horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Cerkwie karpackie trafią na listę UNESCO?

źródło: wiadomosci24.pl

Władze Polski i Ukrainy chcą, by zachwycające turystów cerkiewki rozsiane po polskich i ukraińskich Karpatach trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wniosek jest już gotowy.

Cerkiew w Radrużu – fot. Krystian Kłysewicz

Prace nad przygotowaniem dokumentów w tej sprawie trwały od 2009 roku. Polski Narodowy Instytut Dziedzictwa, ukraiński Państwowy Historyczno-Architektoniczny Rezerwat w Żółkwi oraz Naukowo-Badawczy Instytut badania Zabytków w Kijowie przygotowały wniosek dotyczący łącznie 16 cennych obiektów.

Dotyczy on 8 cerkwi usytuowanych w rejonie polskich Karpat. Są to: Cerkiew św. Paraskewy w Radużu (woj. podkarpackie, gmina Horyniec Zdrój), Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu (woj. podkarpackie, gmina Radymno), Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku (woj.podkarpackie, gmina Lutowiska), Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (woj. Cerkiew w Owczarach, Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach (woj. małopolskie, gmina Sękowa), Cerkiew św. Paraskiewy w Kwitoniu – woj. małopolskie, gmina Uście Gorlickie), Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (woj. małopolskie, gmina Uście Gorlickie), Cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (woj. podkarpackie, gmina Komańcza).

Wniosek obejmuje cerkwie ukraińskie znajdujące się w: Potyliczu, Rohatyniu, Drohobyczy, Żółkwi, Werbiażu Niżnym, Jasinie, Użoku, Matkowie.

Wszystkie zabytki zachowały się w swojej oryginalnej postaci. Ich charakterystyczny wygląd jest reprezentatywnym przykładem regionalnej architektury, łączącej walory kulturowe i przyrodnicze okolicznego krajobrazu.

Czy władze UNESCO docenią unikalne dachy kryte oryginalnym gontem, oraz piękne konstrukcje świątyń budowanych z drewna na charakterystycznych podmurowaniach, których widok towarzyszy nam i umila górskie wędrówki?

Link do strony Narodowego Instytutu Dziedzictwa: www.nid.pl

… gdzie można poczytać więcej o tej inicjatywie.

5 Comments

  1. Chotyńcu a nie Chtyńcu a Pawroźnik to niby gdzie?

  2. Nie wiem – ten artykuł, to efekt CTRL+C CTRL+V nie ingeruję w inwencję twórczą oryginalnego autora.

  3. A o Gorajcu we wniosku do UNESCO zapomnieli, szkoda.

  4. Może to przez to, że nie zakwalifikowali do Karpackiej krainy albo może raczej nikt nie lobbował, bo o tę Radruską toczyli boje i się interesowali.

  5. Z Potylicza i Żółkwi wcale nie bliżej do Karpat.
    A swoją drogą to szkoda, że nikt nie pomyślał o oddzielnym wniosku dla obiektów architektury drewnianej Roztocza.
    Radruż, Gorajec, Hrebenne, Tomaszów Lub. (kościół), Potylicz, Wola Wysocka, Krechów, Żółkiew (dwa obiekty)i ew. Biesiady…, a gdyby formułę rozszerzyć o pogranicze to jeszcze mamy: Korczmin, Budynin, Myców, Wyżłów,, Dłużniów, no i Bełz po stronie ukraińskiej.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑