W czwartkowych Aktualnościach TVP Rzeszów, ukazał się materiał o Uzdrowisku Horyniec. Materiał dotyczył głównie kwestii prywatyzacji tego ośrodka, a także można się dowiedzieć o nowościach i kierunkach rozwoju w Uzdrowisku. Zapraszam do oglądnięcia materiału, który można zobaczyć na stronach TVP Rzeszów (około 15stej minuty). Przekierowanie na stronę nastąpi po kliknięciu TUTAJ, lub na poniższy obrazek:

Uzdrowisko Horyniec jest już na progu prywatyzacji, ale nie oznacza to, że zakład czeka z założonymi rękami na nowego właściciela. Trwają różnorodne prace, mające na celu rozwój Uzdrowiska. Ciekawym elementem, zwiększającym atrakcyjność oferty, są nowe zabiegi, nie tylko z dziedziny fizjoterapii, ale coraz to dynamiczniej rozwijającej się strefy SPA & Wellness.

Typowymi nowymi zabiegami z tego gatunku w Uzdrowisku są masaże gorącymi kamieniami i masaż relaksacyjny. Masaż gorącymi kamieniami kojarzony jest głównie z zabiegiem, który polega na układaniu ciepłych kamieni na plecach i nogach, i leżeniu przez kilkadziesiąt minut. W Uzdrowisku proponowana jest forma, gdzie przy użyciu ciepłych kamieni się masuje, jednocześnie niemasowane części ciała są obłożone ciepłymi kamieniami. Zabieg dzięki masażowi i bijącemu ciepłu, wprowadza w niespotykanie intensywny stan rozluźnienia, wpływając też na uspokojenie emocjonalne.

Masaż relaksacyjny, to najstarsza istniejąca forma masażu, stosowana już w czasach starożytnych, co ciekawe, stosowana w celach leczniczych. Spięcia poszczególnych grup mięśni, jak i całego ciała, nie tylko te wywołane przez urazy, ale też przez stres, który potrafi bardziej człowieka usztywnić, niż najcięższa praca, może być wyeliminowany przez masaż relaksacyjny. Zabieg ten charakteryzuje się wolniejszym tempem niż masaż klasyczny i siłą dostosowaną do osoby, bowiem karygodnym błędem w profesjonalnym masażu jest przekraczanie progu bólu. Ponieważ, tak jak masaż gorącymi kamieniami, relaksacyjny trwa godzinę, masażysta musi odpowiednio dawkować siłę zabiegu.

Mogłoby się wydawać, że oba zabiegi to zbyt mało, by uznawać powstawanie SPA w Horynieckim Uzdrowisku, w rzeczywistości tylko tych zabiegów brakowało, by przyjeżdżający do Horyńca mogli się poczuć jak w SPA. Na pewno w przyszłości będzie też więcej różnorodności w tych masażach.

Pełna nazwa SPA brzmi „sanus per aquam”. Tłumacząc z łacińskiego oznacza to dosłownie: „zdrowy przez wodę”. Obecnie słowo SPA jest powszechnie stosowane i używane na całym świecie. Często jest zamiennikiem kurortu, uzdrowiska, zdrojowiska, centrum odnowy biologicznej. Uogólniając jest to takie miejsce, w którym możemy pielęgnować zdrowie i urodę. Zabiegi upiększające, odmładzające, relaksujące są domeną tych placówek. Głównym ich zadaniem jest poprawa samopoczucia, nastroju, stanu cery oraz kondycji fizycznej. Oprócz zbawiennego wpływu na sfery psychointelektualne, zabiegi korzystnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne. 

Oznacza to, że dla jednych Uzdrowisko to SPA, a dla szukających zdrowia to sanatorium. Do zabiegów leczniczych wykorzystuje się całą gamę zabiegów fizjoterapeutycznych. Do zabiegów SPA masaże podwodne, bicze szkockie, kąpiele w wodach mających działanie zdrowotne a także kosmetyczne, takie działanie ma Horyniecka „siarka”. Także „czarne złoto” Horyńca, czyli borowina, która ma działanie nie tylko zdrowotne, ale również kosmetyczne oraz odchudzające.  Na deser dodać można masaże o działaniu relaksacyjnym i lepszego sposobu na zdrowie i relaks nie znajdziemy nigdzie, jak w Horyńcu.

Od niedawna, Uzdrowisko prowadzi też pokazy masaży relaksacyjnych, które prezentują masażyści pracujący w Uzdrowisku. Można tam zobaczyć, jak wygląda masaż kamieniami i relaksacyjny, oraz posłuchać prelekcji o relaksie i sposobach relaksacji. Najbliższa taka prezentacja, we wtorek 24 kwietnia o godzinie 19:15 w pijalni Domu Zdrojowego.

Także wraz ze zbliżającym się sezonem, powinna być zwiększona dostępność zabiegów relaksacyjnych. Czekamy też na kampanię promocyjną Uzdrowiska w naszym regionie.

info o masażach na stronie Uzdrowiska: www.uzdrowisko-horyniec.com.pl

definicja SPA źródło – fotografie pochodzą z Uzdrowiska Horyniec, TVP Rzeszów i masaze.info