horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju

Cerkiew w Radrużu na liście World Monuments Watch 2012

Jak podaje elubaczow.com, cerkiew Radruska zyskuje coraz większy rozgłos, nie tylko w Polsce, nawet Europie, ale i na świecie:

Szesnastowieczna cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu (gm. Horyniec-Zdrój) znalazła się na opublikowanej właśnie liście programu World Monuments Watch. Lista najcenniejszych i z różnych powodów zagrożonych światowych miejsc i obiektów, publikowana jest co dwa lata przez prywatną fundację World Monuments Fund (WMF). Wśród 67 obiektów z 41 krajów, na liście, jako jedyny obiekt z Polski i jeden z nielicznych w Europie, znalazła się cerkiew w Radrużu. Cerkiew należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce.

Zadowolenia z tej informacji nie kryje Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, które przejęło obiekt w lutym 2010 roku. – To wspaniała informacja i bardzo się z niej cieszymy! Wniosek o wpis na listę składaliśmy dwa lata temu. Cała w tym zasługa pochodzącego z Lubaczowa Marka Skulimowskiego, ówczesnego konsula RP w Nowym Jorku. To ogromne wyróżnienie obiektu i okazja do jego promocji na całym świecie. Wprawdzie w przeciągu ostatniego roku, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prowadzone są duże prace konserwatorskie, ale potrzeb jest wiele. Najpilniejsze to konserwacja trzech cmentarzy i ruchomego wyposażenia, w tym ikonostasu – mówi Stanisław Makara.

Fundacja WMF od 1996 roku, co dwa lata zwraca międzynarodową uwagę na dziedzictwo kulturowe świata i wskazuje na zagrożone (np. wskutek zaniedbania, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych) miejsca i obiekty na całym świecie. Fundacja wskazuje obiekty, które potrzebują pomocy i finansowego wsparcia. Ogłoszona w środę (5 października br.) w Nowym Jorku lista „World Monuments Watch 2012″ zawiera 67 miejsc i obiektów, reprezentujących 41 krajów i terytoriów z całego świata. Są wśród nich zarówno obiekty prehistorycznych, jak i współczesne. Założenie sponsora American Express Grants, to przeznaczenie pięciu milionów dolarów na wsparcie programu przez kolejne pięć lat.

więcej na www.elubaczow.com

6 Comments

  1. Grzegorz

    7 października 2011 at 14:36

    Pani Janina teraz się nie opędzi od turystów!

  2. Super! Tylko szkoda, że nigdzie nie jest podane, że ta cerkiew jest popularna, odkąd się zmienił przewodnik. Przecież od wielu lat jest czynna dla zwiedzających, ale dopiero jak jest nowa pani, która tam świetnie oprowadza i opowiada przepięknie, zaczęły tam przyjeżdżać tłumy. Czemu jeszcze nikt nie zrobił z nią wywiadu do naszej horynieckiej gazety, a tyle razy była już w telewizji i radio?

  3. Niedługo i na nią przyjdzie pora 😉

  4. na wp.pl tez piszą o Radruzu takze miejsce staje sie nie popularne w okolice czy w Polsce ale rowniez swiat. 😉

  5. Ta przewodniczka jest naprawdę super. Oby więcej takich ludzi w naszej gminie, a będziemy mieć więcej turystów niż Zakopane.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑