Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy należy do grona 7 świątyń w Europie w których zachowała się polichromia z połowy XVII wieku. Na Roztoczu Wschodnim drugim takim obiektem jest cerkiew w Gorajcu. Dzięki staraniom Muzeum Kresów w Lubaczowie i pomocy Muzeum Zamku w Łańcucie mamy przyjemność zobaczenia ikon, które składały się na wyposażenie radruskiej cerkwi. Wyjątkowości dodaje fakt, że zachowało się w niej wyposażenie z okresu od XV do XX wieku a atrakcyjność turystyczna regionu wzrośnie z pewnością w momencie powrotu ikon tam gdzie ich miejsce, co stanie się według zapewnień osób zaangażowanych w to wydarzenie już w roku 2012. (źródło art. i fot: www.roztoczewschodnie.pl)

Klikając na adres www.roztoczewschodnie.pl lub na powyższą fotografię przejdziemy do artykułu ze sporą fotogalerią ikon radruskich dostępnych w Muzeum Lubaczowskim.

Wydarzenie, jakim było otwarcie wystawy z ikonami radruskimi utrwaliła oczywiście Lubaczowska TV Internetowa, materiał można obejrzeć klikając TUTAJ lub na poniższy obrazek:

Dodatkowo spora galeria i opis wydarzenia na stronach Radia Lubaczów : www.radiolubaczow.iap.pl