horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Czy Radruż stanie się motorem napędowym regionu? Już w czerwcu możliwy wpis na listę UNESCO

widokowka16-27 czerwca w Phnom Penh w Kambodży odbędzie się zjazd sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po wielu perturbacjach udało się załatwić „papierkowe sprawy”, wśród typowanych do wpisu zabytków znalazła się cerkiew z Radruża.

Co oznacza wpis Radruskiej cerkwi na listę UNESCO dla Horyńca, a nawet całej ziemi lubaczowskiej? Śmiało można powiedzieć, że jest to gwiazdka z nieba. Zabrzmi to nieco drastycznie, ale z boku mamy pocztówkę z lat 70tych. Obrazuje ona największe atrakcje byłego naszego województwa Przemyskiego. Od Bieszczad po Jarosław, region jest naszpikowany bardzo cennymi zabytkami i tutaj, gdy spojrzymy na okolicę między Cieszanowem a Lubaczowem, zobaczymy krowę. Horyniec jako Zdrój, zaznaczony jest fontanną. Obecne działania wielu lubaczowskich miejscowości, związane z turystyką, są wybrykiem nie mającym żadnej szansy powodzenia. Ziemia lubaczowska ma zapóźnienia w ruchu turystycznym sięgającym jeszcze lata przedwojenne. Nawet w parę lat tego nie da się odbudować. Jedyną szansą jest podczepienie się pod regionalną perełkę i szukanie możliwości znalezienia rozgłosu, a także, co najważniejsze i o co walczą nawet w miejscowościach turystycznych, czyli renomę swoich noclegów, albo atrakcji, by przyciągnąć na następne lata turystów. Wpis na listę UNESCO, jest ogromną szansą dla samego Horyńca, przez centrum będą przejeżdżać wycieczki i się tutaj zatrzymywać. Co możemy im zaoferować teraz??? Na pewno niedokończoną drogę do Radruża i zapchany w niedzielę mały parking. Gdy cerkiew zostanie wpisana na listę UNESCO, stanie się ona zabytkiem na skalę światową. To już obowiązek nie tylko dla Horyńca, ale i dla powiatu, by wreszcie przestać udawać, że są ważniejsze miejsca i sprawy dla powiatu niż takiej klasy atrakcja.

 

2 Comments

  1. Anna Faszczowa

    22 maja 2013 at 21:42

    Świetny tekst! Celnie Pan ujął to, co najważniejsze! Brawo!

  2. Zasadniczo, to cały powiat już od roku powinien się przygotowywać do tego wydarzenia. Drogi jak dywan, parkingi, powyznaczane trasy z Radruża w cały powiat po innych cerkwiach, reklamy zabytków, boom internetowy. Powinno już się nagrywać spotkania z mediami właśnie w Radrużu, by nie pojechali do Bieszczad do innych obiektów. Szansa większego rozgłosu już od roku ucieka… Takiego wydarzenia ogólnoświatowego ta okolica nigdy nie miała i mieć już nie będzie.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑