horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju

Emocjonująca VI Sesja Rady Gminy

Dziś o 15:00 odbyła się IV sesja Rady Gminy. Jednymi z najbardziej absorbujących tematów okazały się kwestie obniżenia wynagrodzeń dla Rady Gminy i Wójta. Rada obniżyła sobie diety, oraz urzędującemu wójtowi praktycznie 25%. Zobaczymy czy wójt pozwoli na to i czy w ogóle możliwa jest zmiana tej uchwały.

Inne ciekawe sprawy poruszane na sesji to kwestia zawarcie umowy z Gminą Mełgiew – będziemy brać udział w tworzeniu dużego szlaku turystycznego śladami Jana III Sobieskiego.

Szykuje się też ciekawa współpraca w ramach środków na realizację przedsięwzięć w ramach współpracy transgranicznej Polska – Ukraina – Białoruś. W ramach funduszu można zyskać nawet 90% dofinansowanie. Zapewne z tego funduszu w Horyńcu można by zrobić renowacje parku w centrum.

W przyszłym tygodniu wreszcie ruszy długo oczekiwana sprawa remontu generalnego drogi Horyniec – Świdnica, dziś już wykonawca z wójtem mieli pierwsze oględziny.

Na sesji zabrał głos także dr Marek Wiśniewski, nasz Radny Powiatowy, przedstawiając sprawy poruszane w powiecie, stara się lobbować, a także gmina coraz bardziej się uaktywnia w sprawie strategicznej drogi z Horyńca do Radruża, te dwa kilometry są w całkowitej rozsypce po zimie a turyści już narzekają, co będzie w sezonie?

Po głosach radnych i sprawach miejscowych głos zabrał prezes Stowarzyszenia Ziemi Horynieckiej Krzysztof Woźny w sprawie między innymi Parku Zdrojowego, po szerokiej dyskusji być może wreszcie wykrystalizował się ciekawy plan działań, by ewentualną realizację modernizacji poprzedzić społecznymi konsultacjami, bowiem jak się okazuje wielu osobom zależy na tym, by Horyniec miał park z prawdziwego zdarzenia, stąd ważne jest, by projektu nie robił ktoś, kto nie zna się na architekturze krajobrazu.

Po dwóch godzinach sesja została zakończona, następna zapowiada się jeszcze ciekawiej!

19 Comments

 1. .. a szkoły jak istniały tak w starej formie będą istnieć, zobaczymy czy bedzie trzecie podejście do reformy edukacji poprzez propozycję Zespołu szkół i likwidacji Brusna i Werchraty – bo z tego co słyszałem od radnych na komisjach tzw. związkowcy oświatowi zbojkotowali projekt zmian wysokości dodatków socjalnych dla tej najlepiej zarabiającej grupy w naszej gminie. takie pierdoły jak populistyczne obniżenie diet – (wystarczy kilka komisji wiecej, Woźny i inni radni pojadą sobie na szkolenie i bilans wyjdzie na zero; kilkanaście tysięcy dla wójta też w żaden sposób nie przełoży się na nic). Ostatecznie wychodzi na to że w obecnym roku nikt nie miał podwyżek w sferze budżetowej za wyjątkiem nauczycieli – to chyba o czymś swiadczy, że tu jest problem i bez jego rozwiązania nie będzie środków na budowę infrastruktury. To bedzie wielki test dla radnego Woźnego i Dziechciarza czy zależy im na sytuacji ekonomicznej gminy czy prowadzą politykę ukierunkowaną na nieudzielenie absolutorium Urbanowi i późniejsze referendum.

 2. Grzegorz

  31 marca 2011 at 19:36

  No niestety nauczyciele jak widać to w Horyńcu ogromna siła, szkoły w Werchracie nawet taranem nie zniesie, szkoda, że władza nie uwzięła się na szkołę w Bruśnie, ona faktycznie jest niepotrzebna a poziom nauczania… dwóch nie da rady, jedną może by uciął.

 3. Gratuluję analizy jw23. Piszemy „gmina” myślimy „urząd”. Powodzenia w dalszej wesołej twórczości. Kiedy następny tekst?

 4. jak widać nawet wójtowie nie znają dnia ani godziny 😉

 5. Grzegorz

  1 kwietnia 2011 at 23:57

  Mam osobiście nadzieję, że wójt nie dostosuje wysiłków w swej pracy do wynagrodzenia ucinając je o 25%… władza typu wójt to bardziej społeczne stanowisko i zasadniczo wynagrodzenie powinno być symboliczne, władza jest dla ludzi z misją i wizją, a nie zarabianiem pieniędzy…

 6. myślę, że podniesienie o 25% też nic by nie zmieniło 🙂
  ranczo forever

 7. mazie racje obnizenie diet to tylko populistyczna zagrywka bo wiecej posiedzeń w komisji i tak lepiej na tym wyjdą . A tam gdzie idac oszczędności /likwidacja dwóch szkół/ to rada się tym nie zajmuje czyli radą kieruje nauczyciel a nie przewodniczący, wiadomo nauczyciel nauczycielowi nie zabierze etatu czyli widze ze de fakto rada jak do tej pory nie zrobila nic zobaczymy jak bedzie dalej.

 8. Grzegorz

  4 kwietnia 2011 at 20:23

  Rada zbyt wiele nie może, gminą zarządza wójt i przedstawia radzie do przyjęcia pewne pociągnięcia. Oni tylko uchwały uchwalają, i aprobują lub odrzucają pomysły wójta, ze szkołami niestety nieciekawie, szkoda że nie uwezmą się tylko na szkołę w Bruśnie, jedną można by było pewnie uwalić 😉 na dodatek tam poziom kształcenia… straszliwy…

 9. moim zdaniem jak likwidować to obydwie bo w Werchracie jest zaledwie kilkoro dzieci więcej

 10. -„tam poziom kształcenia… straszliwy…”
  skąd to znasz Grzegorz z opowiadania rodziców czy może wujek ci naopowiadał a co jeśli to twoi bliscy mieli by tam chodzić????????
  A może najlepiej by było w ogóle polikwidować szkoły bo po co to marnować czas dzieci i pieniądze podatników????

 11. Jakby moi bliscy mieli chodzić do szkoły, która nie daje możliwości w przyszłości, tylko je ukraca, znalazłbym sposób, by nawet chodziły do Lubaczowa, nawet jeżeli by mnie na to nie było stać, przyszłość dzieci jest ważna, a nie jakieś czyjeś interesy.

 12. A możesz nam zdradzić jak byś to zrobił -„nawet jeżeli by mnie na to nie było stać”.
  To jest szkoła podstawowa a nie jakaś uczelnia i nie
  „ukraca” możliwości awansu(nie znasz nikogo z rodziny kto sprawuje najwyższe stanowisko w swojej miejscowości????dziwne).

 13. Wiesz Qroker – kiedyś ludzie uciekali z gułagów na sybirze nie mając żadnych szans przeżycia w tajdze, a jednak pokonywali tysiące kilometrów, dziś niemal wszyscy myślą o wygodzie kosztem przyszłości i to nie swojej. Kiedyś zły był system, dziś sami sobie strzelamy bramkę.

 14. Szkoła w Bruśnie i w Werchracie to nie gułag i nie ma potrzeby stamtąd uciekać szczególnie że nie ma dokąd bo takie zbiorowisko z różnych stron to też nic dobrego a może by tak zlikwidować szkołę w Horyńcu i uczniów porozmieszczać w Werchracie i Bruśnie.

 15. Grzegorz

  11 kwietnia 2011 at 14:10

  Jak będą nauczyciele w Bruśnie i Werchracie na poziomie dajacym wyniki, to czemu nie 😉

 16. chodzi o to że obecna rada (większość) ma za zadanie blokować wszystkie inicjatywy wójta – mimo to że są bardzo trafne – taki dostali „prikaz”, bo po co próbować coś zrobić lepiej niech nic się nie dzieje… a ponadto jeśli chodzi o szkoły to niestety stają się nie rentowne, tak dzieje się w całej Polsce, dlatego samorządy są zmuszone do częściowej likwidacji szkół, tegoroczny projekt z tego co wiem przewidywał likwidacje tylko klas 4-6 a nie całej szkoły od razu, co już daje wielkie oszczędności w skali roku

 17. Cytat z poprzednika „…. jeśli chodzi o szkoły to niestety stają się nie rentowne….”

  Jasne zagnać bachory ze szkół do roboty żeby zarobiły na szkołę i wtedy będzie rentowna.Tylko do czego by tu zatrudnić takie szkraby?????.Poradż „John”,

 18. w szkołach w werchracie i bruśnie do klas chodzi po kilka osób w następych latach będzie jescze mniej więc chyba patrząc realnie na świat potrzebna jest niestety zmiana tego stanu… dzieci uczyłyby sie dalej w szkole w horyńcu i chyba wyjdzie im to na lepsze nie sądzicie???

 19. Inicjatywa może i słuszna ale nieprzygotowana i zgłoszona zdecydowanie za późno. Najpierw porządne przygotowanie się do zmian później wprowadzenie. Szkoda czasu na internetowy płacz.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑