Choinka z całą gamą barwnych ozdób jest jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie świąteczny wystój mieszkania bez tego elementu, a przecież tradycja stawiania i ozdabiania choinki w Polsce nie jest odległa. Pojawiła się dwieście lat temu, a powszechnie przyjęła się dopiero na początku XX wieku.
Fenomen choinki i zawieszanych na niej zdób stał się tematem najnowszej wystawy w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Ekspozycja zatytułowana została „Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką”.
Na wystawę składa się prawie czterysta ozdób choinkowych własnoręcznie wykonanych przez krakowskiego artystę Janusza Oleszkiewicza. Towarzyszą one ozdobom z bogatej kolekcji zebranej wspólnie przez Małgorzatę i Janusza Oleszkiewiczów. O ile Janusz Oleszkiewicz jest cenionym twórcą, to jego żona Małgorzata jest uznaną znawczynią zagadnienia. Prezentowane formy przybrania świątecznego drzewka z kolekcji Oleszkiewiczów pozwalają zapoznać się z przemianami w zakresie „mody” choinkowej ostatnich stu lat.
Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w najbliższą niedzielę, 15 grudnia 2013r., o godzinie 11.00 w sali wystawowej w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Serdecznie zapraszamy!

muzeum