horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Czy powstaną piesze przejścia graniczne w okolicy Horyńca?

Port Europa, to strona internetowa, która zajmuje się sprawami Europy Środkowej: www.porteuropa.eu – ostatnio taką szczególną sprawą, którą zajmowała się redakcja, była kwestia pieszych przejść granicznych w naszym regionie. Głośno zapowiadane przejście w Budomierzu, które miało być szansą rozwoju turystyki ziemi lubaczowskiej, okazuje się nie tylko opóźniać w kwestii otwarcia, ale nie zaplanowano możliwości ruchu pieszego. Nie da rady przejechać na Ukrainę rowerami ani w Hrebennem, ani w Korczowej, i nie ma planu na Budomierz. Władze pominęły ten aspekt. Ale batalię z urzędami rozpoczęli ludzie z Portu Europa. Kolejne zapytania do władz wyższego szczebla, w końcu spowodowały wyjaśnienie kwestii przejść pieszych. Pojawiają się możliwości:

Jak poinformował wiceminister Piotr Stachańczyk istnieje możliwość, by w przyszłorocznym  budżecie przeznaczono pieniądze na organizację pieszych przejść granicznych. Wojewodowie odpowiedzialni za przejścia już analizują, czy możliwe jest, i jakie koszty są potrzebne dla stworzenia ciągu pieszego na polsko-ukraińskich przejściach. Nadane przez wojewódów informacje ma rozpatrzeć ministerski zespół ds. Zagospodarowania granicy. Wiemy już także, że na nowopowstających przejściach (jak w Połowcach na granicy z Białorusią) już w fazie projektów będzie zaplanowana opcja przejścia pieszego.

Pokazuje to, że dopiero teraz jest szansa na przejścia piesze! Teraz Lubaczów powinien zawalczyć o swoją turystyczną szansę. Tylko piesze przejścia dają możliwość dalszego rozwoju turystyki w tym regionie.

1 Comment

  1. Przejście piesze w Budomierzu to byłoby coś – całe Roztocze po stronie ukraińskiej dostępne dla rowerzystów od ręki. Obecnie aby bezproblemowo dostać się na Ukrainę rowerem trzeba jechać blisko 90 km do Medyki a stamtąd tłuc się pociągiem 40 km. inne przejścia to ruletka; o ile z wyjazdem jeszcze jakoś przejdzie to wjazd jak zawsze pod znakiem zapytania.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑