Gdy będziesz 1 listopada na Horynieckim cmentarzu, zaglądnij też na jego starą część. Tam są groby bez opieki, które też czekają na znicz. Przez ostatnich kilka dni, zostało oczyszczonych z brudu 6 losowo wybranych  nagrobków, które od lat były zaniedbane. Teraz świecą swoją naturalną barwą. Wśród nich jest dość niezwykły nagrobek. Gdy spojrzymy na starą część cmentarza, od razu zwrócimy uwagę na najwyższy z nich. To nagrobek niezwykłego Horynieckiego księdza, który zmarł ponad sto lat temu. Ojciec Placyd Krupiński, był tak wysoce ceniony przez współczesnych, że postanowili mu ufundować niezwykły pomnik. Inskrypcja na nim, mówi sama za siebie (TUTAJ jego historia):

Tu spoczywa ks. Placyd Krupiński Franciszkanin. Jeden z najgorliwszych kapłanów w całej okolicy. Przepędziwszy 30 lat na niezmordowanej pracy w Horyńcu. Przeniósł się do wieczności d. 28/9 1899 r. w wieku życia swego 68. Niech odpoczywa w pokoju.

(foto przed oczyszczeniem)

plac

I stan nagrobka na późne popołudnie 1 listopada:

oczy

Wieczorem 1 listopada, niezwykła fotogaleria z Horynieckiego cmentarza. Zobaczymy inne oblicze, horynieckiej nekropolii.