Budowa łącznika, który połaczy halę sportową z gimnazjum trwa – brawa dla abderyty, który pozwolił ściąć stare drzewo

łącznikJuż od początku nowego roku szkolnego, powinien zostać oddany do użytku powstający łącznik – budynek gimnazjum i hali sportowej. Inwestycja ta była przez wiele lat przekładana, w końcu doczekała się realizacji.

Szkoda tylko, że jakiś abderyta pozwolił na ścięcie całkowicie nikomu nie przeszkadzającego zabytkowego drzewa, które rosło nieopodal potężnego dęba. Bardzo stara tuja mogła być posadzona jeszcze przez Karłowskich. Jeszcze w latach 80tych stał w tym miejscu szpaler, dość niezwykłych okazów tuj, bo z łysym pniem i kopulastej koronie. Ostatni okaz właśnie padł.

tuja słoje scieta tuja

 

12 odpowiedzi do “Budowa łącznika, który połaczy halę sportową z gimnazjum trwa – brawa dla abderyty, który pozwolił ściąć stare drzewo”

 1. Co za bzdety, Karłowscy nie sadzili żywotników, one sadzone były pod koniec lat 70 . Troszeczkę wiedzy by się przydało, a nie tylko szukanie sensacji. Szkoda to jest wycięcia w tym miejscu ładnych dwóch lip.

 2. Tutaj nie chodzi o park w centrum Horyńca, tylko o pozostałość przedwojennego parku przed pałacem, na którym genialni wataszkowie gminni po wojnie postanowili wybudować szkołę podstawową wycinając w pień setki zabytkowych przedwojennych drzew. Po tym parku pozostał teraz TYLKO dąb za GOKiem, a obok rosła jeszcze przedwojenna tuja – która właśnie została ścięta.

 3. @ ???? – bardzo mi przykro proszę Pana/Pani, ale to właśnie Panu/Pani przydałoby się trochę szerszej wiedzy na temat przedkomunistycznej wiedzy z historii Horyńca. Proszę się w nią zgłębić, bo gwarantuje Panu/Pani, że jest ona baaaardzo ciekawa, i widocznie nawet by Pan/ Pani w nią nie uwieżył/-a – wystarczy się nawet tych starszych Horyńczan wypytać co było w tym miejscu, w którym jest teraz hala i podstawówka, bo oni są najlepszym źródłem wiedzy o historii Horyńca.

 4. bo może i to karlowscy,a może nie ,ale to zawsze wielka przykrość patrzeć na śmierć drzewa,które tyle lat sobie żyło w tym miejscu i może wielu z nas brakuje wiedzy,ale przede wszystkim brakuje nam wrażliwości,żeby w drzewie zobaczyć żyjącą istotę i można powiedzieć-to tylko drzewo,a to tylko człowiek i że życie to nie miejsce dla mięczków i tylko,że takiego świata nikt z nas nie chce i takiego komentarza też nikt nie chce,bo jest niewygodny i rani nas wszystkich i,że trzeba ten komentarz wyciąć i wyrzucić i po problemie

 5. W Krakowie to już by za to siedział ktoś, tylko na wiochach to przechodzi bezkarnie, by stare drzewa niszczyć, które są ginącymi masowo zabytkami. Dąb przed blokami padł, tuja padła, park Ponińskich gnije, lasy są naszpikowane zabytkowymi drzewami, o których nikt nie wie i pewnie znikają. Zero ochrony przyrody

 6. propozycja: zburzyć łącznik, szkołę, gimnazjum i obsadzić teren tujami. NIE BĘDZIE NICZEGO, no i młodzież radochę będzie miała.

 7. za kilka lat dzieci będzie o połowę mniej i będą myśleć po co im gimnazjum , bo budynek podstawówki będzie za duży na taka ilość dzieci.

 8. No to do roboty szanowny adminie !!! Gdyby wszyscy mieli tyle przychówku co szanowny admin, to i podstawówka byłaby zbędna. Może czas pomyśleć o następcy (pcach)?

 9. Gdyby władze robiły warunki, to było by tutaj więcej dzieci niż w Lubaczowie, gdy przyjdzie co do czego to człowiek chcąc zapewnić godziwy byt sobie i rodzinie, znika tam gdzie jest praca. Ścinanie zabytkowych drzew, to kroczki do gorszego stanu niestety.

  Z założenia też należy krytykować poczynania władzy, inaczej jest się klakierem, który ma interes będąc przy korycie, dlatego też przyjmuję taką a nie inną postawę. Piewcy cudowności poczynań władzy oraz iluzjoniści tworzący fałszywy obraz rzeczywistości – że wszystko jest w porządku i idzie ku lepszemu tylko, byli w totalitaryzmie, a on się skończył już 24 lata temu w Polsce.

 10. Wszędzie dbają o stare drzewa – czy to w większych miastach, za granicą. Jak chcą postawić coś w miejscu, w którym dane drzewko rośnie to je po prostu wykopują i wsadzają w inne miejsce, w którym nie będzie przeszkadzać. We Włoszech postępuje się w ten sposób nawet z kilkuset letnimi drzewami oliwkowymi! A tu? Głupie myślenie ludzie, że „To tylko drzewo”… Z takim myśleniem Horyniec daleko nie zajdzie i wyląduje w taki sposób, że będzie cały obłożony kostką brukową i zalany betonem. Turyści przyjeżdżają również po to by pooglądać stare drzewa z byle jaką wymyśloną historią. A co nam zostało? W centrum Horyńca został tylko stary dąb i glediczja koło GOKu, a reszta? Paszła – za komuny albo po komunie w naszych czasach teraźniejszych. To, że dookoła Horyńca jest do groma lasów nie powinno być pozwoleniem na takie traktowanie zieleni w centrum. Zero szacunku dla natury.

Możliwość komentowania jest wyłączona.