Horyńczanin zdobywa szczyt

„W poszukiwaniu Prometeusza” – tak nazwała wyprawę na najwyższy szczyt Kaukazu trójka wspinaczy z Podkarpacia. Wśród nich Mariusz Zdeb z Lubaczowa pochodzący z Horyńca, który był pomysłodawcą eskapady.

Pomysł wyjazdu do Gruzji oraz wejścia na Kazbek ( 5033 m n. p. m. ) zrodził się zimą 2012 roku.  Inicjatorem przedsięwzięcia był Mariusz, później dołączyli do niego koledzy. Wcześniej kazbeknie mieliśmy doświadczenia z tak wysokimi górami, ale też nie byliśmy laikami nieobeznanymi z granią i skałą. Wspólnie lub osobno braliśmy udział w wielu wyprawach trekkingowych, wspinaczkowych, speleologicznych czy off Road’ owych w różnych częściach świata.
Już z założenia nie miała być to standardowa wyprawa, w której obiera się jeden cel – szczyt. Po ostatnich tragediach wyprawy wysokogórskie to temat bardzo medialny i wywołujący wiele kontrowersji, dlatego też głównym elementem, na który kładliśmy nacisk było bezpieczeństwo. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda tego typu wyprawa niesie ze sobą ryzyko, ale potrafi też być wielkim dawcą satysfakcji.  Grunt to wiedzieć ,kiedy się wycofać , by jej doświadczyć.

więcej na stronie: gorlice24.pl która podjęła patronat medialny wyprawy

10 odpowiedzi do “Horyńczanin zdobywa szczyt”

  1. Horyńczaniń zdobywa szczyt i co dalej,a dalej szare życie,za które nikt nie daje medali,ani dyplomów

  2. wczoraj bodajże słyszałem, że trójka alpinistów z Polski zaginęła w drodze na Kazbek. Prawdopodobnie chodzi o nich…

  3. Sados po co rozpowszechniasz takie idiotyczne plotki. Mariusz jest na kolejnym wyjeździe bodajże w Czarnogórze.pozd.

  4. Sados ma racje trzech zagineło w tym na razie odnaleziono jedno ciało słyszałem w tvp

  5. Ale nie tylko oni wchodzili na Kazbek . Polaków jest 30 parę milionów i każdy z nas mógłby wchodzić na Kaukaz

  6. Miejmy nadzieje że to nie oni może to tylko zbieg okoliczności i była to inna grupa trzyosobowa.

  7. i tu warto by się pokusić,zeby na takim wejściu to jakoś,zeby dla ludzi coś było i tu bowiem chodzi o zycie i zeby zadbac o bezpieczeństwo szeroko rozumiane i taki jakiś zabezpiczenie zrobic co by sie nikt nie zgubił i cały i zywy dotarł do domu ze zdjęciem do rodzinnego albumu

  8. Rozmawiałem dzisiaj z Mariuszem jest wstrząsnięty tym , że zginął tragicznie na Kaukazie a nikt go o tym nie poinformował

  9. z górami nawet profesjonaliści przegrywają co pokazały ostatnie miesiące więc po co to promujesz a nie np skoki na bandżi gdzie jest prawie to samo tylko kierunek odwrotny ale przynajmniej trupów mniej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.