Promocja Roczników Lubaczowskich w Cieszanowie – ważna publikacja także dla Horyńca

Wieczorem o godzinie 18stej, w piątek 23 marca, w Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, odbyła się ciekawa promocja  dwóch książek: Rocznika Lubaczowskiego. Zazwyczaj tego typu spotkania są nieco nudnymi wystąpieniami „gadających głów”, ale nie tym razem. Promocja rozpoczęła się pokazem filmów krótkometrażowych na dużym ekranie, autorstwa Krystiana Kłysewicza (pochodzącego z Horyńca). Poniżej jeden z filmików jego autorstwa, na temat cerkwi w Starych Oleszycach. W Roczniku Lubaczowskim oczywiście możemy też znaleźć bardzo obszerną historię i opis tego obiektu.

Więcej filmów Krystiana Kłysewicza na jego stronie internetowej: www.klysewicz.pl

Promocja Roczników Lubaczowskich w Cieszanowie wywołała spore zainteresowanie i chyba zaskoczyła organizatorów, jak i samego redaktora książki – dr Zygmunta Kubraka. Cała sala została zapełniona, a książki, które można było nabyć na miejscu, zniknęły praktycznie już przed wystąpieniami. Wielu uczestników musiało się obejść smakiem, bo zabrakło dla nich książek.

Gdy pokaz filmów dobiegł końca, dr Kubrak krótko omówił zawartość dwóch prezentowanych książek. Po nim głos zabrali także goście. Roczniki Lubaczowskie zawierają opisy naukowe obiektów, czy wydarzeń historycznych, oraz wspominana mieszkańców tej ziemi. Można tam znaleźć opracowania dotyczące życia codziennego podczas okupacji w Cieszanowie, zarys stosunków polsko – ukraińskich, wspomnienia dotyczące generała Kustronia, a także innych ważnych mieszkańców ziemi Lubaczowskiej. Bardzo ciekawie zapowiadają się wspomnienia Heleny Zaborniak – Bundyry z Rudki koło Brusna Nowego. Mamy tam, między innymi, smutne wspomnienia  z pogromu, który zgotowały oddziały UPA mieszkańcom tej wioski. Jest też bardzo ciekawe opracowanie, autorstwa Mariana Szymańskiego, obejmujące okres 1939 – 1944 i wspomnienia z ziemi Horynieckiej rodzin Fałtów, Kolankiewiczów, Faszczowych, Nepelskich, Hejnowiczów i innych.

Na koniec, obecni goście mogli sobie podyskutować na różne tematy przy kawie i herbacie, korzystając z przygotowanego poczęstunku. 

Promocja w Cieszanowie, pokazała nowy kierunek działania w takich przypadkach. Sam bym się nie pojawił na tym spotkaniu, gdyby nie news na Facebooku i zachęta w formie pokazu multimedialnego. Warto więc wykorzystywać socjal-media, oraz współpracować z miejscowymi pasjonatami. Na spotkaniu pojawił się między innymi autor portalu ze zdjęciami panoramicznymi www.lubaczow360.pl – którego zdjęcia ilustrują ten artykuł, gdzie znajdziemy też Cerkiew w Starych Oleszycach

Grzegorz Ciećka