horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Relacja z pierwszego dnia „Biesiady”

Dziś jako pierwszy, na pokazie dla publiczności, wystąpił Teatr PARABUCH z Warszawy wystawiając sztukę „Matka i Lampart” Tomasza Mana. Obsada: Katarzyna Krakowiak, Filip Krajewski, w reżyserii Ryszarda Jakubisiaka.

Fabuła na pozór prosta, zapowiadająca się nieco nudnie, ale z biegiem czasu akcja przybierała coraz bardziej niespodziewany obrót. Tematyka wydawałoby się absurdalnie normalna, syn przyjeżdża do matki ze studiów w odwiedziny. Po chwili aktorzy serwują nam popis swoich umiejętności, podkręcając coraz bardziej dramatyczne zwroty akcji. Na początku obraz tęskniącej matki za synem, zamienia się w patologiczny obraz rodziny. Matka za dużo wymaga od syna, małżeństwo od początku nasiąknięte nienawiścią, ojciec zaczyna pić… życie pisze zaskakujące scenariusze. Poniżej urywek spektaklu:

Drugi spektakl przedstawił Teatr Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie. Sztuka o tytule: „Przekleństwo inteligencji czyli można i tak, a czasami też trochę inaczej” na podstawie tekstów Juliana Tuwima, Konrada Toma, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota. Obsada: Aneta Chmielewska, Marlena Moradewicz, Magda Bojar, Łukasz Osiecki, Grzegorz Głos, Michał Waszczyk. Reżyseria Robert Kaczorowski.

Pierwszy spektakl miał swoistą „poważną twarz” natomiast drugi przedstawiony przez „Zieloną Mrówę” w całkowicie innej konwencji, komediowej. Aktorzy z Lublina wykreowali bardzo wyraźne postaci, co widać na załączonych zdjęciach…

Ten teatr został przez publiczność nagrodzony szczególnie długimi brawami. Brawurowo zagrane sceny, robią wrażenie. Szczególnie rzuca się w oczy bardzo wyraźna mimika twarzy u aktorów, oraz umiejętność wczucia się w rolę. Najlepsze wrażenie na publiczności zrobiły szczególnie dwa „skecze”  urzędniczka i petent, oraz swojsko wyglądający ślusarz na rauszu, próbujący coś naprawić. Poniżej mała próbka wideo jednego ze skeczy:

1 Comment

  1. Najciekawsze sceny niestety tylko na żywo 🙂

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑