematy podobne do PCK czy innych organizacji charytatywnych. Musimy na to uwagę zwracać, bo myślimy że dajemy coś potrzebującym, a tymczasem prywatna firma zarabia. Większość pojemników w powiecie należy do tej firmy Wtórpol. Co ciekawe – my im po prostu dajemy pieniądze poprzez oddawanie ciuchów… A przecież można dać te ubrania NAPRAWDĘ potrzebującym.

 5. Historia szalika. Mam niepotrzebny szalik, całkiem dobry jednak dostałem pod choinkę 14 par skarpetek i 7 szalików, chcę ten stary oddać potrzebującemu, daje ogłoszenie na FB, NK w opisie GG, zawieszam ogłoszenie na tablicy info. Po tygodniu oczekiwania nie zgłasza się nikt. Nawet jeśli ktoś potrzebuje tego szalika to będzie się wstydził po niego zgłosić gdyż będzie mu głupio ewentualnie uniesie się godnością. Nie ma pojemnika do którego mógł bym go wrzucić. Na koniec szalik ląduje w piecu lub koszu na śmieci.

  Historia szalika – Alternatywna(nielegalna). Mam niepotrzebny szalik, całkiem dobry jednak dostałem pod choinkę 14 par skarpetek i 7 szalików, chcę ten stary oddać potrzebującemu, daje ogłoszenie na FB, NK w opisie GG, zawieszam ogłoszenie na tablicy info. Po tygodniu oczekiwania nie zgłasza się nikt. Nawet jeśli ktoś potrzebuje tego szalika to będzie się wstydził po niego zgłosić gdyż będzie mu głupio ewentualnie uniesie się godnością. Jednak zauważyłem pojemnik na ubrania wrzucam mój szalik do niego, ktoś go odbiera, segreguje, stwierdza – całkiem dobry szalik znajdzie się na niego kupiec. Szalik ląduje w szmateksie za 5zł. Do Szmateksu wchodzi osoba która tydzień wcześniej czytała moje ogłoszenie, potrzebuje szalika, widzi szalik za 5zł kupuje go bo to nie duża kwota. Szalik ląduje u potrzebującego. Przedsiębiorca zarobił na szaliku 1,5zł gdyż reszta poszła w koszty: utrzymanie pracownika i podatki.

  Uważam że wszystko jest z pojemnikami w porządku o ile nie podszywa się ich pod działalność charytatywną jeśli takową nie są.

 6. szkoda ,że ten pojemnik stoi tyle czasu blisko posterunku i urzędu gminy i jakoś nikt tym się nie zainteresował.ja sprawdziłbym również tych co roznoszą ulotki ze zbiórką odzież i tych co tą odzież zbierają .ciekawe co to za firma?możę to WTÓRPOL?

 7. Na stronie firmy Wtórpol – http://www.wtorpol.com.pl/pl/ możemy zobaczyć od razu na pierwszej stronie, czym się zajmują, czysty biznes. Natomiast patrząc na pojemniki, można odnieść wrażenie, że to jakieś przedsięwzięcie charytatywno ekologiczne.

  Czytając w sieci artykuły z innych miast i miejscowości, to niezwykłe, że można takie lody kręcić i nie chodzi tutaj już o ten „szalik” ale przyzwoitość. Szkoda, że nie będzie mnie 30 grud w Horyńcu, poszedłbym na sesję rady gminy i się zorientował w tej kwestii.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑