cm horyniec

Zbliża się niezwykłe święto. Obecnie, na cmentarzu w Horyńcu, widać duży ruch. Sprzątane i porządkowane są groby rodzin, przed 1 listopada i świętem Wszystkich Świętych.

Przy tej okazji, warto pomyśleć, o tych, którzy nie mają już swoich rodzin i ich groby niszczeją. Gorąco namawiam, by każdy, kto tylko może, zajął się wybranym obcym grobem. Na starszej części Horynieckiego cmentarza, jest ich bardzo dużo. Przez wiele lat, nikt się nimi nie zajmował, dlatego przechylają się i padają na ziemię. Następnie, pożera je przyroda i pochłania ziemia, człowiek zanika. Stwórzmy tradycję, dbania o obce groby, kiedyś nasz grób, może pozostać bez opieki…

 

Dla tych, którzy zechcą się zająć kamiennymi figurami, samouczek postępowania:cm hor

Widać na cmentarzu już nieodpowiednie „zajęcie się” nagrobkiem z kamienia. Ktoś pomalował wapnem niektóre figury, sprawił niestety, że teraz nikt nie odczyta napisów, bo farba zalała je. Czy teraz, ktoś kto będzie szukał rodziny, odnajdzie ją? Nie malujmy kamiennych figur, lepiej je oczyścić z mchu i porostów szczotką i po prostu wymyć.

Jeżeli elementy nagrobka się sypią, nie ruszajmy ich, bo odpadną całkiem. Najważniejsze, to wygrabianie przestrzeni przed kamienną figurą. Oryginalnie był tam malutki pagórek, a w miejscu, w okolicy głowy, stoi teraz nagrobek, w formie krzyża.

Jeżeli jest taka możliwość, można naprostować przechylony nagrobek i spionować go, dzięki temu będzie stał bezpiecznie wiele lat. Najłatwiej, zapchać pod niego jakichś kamieni, żeby na przykład deszcz znów nie wypłukał ziemi.

krzyże cmTylko tyle wystarczy, by nasz Horyniecki cmentarz ożył. Do tego lampka na święta na ten grób sprawi, że zaskarbimy sobie wdzięczność. Może dzięki temu, za sto lat i nami się ktoś zajmie?

Na koniec inna prośba. Wiele osób wymienia groby. Stare piękne rzeźby, nawet popękane, są wyrzucane, jak śmieci na skarpę koło cmentarza. Jeżeli ktoś musi już wyrzucić taki nagrobek, który nie jest pudłem z lastryko, niech wybierze jedno miejsce i jak na wielu cmentarzach, niech to będzie  jakoś składane, a nie się tarza w śmieciach… Niech to nawet będzie to miejsce, gdzie są poukładane nad skarpą, przy drzewie, te stalowe krzyże. Szanujmy krzyż, szanujmy pamiątki po zmarłych, szanujmy czyjąś pracę i pieniądze, które ktoś włożył w zakup takich nagrobnych pomników, nawet, jeżeli byliśmy to my sami.