horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju

Oby nie w Nowinach Horynieckich

Polska ma największe w Europie zasoby gazu łupkowego, którego najbardziej obiecujące pokłady zalegają w woj. pomorskim, oraz w tzw. basenie lubelskim, ciągnącym się wzdłuż Roztocza w kierunku granicy z Ukrainą. O tym, że pokłady te prawdopodobnie sięgają obrzeży powiatu lubaczowskiego, świadczyć może fakt, iż geofizycy z Krakowa prowadzili w tym roku badania w pasie od Łówczy, przez Wolę Wielką, aż do Werchraty, w tym także w Nowinach Horynieckich.

Wójt gminy Horyniec-Zdrój Ryszard Urban, potwierdził, że ekipa badawcza z Geofizyki Kraków prowadziła poszukiwania gazu łupkowego (na rzecz kompanii zachodnich) w okolicach Werchraty, Dziewięcierza i Nowin Horynieckich. O rezultatach tych badań gmina nie została jednak powiadomiona.

Wszyscy mają nadzieję, że ewentualne wiercenia mające na celu poszukiwanie gazu łupkowego nie będą zlokalizowane w pobliżu malowniczego kościółka w Nowinach Horynieckich.

Jak nam powiedziano w Krakowie, jest to normalna praktyka, jako że firmy poszukiwawcze trzymają tego typu informacje w tajemnicy do czasu ewentualnego rozpoczęcia inwestycji. Wiadomo jedynie, bo tego ukryć się nie da, że tuż za granicą naszego województwa, w okolicy Lubyczy Królewskiej, stanęła już wieża wiertnicza. Emil Geroń z Narola potwierdził, że na przełomie lutego i marca tego roku widział cztery ogromne samochody terenowe „z kołami tak wielkimi jak u traktora”, jeżdżące po polach w okolicy Łówczy i Woli Wielkiej. Nie interesował się jednak bliżej ich działaniami.

Więcej na ten temat przeczytasz w bieżącym wydaniu Życia Podkarpackiego  autor: Jacek Borzęcki

3 Comments

  1. Tak „oby nie w Nowinach Horynieckich”!!! niech nas zostawią w spokoju, a najlepiej wykreślą z mapy…takim podejściem Podkarpacie zawsze będzie zaściankiem. Nowiny to tylko cudowna kapliczka??

  2. Niektórzy tak uważają, że tam tylko kapliczka

  3. Anonim puknij się w czoło – na tym gazie nikt z nas nie zarobi, a krajobraz tylko ucierpi… to gmina uzdrowiskowa a nie przemysłowa ! Niech sobie w Lubaczowie wiercą, tam nic nie ma a tak bardzo chcą ‚przemysłu’…

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑