horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Tożsamość kulturalna ziemi horynieckiej – Koła Gospodyń Wiejskich mają misję

Możemy przestać udawać, że kwestia Ukraińska w Horyńcu nie istnieje. Może w swoim społeczeństwie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć, ale dla większości przyjezdnych, WSZYSCY jesteśmy Ukraińcami. Kuracjusze i turyści myślą, że teren przygraniczny musi się składać niemal z samych Ukraińców! To chyba dobry czas na to, by wreszcie zacząć rozwijać w Horyńcu folklor i kulturę Polską. Bez widocznego folkloru, będziemy nadal postrzegani jako Ukraińcy, dla ludzi z zewnątrz. Powinniśmy mieć „przyjezdny” element folkloru Ukraińskiego, w jakiś sposób naznaczony, że istniał, ale już go nie ma i pozostały tylko ślady kultury, które są atrakcją. Natomiast folklor Polski powinien wreszcie zacząć się rozwijać. Zachowujemy się jak dzieci, które nie chcą wiedzieć i zgłębiać, tylko żeby było kolorowo. Na przykładzie Cewkowa, koło Starego Dzikowa, mamy się czego wstydzić, tam Koła Gospodyń Wiejskich, niemal odtworzyły oryginalny folklor swego regionu! A u nas folklorem jest święto pieroga, które jest obchodzone niemal w całym kraju i zasadniczo nie wiadomo z jakiej okazji.

Istnieją w naszej gminie tacy specjaliści, którzy potrafią powiedzieć, że problemem naszej gminy jest słaba promocja produktów i potraw regionalnych. Tylko że, czy jest tutaj ktoś, kto potrafi powiedzieć, jakie my mamy regionalne produkty, czy potrawy? Czy my mamy jakiś znany przez każdego oscypek, czy pieróg biłgorajski, z którego moglibyśmy słynąć? Nie mamy tak na prawdę żadnych produktów regionalnych, żadnej kuchni, żadnego folkloru, żadnej muzyki, tańca, sztuki, obyczajów. Mamy za to niemal w każdej wiosce cerkiew i cmentarze ukraińskie, jacyś geniusze nazywają kaplicę dworską w centrum Horyńca – cerkwią, dlatego też dla ludzi z zewnątrz jesteśmy Ukraińcami, co boją się do tego przyznać.

http://www.apokryfruski.org/kultura/nadsanie/zukow/Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”, chce w regionie organizować różne imprezy, jak sama nazwa mówi, związane z folklorem i kulturą. A także prowadzić poszukiwania, czy też badania w tym zakresie. Problem niestety polega na tym, że o ile kultury takie jak Ukraińska i Żydowska są szeroko znane, nawet szeroko opisywane i zrekonstruowane, pod kątem regionalnym, to kultura polska praktycznie nie istnieje. Na zdjęciu widać klasyczny strój Ukraiński z tych okolic.

Nasze instytucje nie podejmują żadnych przedsięwzięć pod tym kątem, a czas mija i ewentualni świadkowie dawnej kultury regionalnej odchodzą, zabierając ze sobą cenne informacje. Tymczasem coraz prężniej działające Koła Gospodyń Wiejskich, nie mając odpowiedniego wsparcia, zamiast stać się ostoją regionalizmu i folkloru, są często niedoceniane i marginalizowane. Właśnie odpowiednie wzbudzenie do działania Kół Gospodyń jest szansą na odzyskanie tożsamości tej okolicy, jak robią to w wielu innych regionach.

Przed Horyńcem dużo wyzwań kulturalnych. Jeżeli uda nam się pobudzić patriotyzm regionalny, zaczniemy całkiem inne życie i stworzymy wreszcie unikalny krajobraz tej ziemi. Kluczem jest nie tylko folklor i różnokolorowość, ale też specyficzna atmosfera Uzdrowiskowa, jaką stworzyli niegdyś Karłowscy w Horyńcu. Szeroka współpraca merytoryczna różnych środowisk, a nie narzekanie i jakieś dziwne animozje personalne, mogą spowodować, że Horyniec wreszcie „nabierze kultury”.

Poszukiwania tożsamości i unikalności regionalnej trwają: www.or-bad.horyniec.info/etno

 

2 Comments

  1. i tu pytanie z odpowiedzią,że mianowicie od wielu wieków naszą tożsamość buduje religia i tylko,że my chcielibyśmy takich obrzędów jakich nikt nie ma gdzie indziej ,żeby podkreślić swoją unikalność

  2. i może ogłosimy konkurs natakie cos w stylu wlentynek,,taki chłyt marketingowy na budowanie tozsamości popartej wzgledami rynku podaży i popytu i tu ocziwiście odezwą sie oburzeni i zniesmaczeni i dlatego pozostawmy sprawy Kołom Gospodyń i tym wszystkim,którzy pracują dla wlasnej satysfakcji budując krok po kroczku historię naszych stron

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑