„Święto Pieroga” już po raz siódmy w Horyńcu, w niedzielę 18 sierpnia, o godzinie 15:30. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Horynieckiej i instytucje gminne zapraszają na deptak.

Oprócz klasycznego „pierogowego kiermaszu” będą koncerty. Szczególnie ciekawie zapowiada się koncert Horynieckiej Jarzębiny. Ten ludowy zespół, powoli nabiera kolorytu. Być może niedługo stanie się wizytówką Horyńca. Brakuje nam właśnie takich ludowych akcentów, warto wspierać i rozwijać takie przedsięwzięcia.

kaplgorTego samego dnia w Gorajcu odbędzie się odpust przy niezwykłej kapliczce na łąkach (o godzinie 15:00), gdzie miało miejsce objawienie Maryjne pod koniec XIX wieku. Będzie to niezwykły odpust, bo oprócz religijnego aspektu, pojawi się też element rozrywkowy. Będzie to powrót do przeszłości, kiedy to po odpustach ludzie nie uciekali jak najszybciej do domów, tylko spędzali czas na imprezie rozrywkowej, która zazwyczaj była organizowana we wiosce. Właśnie taka impreza będzie zorganizowana po odpuście w Gorajcu. Swoistą gwiazdą imprezy będzie Horyniecka Jarzębina, która po koncercie w Horyńcu, uda się do Gorajca i wystąpi około godziny 18:00 na kameralnej scenie. Wcześniej przed koncertem poznamy dokładniej dzieje cudu, związanego z kapliczką, przy której odbędzie się odpust, a także będzie można obejrzeć krótkie filmiki związane z naszym regionem. Po koncercie organizatorzy zapraszają na ognisko ze wspólnym śpiewaniem. Miejsce wydarzenia, to ośrodek „Chutor Gorajec” usytuowany na przeciw Gorajeckiej cerkwi, za wstęp pobierane będą opłaty w wysokości 5 zł, które pozwolą też zapłacić zespołowi za występ. Warto wpaść w niedzielę do Gorajca, takich imprez się nie spotyka.