horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju

Szlak Jana III Sobieskiego w Horyńcu

Za tydzień w Horyńcu spotkanie dotyczące kształtu tego szlaku w naszej gminie, tymczasem warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej inwestycji. Oczywiście Horyniec jest jednym z wielu partnerów tego programu, dostaniemy za to 100 tysięcy zł. Czy to dużo? Czy może mało? Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami tego przedsięwzięcia, pozwoli to zobaczyć, jak dużą szansę stwarza ten szlak dla Horynieckiej turystyki.

Szlak Jana III Sobieskiego jest inicjatywą rozwijaną sukcesywnie od roku 2008, interdycyplinarnym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez samorządy, organizacje pozarządowe i biznes.

Łączy historię ze współczesnością. Zakrojony geograficznie od Oleska, miejsca narodzin Króla, do Wiednia, stanowi nową kanwę do rozwoju w dziedzinie: kultury, edukacji, przedsiębiorczości, w tym turystyki oraz odnawialnych źródeł energii. Stanowi podstawę do budowania funkcjonalnych połączeń terytorialnych, obejmujących Ukrainę, Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Austrię.

Obecnie Szlak buduje nową jakość życia mieszkańców 3 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego poprzez odwołania do tradycji szlacheckich.

Rok 2012 to inauguracja wypracowanych w poprzednich latach projektów dla Szlaku Jana III Sobieskiego. Wśród nich najważniejszym jest program realizowany przez partnerstwo 6 gmin Lubelszczyzny, współfinansowany przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy pt.: „Marka lokalna szansą rozwoju przedsiębiorczości na Szlacheckim Szlaku w województwie lubelskim”, rozumiany jako pilotaż dla pozostałych regionów w Europie.  źródło: szlaksobieskiego.info

Jak widać z opisu, jest to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę międzynarodową, a dla nas Horyńczan to bardzo ciekawe rozwiązanie, bo jesteśmy praktycznie ostatnim odcinkiem tej trasy, tuż przy granicy i mamy dość dużo odniesień do Sobieskiego. Na Bruśnie stoi krzyż poświęcony Sobieskiemu, stoi tam też kapliczka na kopcu postawiona dla niego. W Nowinach następna kapliczka, Horyniec jako miejsce gdzie według podań Sobieski kąpał się w naszej siarce… Na koniec jeszcze krótki spot z Lubelszczyzny promujący trasę. Dla ludzi zajmujących się turystyką więcej powodów, by przyjść na spotkanie za tydzień chyba nie trzeba.

3 Comments

  1. i nie pozostaje nic tylko zgodzić sie z autorem artykułu,że to sprawa dla wysokiej klasy fachowców branży umiędzynaradawiania i jednoczenia pod wspólnym hasłem

  2. i po zastanowieniu można tu powiedzieć,że gdyby jakiemuś gospodarzowi powiedzieć,że tu w jego chałupie spał JIIIS i,że teraz tu będzie szlak turystyczny no to..

  3. ..wymyśliłby bajeczkę o królowej Marysieńce i niech to ją turyści umordują na szlaku M np

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑