Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w przyszłym roku prywatyzację uzdrowisk: Horyniec, Konstancin-Zdrój, Iwonicz oraz Rabka. Zdaniem resortu, spółki z tej branży działają w warunkach ostrej konkurencji i dlatego potrzebują prywatnych inwestorów.

Jak podkreślił resort skarbu w informacji przygotowanej dla PAP, spółkom uzdrowiskowym, które są własnością Skarbu Państwa, brakuje środków na poprawę świadczonych usług oraz rozwój ich działalności.

Uzdrowiska uzyskują przychody głównie z realizacji kontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli NFZ wycenia zbyt nisko usługi tych spółek, wówczas ich działalność staje się nierentowna.

„Narodowy Fundusz Zdrowia, który ma obowiązek kontraktowania świadczeń w trybie publicznym, kieruje się jakością i ceną świadczenia, nie zaś strukturą własnościową akcjonariatu spółki uzdrowiskowej. Tym samym sprywatyzowanie uzdrowisk nie wpłynie na ograniczenie dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego, wręcz przeciwnie, podniesie jedynie jakość i zakres świadczonych usług” – zaznaczyło MSP.

Resort skarbu prywatyzuje uzdrowiska w trybie negocjacji. Na 2011 r. zaplanowano uruchomienie tego procesu wobec czterech spółek: Horyniec, Konstancin-Zdrój, Iwonicz oraz Rabka.

„Zaproszenie do negocjacji w tej sprawie zostanie opublikowane w prasie oraz na stronach internetowych resortu po odbiorze analiz, przygotowywanych przez doradcę prywatyzacyjnego. Obecnie ministerstwo jest na etapie jego wyboru” – wynika z informacji MSP.

Do majątku tych czterech uzdrowisk są zgłaszane roszczenia reprywatyzacyjne. Według resortu skarbu, na obecnym etapie nie można przesądzać, czy wpłynie to na wydłużenie czasu prywatyzacji tych spółek.

Z przekształceń własnościowych mają być na razie wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Z informacji MSP wynika, że obecnie toczą się postępowania prywatyzacyjne wobec ośmiu uzdrowisk. Chodzi o: Kamień Pomorski, Wieniec, Przerzeczyn, Cieplice, Połczyn, Szczawno-Jedlina, Świeradów-Czerniawa oraz Zespół Uzdrowisk Kłodzkich.

Na początku br. Hotel Lubicz w Ustce kupił należące do Skarbu Państwa ponad 92 proc. udziałów uzdrowiska Ustka za 14 mln 28 tys. zł. MSP sprzedało ponadto uzdrowisko Kraków Swoszowice za ok. 18 mln zł oraz uzdrowisko „Solanki” w Inowrocławiu za ponad 20,5 mln zł. (PAP)