horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Kurort w otoczeniu lasów i gór – artykuł na Interii Turystyka!

Słynie z bogatych zasobów cennej borowiny, wód leczniczych i łagodnego mikroklimatu. Horyniec Zdrój jest najdalej na wschód wysuniętym polskim uzdrowiskiem. To spokojna miejscowość położona w wąskiej Kotlinie Sandomierskiej, u podnóża Roztocza Wschodniego, przy granicy z Ukrainą. Wieś powstała w czasie przynależności tych ziem do Rusi, co potwierdza jej nazwa, wywodząca się od ukraińskiego słowa hora (góra). Pierwsze wzmianki o Horyńcu pochodzą z połowy XVI wieku. Osada wielokrotnie zmieniała właścicieli, wywodzących się z możnych rodów magnackich.

Największe zasługi dla jej rozwoju miał książę Aleksander Poniński. Pierwszy zakład kąpielowy zbudowano tu w XIX wieku. Tzw. łazienki stanowiła szopa z trzema wannami. Kuracjusze, których w sezonie bywało nawet trzystu, mieszkali w klasztorze, karczmie, oficynie dworskiej lub u miejscowych chłopów. W okresie międzywojennym Horyniec był już znanym kurortem z krytym deptakiem, parkiem zdrojowym, kortami oraz szesnastoma pensjonatami.

Na leczenie zjeżdżali kuracjusze ze Lwowa, Warszawy, Krakowa, a nawet z zagranicy. Dziś Horyniec Zdrój jest nadal bardzo ważnym kurortem. Powstał tu nowy zakład przyrodoleczniczy, pijalnia wód mineralnych oraz kryta pływalnia.

Zdrowie i relaks

• W Horyńcu można doskonale odpocząć i odzyskać zdrowie. Tutejsze sanatoria specjalizują się m.in. w leczeniu chorób narządu ruchu, reumatycznych, zwyrodnieniowych, zesztywniającego zapalenia kręgosłupa. Do uzdrowiska przyjeżdżają także pacjenci z chorobami układu krążenia, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, ginekologicznymi oraz z cukrzycą i otyłością.

Można tu skorzystać m.in. z kąpieli, naświetlań, laseroterapii.

• Uzdrowisko słynie z wody siarczkowo- -siarkowodorowej oraz z doskonałej borowiny. Kąpiele siarczkowe i okłady borowinowe usprawniają stawy, oczyszczają organizm z toksyn i korzystnie wpływają na przemianę materii. Borowina działa też przeciwzapalnie, niszczy bakterie i wirusy.

• Woda siarczkowa stosowana jest także w kuracjach pitnych. Pomaga w przewlekłym zapaleniu trzustki, zaburzeniach przemiany materii, nieżytach dróg oddechowych na tle alergicznym. W pijalni Domu Zdrojowego można kupić też horyniecką wodę źródlaną o nazwie Hetmańska.

Rewia 09/2012 – fot: Aleksander Jałosiński /Agencja FORUM

źródło: turystyka.interia.pl

1 Comment

  1. cenne złoża borowiny to są ale nie w Horyńcu lecz w Podemszczyźnie…

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑