Pomnik Kuźniewicza? Nie – to zlepiony betonem gruz

hor pomnik za12

Zapewne wiele ludzi nie wie o tym, że Horyniecki pomnik, nazywany potocznie „Pomnikiem Nieznanego Żołnierza”, nie jest tym samym, który wyrzeźbił Grzegorz Kuźniewicz i się mu go przypisuje. W rzeczywistości, jest to rekonstrukcja i to bardzo daleko odchodząca od oryginału, co widać na obrazku, porównującym zdjęcie sprzed wojny i dziś, które można oglądać powyżej.

Pomnik ten, został zrekonstruowany w dość niezwykły sposób. Mianowicie, gdy po wojnie bandy UPA rozbiły w gruz oryginalną rzeźbę, potem zlepiono kawałki betonem. Na poniższym obrazku widać stopę, która się rozpadła. Ma ona nawet w sobie drut zbrojeniowy, który miał trzymać zlepione betonem kawałki kamienia. (obecnie prowizorycznie zlepiona gipsem).

beton

Stare fotografie pomnika, mówią jednoznacznie, to nie jest rzeźba, to jest niestety drastycznie różniąca się rekonstrukcja od oryginału. Z tego też powodu, Nie warto skupiać się na poprawianiu tego pomnika. Nie ma on większych walorów artystycznych ani regionalnych. Jedynym prawidłowym kierunkiem, było by zamówienie nowej, całkowicie wiernej oryginałowi kopi pomnika, który wyrzeźbił Kuźniewicz. Jest masa zdjęć tego pomnika sprzed wojny, niemal ze wszystkich stron. Odtworzenie go było by proste. Jedyną przeszkodą jest dobra wola władz. Ale wcześniej powinien powstać honorowy komitet mieszkańców Horyńca, którzy pierwszy raz w horynieckiej historii, podjęli by się zadania opracowania planu dbania o Horynieckie Miejsca Pamięci Narodowej, włączając w to okoliczne wioski. A także planu stworzenia choćby symbolicznego pomnika, na zbliżającą się wielkimi krokami 100 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

Powstanie tego pomnika, powinno się wiązać z ogólnospołeczną zbiórką pieniędzy. Pomnik taki, nie może być wyimaginowanym staraniem mieszkańców, gdzie urząd gminy coś dla powinności robi. Powinniśmy jako społeczeństwo sami się na taki pomnik złożyć. Przy okazji warto zainicjować inne działania, jak na przykład izba pamięci Horyńca, oraz badania historyczne nad naszymi kombatantami. Do dziś praktycznie nie znamy naszych bohaterów. Władza ludowa skutecznie zatarła pamięć po Ludwiku Gilowskim, czy też o jego bracie, który miał większe zasługi, bo zmarł w walce z UPA. Poziom naszej wiedzy lokalnego patriotyzmu, a także pomniki, są w opłakanym stanie. Warto przy okazji zbliżającego się święta zacząć chociaż o tym myśleć.

One reply on “Pomnik Kuźniewicza? Nie – to zlepiony betonem gruz”

  1. i tu smutek taki się wylania zza tych zniczy na listopadowe święta,smutek,ze wszystko w rozsypce,że może i pomnik posklejano,ze ktoś pójdzie i zapali dowód pamięci o naszych przodkach i , każdy sam sobie pójdzie i sam sobie zapali tego znicza,każdy osobno pójdzie i pan od historii,i pani od wuefu i pan dyrektor i pani księgowa i pani urzędniczka z tamtego referatu i pan ze straży granicznej rzuci okiem jak tam święto niepodległości i sąsiad pójdzie i sobie znicza też zapali i tamten znajomy ze sklepu tez sobie pójdzie, o i pani sprzedawczyni ze sklepu też sobie pójdzie i kierownik sklepu i rodzic z dzieciakiem pójdzie, a potem szybciutko do domciu,bo uśmiać się można z tego nowego wizerunku powstańca i tej zardzewiałej nie wiadomo co i tu wniosek taki,ze Swięto Niepodległości to wesołe święto i dla każdego wesołe i tylko wniosek z tego smutny jest taki,ze wszystko się sypie na łączach międzyludzkich

Comments are closed.