horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Majówka w Horyńcu – niewykorzystane możliwości

jzrecMajówka w Horyńcu jak zwykle w porównaniu z innymi sąsiednimi gminami zapowiadała się „bardzo spokojnie”. Dlatego też przy okazji inicjatywy Stowarzyszenia Folkowisko, które postanowiło zorganizować Kino pod chmurką w kilku Roztoczańskich miejscowościach, powstała inicjatywa urozmaicenia tej posuchy rozrywkowej w Horyńcu.

Niestety nie udała się współpraca z Horynieckimi sanatoriami, stąd na kilka dni przed majówką stanęliśmy przed widmem całkowitego fiaska organizacji czegokolwiek. Jednak w ostatniej chwili, Pensjonat Hubertus z dzielnicy uzdrowiskowej wyraził gotowość organizacji Majówki. Nie mając praktycznie już czasu na promocję, dopiero w niedzielę 28 kwietnia ukazują się pierwsze informacje o majówce.

1 maja zorganizowany został fotoplener po zaułkach Horyńca, a pod wieczór Recital Justyny Zuby z zespołem. Justyna jest dobrze zapowiadającą się wokalistką jazzową o wysokich walorach wokalnych. Szlifuje warsztat nie tylko w szkole, ale także na występach scenicznych. O jej potencjale świadczą zdobyte nagrody, na przykład Złota Nutka Podkarpackiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

Powyżej materiał wideo z finałowej piosenki recitalu i wręczenie okolicznościowych pocztówek od Stowarzyszenia Folkowisko. Po recitalu odbył się pokaz filmów w ramach Roztoczańskiego Kina Objazdowego, który ze względów pogodowych musiał być skrócony. Na zdjęciu widzimy wysadzony w powietrze bunkier koło Brusna. To jedna z kilku panoram sferycznych, autorstwa Tomasza Mielnika, który na potrzeby Roztoczańskiego kina objazdowego zrobił filmiki panoramiczne.

kinoobj

Komentarz do 1 maja: nie nastawialiśmy się na tłumy podczas wieczoru przez zapowiadaną niską temperaturę. Mimo wszystko udało się zgromadzić publiczność. Małe zamieszanie wprowadziły tylko kłopoty techniczne, opóźniając recital o kilkanaście minut.

2 maja dopisała pogoda. Ponieważ był to dzień roboczy, został zorganizowany przy Pensjonacie Hubertus tylko wieczorny dancing. Zasługą dużej frekwencji był występ zespołu River Band. Bawili się nie tylko kuracjusze, ale także miejscowi.

dancing

3 maja miał być największym wydarzeniem majówki w Horyńcu, ale plany popsuła pogoda. Od około 13stej do 17stej przy pensjonacie rozłożyło się wesołe miasteczko. Rodzice z dziećmi mogli przyjść i pobawić się ze swoimi pociechami przy swojskiej muzyce. Dla urozmaicenia dnia, po godzinie 15stej z głośników leciała muzyka jazzowa. Można było przy okazji napić się specjalnej popołudniowej herbatki. Po wysłuchaniu płyty zespołu Quadrant z Rzeszowa, wróciliśmy do swojskich klimatów ale z coraz większym przerażeniem obserwowaliśmy niebo. Planowany od 18 duży dancing, z quizem „Jaka to melodia”, połączony z zabawą dla dzieci i specjalnymi efektami świetlnymi, nie odbył się. Pogoda uniemożliwiła prowadzenie jakichkolwiek działań.

pogoda

Komentarz do 3 maja – cała majówka przy Pensjonacie Hubertus, a szczególnie 3 maja pokazują, że zorganizowanie czegokolwiek jest dziecinnie proste. Wystarczą chęci i jakaś wizja. Ponieważ Majówka odbywała się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, musiała być dostosowana do kuracjuszy. Większa ilość czasu na promocję, oraz lepsze warunki pogodowe, to niestety większa część sukcesu w organizacji imprez. Już teraz można zapowiedzieć, że za rok majówka w Horyńcu będzie o wiele szybciej promowana i będzie o wiele bardziej interesująca.

Autorem zdjęć z majówki jest fotograf Paweł Maksymiec – www.pawelmaksymiec.pl

wystawa

4 maja był dość szczególnym dniem. Dla szukających wrażeń, można było pojechać do Gorajca nieopodal Cieszanowa i wziąć udział w niecodziennej zabawie. Od godziny 17:00 rozpoczęła się zabawa tematyczna, gdzie głównym motywem była inscenizowana na wesoło uroczystość zniesienia pańszczyzny. W maju 1848 roku (165 rocznica) w całej Galicji, z polskiego chłopa, wreszcie ściągnięto brzemię niewolniczej pracy u panów. Jak wyglądał taki dzień, ogłoszenia dekretu carskiego, można było zobaczyć w Gorajcu. Po grze wiejskiej i oglądaniu ciekawych filmów, można było potańczyć przy muzyce z gramofonu. Dzień oswobodzenia chłopów z pańszczyzny był próbą generalną przed lipcowym festiwalem Folkowisko w Gorajcu, gdzie głównym tematem przewodnim będzie kultura chłopska.

slob

1 Comment

  1. Piotr Żyła

    7 maja 2013 at 11:29

    Fajna majówka w fajnym miejscu 🙂

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑