warcaby1

W dniu wczorajszym odbyła się w Rzeszowie V Gala Sportu Młodzieżowego gdzie za swoje wysokie wyniki sportowe w 2012 roku oraz wyniki w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Ministerstwo Sportu, działacze i trenerzy otrzymali nagrody pieniężne a zawodnicy otrzymali comiesięczne stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego na cały 2013 rok. W gronie wyróżnionych działaczy i trenerów z powiatu lubaczowskiego znaleźli się Alicja Pałczyńska- Brząkała (karate) i Jan Artymowicz (warcaby). Wśród stypendiów znalazła się zawodniczka horynieckiej „Unii” Natalia Zaborniak. Otrzymanie stypendium zawdzięcza głównie dzięki bardzo dobrym wynikom podczas I Ogólnopolskiej Olimpiady Gier Umysłowych (szachy, brydż, warcaby), która odbyła się w kwietniu 2012 roku w Solinie. Horyniecka ekipa zajęła tam w klasyfikacji klubowej III miejsce. Dzięki wsparciu zawodników „Meteora” Dachnów, którzy również zdobyli punkty we współzawodnictwie, w klasyfikacji województw nasze województwo zajęło IV miejsce minimalnie ustępując innym. Podczas olimpiady wyniki podkarpackich warcabistów były najlepsze spośród tych trzech dyscyplin. Rzeszowska gala przebiegała w miłej atmosferze. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich najważniejszych dyscyplin uprawianych w województwie, olimpijczycy i wielu zasłużonych trenerów i działaczy. Akrobaci, zespoły muzyczne uświetniły wręczanie nagród, które osobiście przekazywali marszałkowie województwa: Mirosław Karapyta i Anna Kowalska.

warcaby2

Wracając do trenerki i zawodniczki Alicji, należy wspomnieć o dużych osiągnięciach medalowych mistrzostw Polski i Europy Jej i podopiecznych przed laty w Lubaczowie… a jej come-back po dłuższej przerwie, ale już do Cieszanowa, to znowu kolejne medale tak wysokiej rangi.

Obecnie trwają przygotowania do kolejnej II Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Gier Umysłowych organizowanej przez Ministerstwo Sportu w kwietniu br. w Wałbrzychu i w gronie 11 zawodników z Podkarpacia znajdują się zawodnicy z Horyńca-Zdroju, Dachnowa, Oleszyc i Nowego Brusna. Jest ponowna szansa zawalczyć o stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Natalia Zaborniak jest aktualną brązową medalistką Młodzieżowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w Warcabach 100-polowych w Grze Błyskawicznej, brązową medalistką Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Wchodziła w skład drużyny, która zdobyła na I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Gier Umysłowych (szachy, brydż, warcaby) w dyscyplinie Warcaby trzecie miejsce, zdobywając najwięcej punktów. Zostając wicemistrzynią województwa daje się wyprzedzić tylko Viktorii Motriczko z Odessy (Ukraina) – wicemistrzyni olimpijskiej z Pekinu.
Oto szczegółowe osiągnięcia zawodniczki w 2012 roku:

Lp.

 Nazwa zawodów

Data i miejsce

Konkurencja

Miejsce

1

XXX Indywidualne MP Juniorek Młodszych w Grze Błyskawicznej

17.04.2012 Solina

Warcaby    100-polowe

3 miejsce

Brązowy medal

2

I Ogólnopolska Olimpiada Gier Umysłowych

14-18.04.2012 Solina

Warcaby    100-polowe

3 miejsce w klasyfikacji klubowej

3

Indywidualne MP Juniorek Młodszych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Gier Umysłowych

14-18.04.2012 Solina

Warcaby    100-polowe

6

4

XIX Drużynowe MP Juniorów Młodszych

14-17.06.2012 Dąbki

Warcaby    100-polowe

3 miejsce

Brązowy medal

5

XIV Otwarte Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Seniorek

18-19.05.2012

Lubaczów

Warcaby    100-polowe

2 miejsce

Srebrny medal

autor: Jan Artymowicz