horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Stowarzyszenie Folkowisko otrzymuje prestiżową nagrodę

dypPod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej przyznała nagrody za lokalne inicjatywy kulturalne. Wśród laureatów znalazło się Stowarzyszenie Folkowisko, które zostało wyróżnione, między innymi za organizację Festiwalu Folkowisko, oraz akcję „Jestem ze wsi”. Redaktor serwisu horyniec.info, piszący te słowa, będący także wiceprezesem Stowarzyszenia Folkowisko, zdradza kulisy tego sukcesu, a także niektóre dalsze plany Stowarzyszenia:

Dla każdego, kto chce działać społecznie, a także politycznie, oraz chce odnieść sukces w swoich działaniach, mogę powiedzieć tylko jedno, najważniejsze to ludzie którymi się otaczamy. Jeżeli uda się nam stworzyć choć małą grupę pasjonatów, to efekt tych działań będzie niezwykły. Bezpardonowa otwartość na współpracę, chęć działania i wizja celu, to cechy osób którymi chciałbym się nadal otaczać, gdyż w ramach Stowarzyszenia tworzę pion do spraw działań lokalnych. Dotychczas skupialiśmy się na folkowym festiwalu i samym Gorajcu, ale nadszedł czas na poszerzenie pola działania. Trwają prace nad:

– Szlakiem związanym z Sobieskim i jego wyprawą na czambuły Tatarskie. Obecne projekty praktycznie w ogóle nie pokazują pamiątek po Sobieskim w regionie.

– Szlakiem kamiennych krzyży bruśnieńskich, obecnie zostało już opisanych i opracowanych 130 takich krzyży! Do tej pory większość była anonimowa. Także dzięki zaprzyjaźnionemu Stowarzyszeniu Magurycz, powstaje niezwykła publikacja, która odkryje sekrety kamieniarki bruśnieńskiej, będziemy promować to niezwykłe dzieło ekipy z Magurycza. Jestem przekonany, że szybko nakład zostanie wyczerpany. Mamy też nadzieję, na dalsze zainteresowanie Magurycza naszym regionem. Zdecydowanie, działania tego Stowarzyszenia są bardzo cenne dla naszego regionu.

– Szlakiem I Wojny Światowej – obecnie z I Wojną kojarzonych jest kilka cmentarzy, ale ta wojna zostawiła wiele więcej wydarzeń i pamiątek po sobie. Tymczasem w 2014 roku zbliża się 100 rocznica wybuchu tej wojny.

– Szlakiem Linii Mołotowa – większość ludzi słyszała o tej niezwykłej lokalnej atrakcji, ale do dziś nie wykorzystujemy możliwości bogactwa tych obiektów w naszym regionie.

– Szlakiem niezwykłych kobiet regionu – następny Festiwal Folkowisko będzie poświęcony babskiej kulturze na wsi, chcemy przy okazji pokazać niezwykłe kobiety w naszej okolicy.

Wreszcie sztandarowy aspekt Stowarzyszenia, czyli folklor. Od kilku lat prezentujemy kulturę pogranicza. Tworzyliśmy w Gorajcu kolejno festiwale trzech kultur: Ukraińskiej, Żydowskiej i Polskiej. Nadszedł czas na podsumowania. Będziemy dopingować różnych ludzi, by pomogli nam w opracowaniu, na podstawie dostępnych informacji historycznych, naszego regionalnego folkloru. To właśnie folklor jest jednym z tych elementów, który uważam za scalający lokalną społeczność. I właśnie za to Stowarzyszenie Folkowisko dostało tę prestiżową nagrodę. Działania kulturotwórcze, a także odkrywcze, w tym naszym ogołoconym kulturowo regionie przez wysiedlenia, zasiedlenia, a także były system polityczny. Obecnie prace trwają, to bardzo skomplikowane działania, których efekt zaprezentujemy podczas najbliższego lipcowego Folkowiska. Oddzielnie dla Horyńca trwają też ciekawe inicjatywy, których efekt poznamy w lecie.

Grzegorz Ciećka

nagroda folowisko

Czwarta od lewej, członkini Stowarzyszenia Folkowisko – Magdalena Bartecka – fot: frdl.org.pl

1 Comment

  1. i można by sobie powiedzieć,ze jakiś etap za nami,że minęło już tyle i ,ze zauważono i uhonorowano,ze uzyskano uznanie i doceniono,ze dyplom,,uścisk ręki i uśmiech ,bo tacy jesteśmy,lubimy wartościować ,dawać fory i pierwszeństwo i tu znowu wyłażą priorytety ii może to niezbyt udane zdanie,jak na taka galę i taka nagrodę,ale właśnie tacy jesteśmy,że wielu mówi,no tez mi nagroda ,no tez mi dyplom,no też,każdy głupi to potrafi i tu właśnie to sedno się rysuje,że głupich jak na lekarstwo i tu pora przyszła na podziękowania za wszystkie uwagi i dobre rady co do jakości wypowiedzi i w ogóle dalej całe mnóstwo miłych słów typu,zdrowia ,zdrowia,bo na rozum to już za póżno

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑