* Strategicznymi działaniami dla Horyńca, są także poczynania naszych sąsiadów, oraz decyzje wpływających na nas instytucji. Na pierwszy plan, szczególnie wysuwają się decyzje remontu określonych odcinków dróg. Województwo lubelskie wreszcie postanowiło wyremontować drogę z Bełżca do okolic Narola, jak pisze elubaczow.com

Przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej od Bełżca do granicy Podkarpacia o wartości 38,5 mln zł to bardzo dobra nowina szczególnie dla naszego regionu, gdyż odcinek tej drogi po „naszej stronie” został wyremontowany w ostatnich kilku latach. Trasa ta jest głównym i strategicznym ciągiem komunikacyjnym w naszym regionie i łączy Jarosław (droga krajowa nr 4, w przyszłości autostrada) z Tomaszowem Lubelskim (droga krajowa nr 17, połączenie z Warszawą).

Ta trasa, wraz z drogą Siedliska – Prusie, znacznie ułatwi dojazd do Horyńca. Teraz pozostanie nam tylko zadbać o dwie strategicznie turystyczne drogi w naszej gminie, czyli do Nowin Horynieckich i Radruża (istnieje możliwość, że w 2013 roku zostanie wyremontowana). Droga do Brusna w tym roku powinna już być ukończona.

* Inną bardzo ciekawą decyzją odgórną, jest przyznanie 10 milionów złotych na zabytki podkarpackie. Podkarpacki konserwator zabytków Pani Grażyna Stojak otwarcie stwierdza, że priorytetem na liście zabytków jest Radruska świątynia. W momencie gdy obiekt zostanie wyremontowany i wyposażony, zostanie zgłoszony na listę dziedzictwa UNESCO. W Polsce jest tylko 13 takich dóbr, więc stoi przed naszą gminą niespotykana okazja rozwoju. Różnorodne biura podróży w Polsce i za granicą mogą w swoich ofertach wskazywać właśnie Radruż. To przyszłość, warto o nią walczyć ale i też przygotowywać się.

* Następnym aspektem budzącym spore emocje jest prywatyzacja Uzdrowiska Horyniec. Sanatorium Horynieckie jest wedle wielu komentujących żyłą złota. Horyniec, jako uzdrowisko, dopiero się rozwija. Niespotykanej jakości wody i borowina, oraz warunki przyrodnicze, będą ściągać coraz więcej chętnych. Czy już niedługo będą chodzić po naszych ulicach gwiazdy estrady, polityki i biznesu? Sądzę, że tak, to tylko kwestia czasu. Prywatyzacja na pewno dużo zmieni, zapewne już w styczniu rozstrzygnięcie, kto zostanie właścicielem Horynieckiego Uzdrowiska.

* O czym będzie się mówić w tym roku? Sporo emocji wywoła na pewno sprawa Horynieckiego Parku-Zdrojowego. W sezonie na pewno przeżyjemy pierwsze oznaki turystycznego nawału, który będzie spowodowany utworzeniem linii kolejowej Horyniec-Lublin.

2012 rok w Horyńcu pozwolę sobie ochrzcić rokiem Jana III Sobieskiego, gdyż wokół jego osoby powinno się wiele dziać w naszej gminie i także powiecie.

Duży potencjał na naszych ziemiach ma też osoba Brata Alberta, jego szlak stanowi ogromną atrakcję, której nie wykorzystujemy nawet w ułamku, być może w tym roku coś się zmieni w tym kierunku.

* Dużo zmian na pewno nastąpi w wirtualnym Horyńcu. Już przygotowuję odpowiednie strony „klony” tematyczne horyniec.info. W dzisiejszych czasach tylko informacja może być motorem napędowym rozwoju, bez „smacznej” informacji dziś nie ma przyszłości. Także inne podmioty szykują nam wiele atrakcji wirtualnej.

* Rok 2012 zapowiada się przełomowo. Pierwszą gorącą imprezą jaka nas czeka, to Biesiada Teatralna, już na początku lutego.