horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Cerkiew w Bruśnie zostanie poddana renowacji

Zabytkowej cerkwi w Nowym Bruśnie w powiecie lubaczowskim grozi katastrofa budowlana i potrzeba nawet kilku lat żeby ją wyremontować. Nowy właściciel Lubaczowskie Muzeum Kresów ma w tym doświadczenie bo przeprowadziło już rewitalizację cerkwi w Radrużu.

Drewniana cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewy jest jedną z najstarszych w Polsce. Data jej wybudowania nie została dokładnie ustalona, powstałą najwcześniej w 1676 a najpóźniej w 1790 roku. Udokumentowana jest tylko data jej przebudowy, która rozpoczęła się w roku 1903. Stan budynku jest fatalny. Efektem rozmów było przekazanie obiektu w użytkowanie lubaczowskiemu Muzeum Kresów. Jego dyrektor przyznaje że podparte kołkami ściany świątyni to wstyd dla województwa. Wojewódzki konserwator zabytków obiecuje finansowe wsparcie tego zadania. Lubaczowskie Muzeum wcześniej z powodzeniem przeprowadziło rewitalizację wpisanej na listę UNESCO cerkwi w Radrużu Tu także po kilkudziesięciu latach powrócił XVII-wieczny ikonostas. W obiekcie odrestaurowano zabytkowe polichromie zamontowano system odgromowy i przeciwpożarowy. źródło: tvp.pl/rzeszowponiżej materiał z TVP Rzeszów:

brusno

2 Comments

  1. To ściema ze strony muzeum. Wymiana gontów w Radrużu a całkowita odbudowa w Brusnie to duża powiedziałbym zasadnicza różnica. Chciałbym się również zapytac co z kawiarenką i pozostałą infrastrukturą , która miała powstac w Radrużu. Jest to nie jedyna cerkiew podparta kołkami przecież podobna sytuacja jest w Woli Wielkiej – to już nie jest wstyd dla dyr.M. i województwa? pozdrowionka dla wszystkich wielbicieli architektury drewnianej.

  2. Tutaj wyżej jest Pani Konserwator – a Pan dyrektor ma bardzo małe pole manerwu. Ta w Woli Wielkiej chyba będzie przez Narol poddawana jakiejś renowacji, takie głosy niedawno chodziły

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑