W dniach 14-21 kwietnia 2012 roku w WZW „Jawor” nad Soliną odbyła się I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych (brydż, szachy, warcaby) zakończona dużym sukcesem horynieckiej „Unii”. Klub w klasyfikacji klubowej zajął 3 miejsce za MKS „Mazovia” Mińsk Mazowiecki i OKS „Sokół” Wrocław. UKS „Meteor” Dachnów zajął 13 miejsce. Tym razem indywidualnie najwyższe miejsca zajęła Natalia Zaborniak (szóste) ale na wynik drużyny składały się wyniki Klaudii Mroczko (10), Wojtka Wołczaka (11), Wiktora Nesteraka (12), Magdaleny Pachla (15), Kamil Mazurkiewicz (24) i Łukasza Karusia (29). Mateusz Bielko z „Meteora” Dachnów zajął 14 miejsce. Jego wynik i wyniki zawodników „Unii” weszły do klasyfikacji województw. Nasze województwo zajęło 4 miejsce minimalnie przegrywając „podium” z województwem dolnośląskim mimo, że w wcześniejszych eliminacjach w Lubaczowie, byliśmy od nich lepsi. Zwycięzcami olimpiady zostali Oskar Budis („Sokół” Wrocław) i Zuzanna Suchocka (OKS SW Jeziorany). Otwarcie olimpiady uświetnił występ Krystiana Herby – akrobacje rowerowe, pokaz w wykonaniu akrobatów Stali Rzeszów, koncert zespołu wokalnego „Che Donne” Centrum Sztuki Wokalnej z Rzeszowa-finalistki programu X-Factor, taniec z ogniem – Tomasza „Barneya” Piotrowskiego finalisty „Mam talent”. Otwarcia zakończyła dyskoteka dla uczestników olimpiady, w trakcie której nastąpił pokaz laserów oraz puszczanie (kilkaset) lampionów na solińskim zalewie.
Jan Artymowicz – kierownik turnieju warcabowego olimpiady: „Gdy Urząd marszałkowski pisał wniosek o przyznanie organizacji olimpiady cieszyłem się, że nasze władze chcą organizować tak prestiżową imprezę u siebie. Myślę, że ministerstwo sportu bardzo dobrze zrobiło przyznając organizację ziemi podkarpackiej. Bezpośrednią organizacją zajęła się Podkarpacka Federacja Sportu z Kazimierzem Greniem na czele. Był to strzał w dziesiątkę. Wszystko zorganizowane perfekcyjnie, sporo imprez towarzyszących a co najważniejsze – duży nacisk położono na promocję naszego pięknego regionu. Przebywający na olimpiadzie członek zarządu Europejskiej Federacji Warcabowej (EDC) Leszek Pętlicki powiedział: „tutaj musi być następna wielka impreza”. Otwarcie imprezy to prawdziwy show. Zapalenie znicza, przyrzeczenie sędziów, ślubowanie zawodników, przemarsz ekip pod flagami województw. Barbara Wojnar-Baran reprezentantka naszego kraju w skoku w dal na olimpiadzie w Moskwie, zapaliła znicz olimpijski. Podczas otwarcia jak i podczas rozgrywanych pojedynków szachowych, warcabowych i brydżowych przebywali miedzy innymi: przedstawiciel Ministerstwa Sportu – Jerzy Eliasz, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Anna Kowalska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Teresa Kubas-Hul, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie – Marek Kamiński, Przedstawiciel Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego – Marcin Szczepański. Podczas otwarcia obecnych było kilkudziesięciu przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, prezesi polskich związków sportowych oraz wielu wybitnych działaczy i sportowców innych dyscyplin z lat 70 i 80-tych. Honorowy patronat objęła Minister Sportu i Turystyki – Anna Mucha.
Wracając do wypowiedzi przedstawiciela EDC, wstępnie uzgodniono z władzami województwa organizację Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Warcabach 100-polowych. Z nadzieją wiec czekamy na przyznanie Polsce organizacji tej imprezy przez warcabowe władze europejskie.
Podsumowując start naszej ekipy trzeba uznać go za udany. Zapraszam wszystkich na stronę olimpiady (www.oom-podkarpackie.pl), gdzie jeszcze przez dłuższy czas będzie można zapoznać się z wynikami, zobaczyć galerię zdjęć oraz poczytać wywiady naszych zawodników. Ministerstwu sportu i turystyki należą się duże brawa za pomysł zorganizowania tak dużej imprezy dla dyscyplin, które często są w cieniu innych. Radość dzieci i młodzieży, ich sportowa walka to często przeciwwaga dla zła, brutalności, braki szacunku w życiu codziennym. Podziękowania należą się Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie i Podkarpackiej Federacji Sportu w Rzeszowie – za sprawną organizację i perfekcyjność, a Wojskowemu Zespołowi Wypoczynkowemu „JAWOR” nad Soliną – za gościnne przyjęcie”.

Kliknij TUTAJ – duża fotogaleria z Olimpiady

Brązowy „błyskawiczny” medal MMP Natalii Zaborniak

W rozgrywanych już poza programem olimpiady w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Grze Błyskawicznej kategorii 14-16 lat w tym samym gronie zawodników, Natalia Zaborniak (Unia) zdobyła brązowy medal i jakże szkoda, ze nie jest on medalem olimpiady. Złoty medal zdobyła Bajkowska Jagoda („Sokół” Wrocław) a srebrny Stangret Marta („Mazovia” Mińsk Mazowiecki).

źródło: Jan Artymowicz